Adófórum

Adózási és számviteli információk

Családi kedvezmény nevelt gyerekre

SzJA

Családi kedvezmény nevelt gyerekre

HozzászólásSzerző: Szabocsilike » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Válaszadó!Több kérdésem is lenne családi kedvezménnyel kapcsolatban.


1. gyermekem 2011.01.03-án született. A kedvezmény (62500.- erre a hónapra) részarányosan jár (62500/31×28=58.468.-), vagy nem foglalkozom vele, mert a várandóság idejére is jár?


2. kérdésem párom 9 éves kislánya 2011. 01.21-től bíróság által nálunk lett elhelyezve. Sajnos a párom mivel 2 órára van bejelentve nem tud családi kedvezményt igénybe venni. Az SZJA bevalláshoz küldött útmutatóban én úgy olvasom, hogy "A "hozott" gyerekekre tekintettel év végén a bevallásban oszthatják meg a családi kedvezményt." ha ő nem tudja igénybevenni részben vagy egészben én is kérhetem a nevelt gyermek után. Jól értelmezem?


3. Ha jól értelmezem akkor még egy kérdést felvet a 62500.- január hónapra teljes egészében jár, vagy töredék időre. (62500/31×11=22177)


Előre is köszönöm a válaszokat.


Üdv: Csilla

Szabocsilike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Családi kedvezmény nevelt gyerekre

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. feb. 23, 2012 1:32 pm

1.) Egész hónapra jár.


2.)A családi kedvezmény érvényesítése szempontjából mi minősül jogosultsági hónapnak?
Jogosultsági hónap az a hónap
- amelyre tekintettel a családi pótlékot juttatják,
- amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,
- amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.
A szülők megoszthatják-e a családi kedvezményt?
Igen, a családi kedvezményt az érvényesíthető összeg vagy a kedvezményezett eltartottak megosztásával a jogosultak közösen is érvényesíthetik, illetve a velük közös háztartásban élő házastárssal, élettárssal megoszthatják.
A családi kedvezmény megosztott érvényesítését a jogosultak már az adóelőleget megállapító munkáltatótól is kérhetik, ha az erről közös nyilatkozatot tesznek. (Az élettársak év közben csak a közös gyermekre tekintettel járó családi kedvezményt oszthatják meg, a magzat és az élettárs gyermeke után járó kedvezményt csak az adóbevallásban, munkáltatói adó-megállapításban vehetik megosztottan figyelembe.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Családi kedvezmény nevelt gyerekre

HozzászólásSzerző: N.A. » csüt. feb. 23, 2012 1:54 pm

Szia,


szerintem abban az esetben tudod a párod gyermeke után is igénybe venni az adókedvezményt ha nem élettársi kapcsolatban vagytok, mert a családi adókedvezményre az jogosult aki a családi pótlékra és én úgy tudom élettárs nem jogosult családi pótlékra. Ha házastársak vagytok akkor egyértelműen mindkét gyermekre igénybe tudod venni a családi adókedvezményt!


A

N.A.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Családi kedvezmény nevelt gyerekre

HozzászólásSzerző: N.A. » csüt. feb. 23, 2012 2:00 pm

Szia,


még ezt a jogszabályi hivatkozást találtam:


 


"Az élet sokszínűsége miatt viszont számos esetben gondot okozhat a családi kedvezmény érvényesítése, megosztása az élettársaknál a vérszerinti illetve a közös gyermekek miatt. Itt mindenekelőtt azt kell kihangsúlyozni, hogy a Cst. előbbiekben már hivatkozott bekezdései alapján az élettárs nem jogosult családi pótlékra a vele egy háztartásban élő élettársának gyermeke(i) után függetlenül attól, hogy ténylegesen egy háztartásban él az élettársával és annak gyermekeivel. Ezért ezen élettárs az élettársának gyermekei után a szja-törvény 29/A. § (3) bekezdés a) pontja alapján a családi adókedvezmény érvényesítésére sem lesz jogosult, mivel a hivatkozott jogszabályhely értelmében a kedvezmény igénybevételére az a magánszemély jogosult, aki jogosult a családi pótlékra."



N.A.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég

cron