Adófórum

Adózási és számviteli információk

Sportoló versenydíja

SzJA

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: bonbonka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Rendezünk egy sportversenyt és pénzversenydíjat tűztünk ki.Az Adóelőleg levonásánál akadtam meg.A 2006/165.XII.28.Magyar Közlönyben szereplő nyilatkozat szerint kéne nyilatkoztatnom a nyerteseket és levonni az szja-t.(kiv, ha egyéni vállalkozó, vagy adószámmal , önálló tevékenységként végzi.) A verseny rendezője azonban hallani sem akar arról, hogy vonjunk a díjból szja-t. Tul képpen én is találtam egy kiskaput. Az SZJA tv. 49.§ 9.bek kimondja, hogy " Amennyiben a bevételt terhelő adóelőleg levonására nincs lehetőség, az adóköteles bevételről kiállított igazoláson a kifizető feltünteti a le nem vont adóelőleg összegét, és felhívja a magánszemély figyelmét arra, hogy az adóelőleg le nem vont részét a magánszemély köteles a negyedévet követő hónap 12. napjáig megfizetni. " Hogy zajlik ez a pénzdíjas versenyeken? Tényleg nem vonnak adóelőleget?
bonbonka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd máj. 15, 2007 10:21 am

A kifizetőnek nem sok választása van, alapból köteles levonni előleget. Az általad talált kiskapu elsősorban olyan esetekre vonatkozik, amikor fizikailag nincs lehetőség a levonásra, pl tárgyjutalom vagy vásárlási utalvány esete. Találsz-e bármi olyan körülményt, ami a pénzjutalomból történő levonást lehetetlenné teszi, vagy aránytalanul megnehezíti? Nekem nincs hozzá elég fantáziám (pl.  a díjak átadása erdőben történik???). De ha találsz is megfelelő indokot, ajánlom igen alaposan dokumentálni.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: picur76 » kedd máj. 15, 2007 11:37 am

Szia! Szerintem sem működőképes a kiskapud, és mindenképpen kell adóelőleget vonni. Még ha erdőben is történik az átadás (csak a példánál maradva), akkor is van szerintem lehetőség, hogy egy nyilatkozatot aláíratva levonjátok az előleget. Ráadásul nem hiszem, hogy "átlag" magánszemély nagyon örülne, hogy a nyereményéből nemhogy levonják az adót, de azzal még neki kell "szaladgálnia" (értem itt az adóelőleg fizetését). Szerintem neki is az a kedvező, hogy a nyeremény (adóelőleggel csökkentve) már a kezében maradjon, és ne kelljen vele túl sokat bajlódnia. Picur
picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: bonbonka » kedd máj. 15, 2007 11:58 am

Köszönöm.Bár láttam olyan nyilatkozatot is, amelyben a versenyzőt nyilatkoztatták, hogy a következő negyedév 12-ig befizeti majd az adót.  A főnök állítja, hogy más versenyen nem vonnak szja-t. Bár szerintem is egyszerűbb, ha mi intézzük a levonást és biztosan jogszabályszerű is.

bonbonka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd máj. 15, 2007 12:14 pm

Szia!

Az Apeh honlapján az információs füzetek 2007-re vonatkozóan az alábbiakat tartalmazza:

A magánszemélyek összevont adóalapba tartozó adóköteles jövedelmét a megszerzéskor, vagy
 azt követően – a törvényben meghatározott időpontig – adóelőleg fizetés terheli.
Amennyiben a jövedelem kifizetőtől származik, az adóelőleg megállapítása, levonása és az
adóhatósághoz történő befizetése a kifizető feladata, kivéve, ha jövedelem juttatása nem
pénzben történt.Az adóelőleg alapja nyilatkozat hiányában a bevétel 90 százaléka.
 A kifizetőnek az általa kifizetett (juttatott) bevételt terhelő adóelőleget
 az adóelőleg-alap után az adótábla szerinti legmagasabb adókulccsal – 2007-ben 36 százalékkal
 – kell megállapítania.
A kifizetőnek a megállapított adóelőleget a magánszemélynek járó összegből le kell vonnia
 és azt a kifizetés hónapját követő hónap 12. napjáig meg kell fizetnie, majd az adózás
rendjéről szóló törvény rendelkezései szerint be kell vallania.
Ha az adóelőleg levonására nincs lehetőség, az adóköteles bevételről kiállított igazoláson
a kifizetőnek fel kell tüntetnie a le nem vont adóelőleg összegét, és azt is, hogy az
adóelőleg le nem vont részét a magánszemély köteles a negyedévet követő hónap 12. napjáig
megfizetni.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: bonbonka » kedd máj. 15, 2007 12:56 pm

Én is olvastam az információs füzeteket és megmondom őszintén, hogy nem is értem azt a részt, hogy 36 %-kal kell megállapítani az adóelőleget. Összehasonlítottam az előző évi szja tv-nyel a jelenleg hatályost, de semmi változást nem találtam sem a 47. sem a 49.§-ban. Bár a MK-ben közzétett nyilatkozatban valóban nincs olyan rész, hogy arról is nyilatkozhatna a magánszemély, hogy az éves várható jövedelme nem haladja meg az 1.700.001 Ft-ot. Ha mégis levonjuk az adóelőleget, tényleg a bevétel 90%-át adóalapnak tekintve a 36%ot kell levonni?
bonbonka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd máj. 15, 2007 1:06 pm

Szia!

Szerintem ez a nyilatkozat hiányában van így, mert többféle varáció van az információs füzetben is felsorolva, egyrészt ha a hivatkozott 1.700.000- t meghaladja, már nem lehet 18 %-ot vonni, másrészt, ha göngyölített módszer szerint kéri a nyilatkozatban a levonást, ott van lehetőség a kevesebb adóelőleg megállapításra, ha az egy helyen kifizetett nem éri el az említett összeghatárt. A fenti részt csak azért írtam, mivel  nyilatkozni nem akar, így a kifizető ennek hiányában a 90%- nak vonja az adóját előleg címén.

Most nem néztem utána, de valaki talán kapásból tudja ehó nem terheli a kifizetőt? Mintha az rémlene, hogy az önálló tevékenység alapján kifizetett jövedelem 11 % -os ehó fizetésére is kötelezi a kifizetőt. ( Ezt nem kell levonni, tehát nem a versenydíjakból kell fizetni, csak utána)

 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Sportoló versenydíja

HozzászólásSzerző: bonbonka » kedd máj. 15, 2007 1:43 pm

11 %-os EHO-t kell a kifizetőnek fizetni, ezzel számolunk, de azért  kösz, hogy figyelmezettél.
bonbonka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég

cron