Adófórum

Adózási és számviteli információk

tőkepiaci ügylet

SzJA

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: gariv » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Ilyen adóbevallást még nem csináltam, kérlek benneteket,hogy segítsetek.

Ellenőrzött tőkepiaci ügylettel kapcsolatosan szeretném megkérdezni: (OTP értékpapír számla)
A kitöltési alapján: A jövedelem számításakor, az összes lezárt ügyleti nyereség és az összes lezárt ügyleti veszteség összevetése alapján kell jövedelmet vagy veszteséget számítani.
Ez alapján szerintetek , ha megnézem az összevont teljesítési igazolást az értékpapír bizományos ügylet teljesítéséről:
és ott szerepel a bekerülés egységár és a db, valamint az eladásnál is ugyanígy. Ha látszik, hogy az összes tranzakciónál nyereséggel adta el, és összeségében is nyeresége van, akkor annak a 16 %-át veszem és annyi a fizetendő adó .(Természetesen a banki tranzakciós ügylet költségét is levonom, az is költség)

A részvények értékesítésnél nem von le a pénzintézet a tranzakció nyereségéből szja-t? Úgy van az OTP által kiadott segédleten, hogy ellenőrzött tőkepiaci ügylet és fel is tünteti az SzJA-t is még befizetendőként.
Ezt jól gondolom?
Az OTP tőkegarantált befektetési jegyből származó jövedelmet is tartalmaz az igazolás,ebből van levont SZJA. Azt be sem kell vallani?
Igaz itt is mindegyik értékesítés nyereséggel volt az eladás.
A részvények eladásánál ügyletenként kell nézni, vagy lehet együttesen az egész évit?
Illetve a dec.31-ig leadandó nyilatkozat mire való? Ha veszteségem van a RÉSZVÉNYEK értékesítéséből, akkor vehetem csak igénybe hogy a következő évben a RÉSZVÉNYEK értékesítésénél azt a veszteséget levonhassam? Azt olvastam a kitöltésiben, hogy két évre visszamenőleg lehet ezt igénybevenni.Ez csak a részvényekre vonatkozik? A befektetési jegyre nem,? Igy lenne logikus, mert ha a befektetési jegy nyeresége után rögtön a pénzintézet le is vonja az SZJA-t azon már mit lehetne változtatni? Lehet, hogy azért mert az kiszámítható, hogy nyereséggel tudom –e eladni?

Köszönöm a segítséget: Évi
gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: gariv » szer. máj. 01, 2013 5:00 pm

Sziasztok!
Egy részére találtam a Sopron bank oldalán infót. Az emberke értékpapír számláján részvények, és OTP tőkegarantált bef.jegy van:
Részvények eladása, vétele:
Tehát a veszteség betudásához van szükség a nyilatkozatra az ellenőrzött tőkepiaci ügyletre vonatkozó adózási szabályok alkalmazásáról a kamatjövedelem hatálya alá tartozó értékpapírok esetében.
Illetve, ha nyilatkozik, akkor vonják az SzJA-t , és azt előlegként be kell állítani az adóbevallásban. Tehát , ha nyereséggel forgatom a részvényemet, és SZJA -t vonnak tőlem, De mivel nyilatkoztam, ha van olyan ügylet amikor veszteségem van, azt arra az évre csökkentőként betudhatom. Ezzel a csökkentéssel csökken az értékpapír jövedelmem, vagyis visszakapok SZJA-t.


Tehát ha nincs nyilatkozatom, nem vonnak adót, nekem kell kövi.év május 20-ig. Illetve ha veszteségem van, nem vonhatom le sem a mostaniból, sem pedig még 2 évig. (úgy olvastam ennyi ideig lehet érvényesíteni)

OTP tőkegarantált bef.jegy esetében:
Még azt nem értem, hogy OTP tőkegarantált bef.jegy a neve az értékpapírnak, annak a forgatásából származó jövedelemmel kell valamit csinálni? 2012 évben több tranzakció is volt rajta, eladott, majd vett. A végén nem realizált nyereség / veszteség van kimutatva, itt is nyeresége van. Van egy OTP lista a tőzsdei ügyletekből származó jövedelem megállapításához, abban van kamatjövedelem , és úgy van fogalmazva, hogy levont kamatadó.

Ezt az egyet még nem értem. Tehát a részvények jövedelme után a magánszemély most fizet, a befektetési jegy forgatásából származó jövedelméből meg levonták már?
(EHO fizetési köt. nincs, mert magas a fizetése már a 450 e-t megfizette.)

Ha tudtok segítsetek, köszi: Évi
gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: sz.judit » szer. máj. 01, 2013 6:02 pm

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletnél "adókiegyenlítésre" a nyereség-veszteség összevonására akkor van lehetőség, ha a magánszemély erről nyilatkozatot tesz a banknál, ekkor kifizetéskor nem von le adót a bank. Egyébként a kamatadót levonja, arról viszont nem kell bevallást adni. Az összevonás különböző bankoknál keletkező nyereség-veszteség összevonására is lehetséges, valamint a bevallás 06-01 lapján a 212 -220 sorokban kell jelölni, és az utolsó 3 évet lehet figyelembe venni. Több bank igazolásával találkoztam már, és az igazoláson tételesen felsorolják, hogy melyik sorba mit kell írni. Természetesen ha több banktól van ilyen igazolás, azokat össze kell vonni.
Üdv.Judit
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: gariv » szer. máj. 01, 2013 7:35 pm

Szia Judit!
OTP-s ellenőrzött tőkepiaci ügyletről lenne szó. Az emberke adott nekem egy olyan segédletet, amelyen EGIS, és OTP részvények ügyletek vannak feltüntetve.
2012. évi összes ügyleti nyereség: 1.400.000,-
2012.évi tőkepiaci ügyletből származó
nyereség az adóbevallás 172 sorba
írandó: 1.400.000,-
2012 évi ell.tőke piaci jöv.adója: 224.000,-
172 "e "sor
Adókiegyenlités: pozitiv214 sor.
negativ 218 sor. 224.000,-

Nem adott nyilatkozatot 2012.dec.31-ig,, Megnéztem részletesen a részvény mozgását, tényleg ennyi a nyeresége, és ennyi az adó. (mindig nyereséges kötése volt.)Ennek a jövedelemnek az adóját nem vonták le tőle. Én nem látok semmi erre utaló jelet.
Még az zavar, hogy a részvényeken kivül,még van neki OTP tőkegar.bef.jegy, az is szerinted ugyanigy müködik? Az érdekes ezen a kimutatáson nincs rajta, , hanem egy "Lista az ell.tőkepiaci ügyletekből származó jöv. megállapításához" azon látom. Itt évközben vett a meglevőhöz, illetve adott is el, és újból vett.
Az értékpapír számlakivonaton ratra van mind a három, és ennek az értékpapírnak úgy szerepel a vége, hogy nem realizált árf nyer/veszteség. Nyeresége volt.
Szerinted, a az eladásnál az OTP nézte, hogy van -e nyeresége, és az adót le is vonta?

Köszi a segítséget: Évi
gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: sz.judit » szer. máj. 01, 2013 8:03 pm

Szia Évi
A nem realizáltat nem kell figyelembe venni, csak azt, amiről kiadták az igazolást, mint írod is, hogy bevallás sorok feltüntetésével. Ezt jelenti le a bank a NAV részére is. Remélem segítettem, de nézd meg az illető előző évi bevallását is, hogy nem volt-e lejelentve valami ezeken a sorokon, mert azt át kell másolni.
üdv. Judit

sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: gariv » csüt. máj. 02, 2013 3:50 am

Szia Judit!
Köszönöm a választ.Szerinted az értékpapír számlakivonaton szereplő "elszámolási időszak számlavezetési díja" - itt részletesen fel vannak minden egyes tranzakcióhoz kapcsolódó banki költségek - azt is levonásba lehet helyezni?
Illetve azt jól értelmezem, ha nyilatkozik a banknak 2013.-ban akkor a részvények forgatásából származó jövedelemből levonják az SZJA-t, és arról akkor kap egy igazolást.
Ezt lehet beállítani levont Szja-ként. Ill. még azért lényeges, mert ha veszteséggel forgatná a kötvényeit, akkor abban az esetben lehet csak a következő év nyereségéből levonni?

Köszi a segítséget: Évi
gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: sz.judit » csüt. máj. 02, 2013 8:24 am

Az adókiegyenlítéshez a tőkepiaci ügyletek esetében a bank nem von le szja-t pont azért, mert lehet a veszteségessel szembe állítani.
A számlavezetési díj a bevallásnál nem vehető figyelembe, mivel költség elszámolására nincs lehetőség
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. máj. 02, 2013 8:31 am

Sziasztok!
Ha nem adott a brókercégnek ETÜ nyilatkozatot, akkor a befektetési jegynek mivel kamata van az szja törvény szerint, azt automatikusan levonják és nem kell bevallani.
Ha egy olyan igazolás van a kezedben, ahol a brókercég még a bevallás soraiba is megadta mit kell beírni, azt írd be. Még akkor is, ha az ügyfeled mást mont, vagy a nyilvántartásában más szerepel. Ugyanis az APEH ezt a brókerigazolást veti össze ellenőrzéskor (ne adj isten:) a bevallással.
Az előző évek veszteségét csak akkor lehet szembeállítani a 2012-es nyerővel, ha a vesztőket a 2011-es, illetve a 2010-es években beírta az ellenőrzött tőkepiaci ügylet sorának "a" oszlopába.
Akkor lehet kitölteni az adókiegyenlítést, illetve érvényesíteni a veszteséget.
MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. máj. 02, 2013 8:34 am

A költségek közül csak a számlavezetési díj vonható le.
A real time díja, a tanfolyam, vagy bármilyen a tőzsdézéshez kapcsolódó költségek nem.
MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tőkepiaci ügylet

HozzászólásSzerző: sz.judit » csüt. máj. 02, 2013 9:28 am

A banki számlavezetési díjat hol akarod elszámolni?
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég