Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatllan értéksítés

SzJA

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: kovine » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szasztok!

Kérlek benneteke aki tud segítsen!

Egy házaspár eladja lakását 2004-ben, vesz a gyermekének 4Mft.-ért egy lakást, saját részükre befizet 4. Mft-ot öregek otthonába egy appartmanba. Szerződésük szerint ha öt éven belül ki költöznek az idő arányos részt vissza kapják.Sajnos 17hónapig laktak ott. Vissza kaptak 2.8 mft.-ot.

Ez úgy gondolom adóköteles jövedelem lett, be kell vallani, van-e lehetőség ezzel szemben valamilyen költség elszámolására?

Köszönettel: Kovácsné 

kovine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. máj. 16, 2007 11:19 am

Szia!

Szerintem az adókötelezettség fenn áll, csak kérdés milyen formában. tudniillik, abban az esetben illeti meg a lakásszerzési kedvezmény az ingatlanértékesítőt, ha pl. öregek otthonába lévő appartmant, visszavásárlási jog nélkül vásárol. Én ezt úgy értelmezem, hogy a kérdésben szereplő házaspárnak a kedvezmény ezen a címen nem járt. Tehát  én nem a 2.8 m-ből indulnék ki, hanem önellenőrzéssel a 2004-es állapotot módosítanám. 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: loveygy » szer. máj. 16, 2007 11:29 am

Szia!

 

Véleményem szerint nem önellenőrizni kell, hanem a 4M Ft-ot, mint ingatlanértékesítésből származó jövedelmet kell megosztva bevallaniuk, hiszen 2004-ben az ingatlanértékesítésből keletkezett jövedelmüknél 4 Mt volt, amit az öregek otthonában lévő appartman vásárlására fordítottak. Így, ha 2004-ben keletkezett jövedelmük, akkor sem volt elméletileg fizetendő adójuk, mert a lakásszerzési kedvezmény mentesítette.

Viszont a 63 par. 6 pontja szerint, amennyiben a lakásszerzési kedvezmény alapjául szolgáló ingatlant 5 éven belül értékesíti, akkor a lakásszerzési kedvezmény alapja jövedelemként jelentkezik.

Igaz, hogy most már 25% az adókulcs, míg 2004-ben 20% volt, de az önellenőrzésnek van pótlékvonzata. Ki kell számolni, hogy melyikkel jár jobban.

Üdv

 loveygy

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. máj. 16, 2007 11:39 am

Szia!

 

Nem vitatkozni akarok, csak az ügylet az olvasatomban 2004-es azért írtam az önellenőrzést.

Ha akkor nem volt jogosult, bár utólag derült ki, én azt módosítanám, de ezt csak a 735-ön önellenőrzéssel lehet . Lehet nem jó az okfejtésem, de mint loveygy írja azért is megfontolandó, mevel az adókulcs is alacsonyabb volt és lehet ha alap levezetésből indul ki jobban is jár még pótlékkal együtt is.

 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. máj. 16, 2007 12:12 pm

Sziasztok! Garboval értek egyet. Meg is irtam részletesen, de "elszállt" Tehát ha valamit jogtalanul veszek igénybe, csak önellenőrizni lehet. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: loveygy » szer. máj. 16, 2007 1:43 pm

Sziasztok!

Ha 2004-ben keletkezett jövedelme, de 2004-ben megvették az Öregek otthonában az appartmant, akkor 2004 évről szóló adóbevallásban, amennyiben a bevallás időszakában még nem adták vissza az appartmant, akkor jogosan vették igénybe a lakásszerzési kedvezményt. Így szerintem ebben az esetben abban az évben keletkezett jövedelme, amikor visszaadta az appartmant.

Az egy másik kérdés, hogy ki kell számolni, hogy melyik esetben jár jobban:

1) Kiszámolja, hogy 2004-ben mennyi lett volna az adó + az önellenőrzés időpontjáig a meg nem fizetett adóra a pótlék.

2) 2006 évben veszi figyelembe jövedelemként és leadózza a 25%-kal.

Üdv

loveygy

 

 

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. máj. 16, 2007 1:55 pm

Szia!

Mint Ani is emlitette itt azon van a hangsúly, hogy a lakásszerzési kedvezményt jogtalanul vette igénybe.Az igénybevétel 2004-ben keletkezett, tehát azt kell helyesbítenem. Az appartmant csak akkor vehetem figyelembe lakásszerzési kedvezményként, ha nincs visszavásárlás és itt pont az történt.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. máj. 16, 2007 2:19 pm

Szerintem  2004-ben nem lehetett volna elszámolni, mivel a szerződés jellege nem tette lehetővé. Eleve olyan szerződést kötöttek, amely lehetőséget adott a visszavásárlásra. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » szer. máj. 16, 2007 4:40 pm

A 2004-ben értékesített lakás után vett igénybe adókedvezmény? Ez nem lett pontosan leírva, és lehet hogy nem is kellett az ingatlan értékesítést bevallani, és akkor teljesen más a helyzet.

üdv.

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatllan értéksítés

HozzászólásSzerző: loveygy » csüt. máj. 17, 2007 9:02 am

Tény, 2004-ben jogosulatlanul vették figyelembe a lakásszerzési kedvezményt, így az a legjobb, ha nagyon gyorsan elkészítik az önellenőrzést, amennyiben keletkezett jövedelem és az Öregek otthona miatt figyelembe vették a lakásszerzési kedvezményt.

Moat pontosan megnéztem, hogy a törvény miképp fogalmaz, és 63 paragrafus (2) f pont: az idősek otthonában vagy a fogyatékos személyek lakóotthonában biztosított férőhely visszavásárlási és továbbértékesítési jog  nélküli megszerzése - ez minősülhet lakásszerzési kedvezményre jogosító lakáscélú felhasználásnak.

 

üdv

 

loveygy

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég