Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérleti díj kifizetés

SzJA

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: palmika » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

Adott egy kft, aki magánszemélytől bérel egy ingatlanrészt pizzéria üzemeltetés céljából.
Kp átadáskor csak egy átadás-átvételi papírt írnak. Többször tájékoztattam az ügyfelet is és a bérbeadót is, hogy ez így nem felel meg a törvénynek. Átadtam a NAV tájékoztatóját a bérbeadásról, felkértem, hogy adaja meg az adatait az szja levonáshoz. Máig nem történt meg.
Szerintetek hogy járok el helyesen? Költségelhető?
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 21, 2012 1:37 pm

Szia! Szerintem jól gondolod, meg kell adni a bérbeadónak az adatait, hisz a kifizetőnek
nyilatkoztatási, levonási , befizetés, bevallási kötelezettsége van. A Kft-t fogják büntetni, ha nem tesz eleget kötelezettségének. Én aláíratnám a vállalkozóval, legyen az ő sara, ha nem hajlandó megkövetelni a bérbeadótól a kötelező adatokat.
A kérdés alapján arra következtetek, nincs adószáma a bérbeadónak azért nem állít ki számlát
Lehet-e adószám hiányában a számlaadási kötelezettséget teljesíteni?
A természetes személy adóalanykénti bejelentkezés és az adószám hiányában is – a rendszeres bevételszerző tevékenységre tekintettel – az általános fogalmi adó alanya, ezáltal az áfatörvényben meghatározott bizonylat kibocsátására kötelezett [amely az ilyen adómentes tevékenységre tekintettel számviteli bizonylat kell, hogy legyen, az áfatörvény 165. § (1) bekezdés a) pontja alapján, vagyis a kibocsátott bizonylatnak nem kell maradéktalanul megfelelnie az áfatörvény számlára vonatkozó előírásainak]. Az adószám hiánya – tekintettel az adómentes körbe tartozó tevékenységre – az adóalanyt nem akadályozza a számviteli bizonylat beszerzésében (illetve előállításában) és kibocsátásában. Ezen a számviteli bizonylaton az adóalany neve mellett az adóazonosító jel szerepeltethető. (Amennyiben azonban az adóalany úgy döntene, hogy a számviteli bizonylat kibocsátásához a 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet szerinti számlatömböt kíván használni, annak beszerzéséhez már adószámmal kell rendelkeznie, emiatt viszont be kell jelentkeznie.) Idézet a Nav tájékoztatóból
Ezért úgy gondolom, ha az általa kiállított bizonylat megfelel a számviteli bizonylat kritériumának, elszámolhatod költségként. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: palmika » szer. nov. 21, 2012 3:14 pm

Köszönöm,
már csak abban kérném a segítséged, hogy kezeljem. előírjam a járulékokat, vagy se?
Alap esetben:

bérleti díj - szállító számla
szállító - pénzeszköz bérleti díj - járulék
szállító - járulék előírás járulék
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 21, 2012 3:29 pm

Milyen járulék előírásra gondolsz? Bérleti díj esetén Szja levonás,esetleg a 14%-os
eho van, ha úgy nyilatkozna a bérbeadó.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: bordacsauto@gmail.com » szer. nov. 21, 2012 3:56 pm

Eleve kellene (kellet volna) bérleti szerződést írni. Abban minden szükséges adat szerepelne.
bordacsauto@gmail.com
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: palmika » szer. nov. 21, 2012 4:16 pm

Igen szja-ra gondoltam, és van bérleti szerződés, de magánszemélynek nem evidens, hogy a taj száma is benne legyen a szerződésben...ha tőlem kérnek mintát, az enyémbe banna van, és így is mindig megkérdezik minek az.
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérleti díj kifizetés

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 21, 2012 5:17 pm

Szerintem a bruttó bérleti díjat kiadásba helyezed,az Szjá-t bevételezed, majd utalod, a különbözetet kapja kézhez a bérbeadó.Január 31-ig iazolást kell adni a bérbeadónak a kifizetett bruttó összegről és a levont adóról.Azért fontos a nyilatkozat, ez alapján tudod, hogy 10% vagy esetleg magasabb költséghányad vehető figyelembe az Szja levonásnál , nem beszélve a 2 424e Ft sáv határról.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég