Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkáltató által adott kölcsön

SzJA

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: erpe83 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am



Sziasztok!


 


Egy Zrt. az alkalmazottainak kamatmentes munkáltatói kölcsönt biztosít, 5 év futamidőre az alábbi, konkrét célra:


 


Devizában meglévő hitel végtörlesztése.


 


Szerintetek ebben az esetben ez a történet adómentes (azaz kielégíti-e pl. az SZJA-szerinti „lakáscélú munkáltatói támogatás” fogalmát, amely adómentes), vagy pedig a kamatmentesség miatt alkalmazni kell a kamatkedvezményből származó jövedelem szabályait, azaz a jegybanki alapkamat || 5% 1,19-szerese után a munkáltatónak 16% SZJA-t || 27% EHO-t kell fizetnie?


 


Köszi



erpe83
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd szept. 27, 2011 9:01 am

Az utóbbi kategóriába tartozik az ügylet. A lakáscélú munkáltatói támogatás feltételei közé többek között az tartozik, amikor a munkáltató hitelintézet útján vissza nem térítendő   támogatást nyújt. A felhozott példád nem ez az eset.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: erpe83 » kedd szept. 27, 2011 1:34 pm

Kedves Madora!


Köszönöm válaszod, amelyhez lenne még 2 kérdésem:


1.) amennyiben a kölcsönt év közben nyújtják (pl. 2011.10.01), akkor a keletkező SZJA-t és EHO-t milyen gyakran kell könyvelni, bevallani és befizetni a cégnek?


2.) Tegyük fel, hogy október 1-jén megkapja a munkavállaló az 5 millió kölcsönt, 5 éves futamidőre. Törlesztés havonta, egyenlő részletekben, minden hó 30. napján, türelmi idő nincs, tehát már október 30-án fizet.
Ekkor pontosan mennyi az októberre, novemberre és decemberre jutó SZJA és EHO összege (feltételezve, hogy a jegybanki alapkamat mindvégig 6%), és ezt pontosan hogyan kell kiszámolni?


Köszönet,

erpe83
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd szept. 27, 2011 7:33 pm

A kamatkedvezményből származó jövedelem után a kifizetőt az 1,19-es szorzóval megállapított adóalap után 16 százalék adó és az adóalap-kiegészítés nélküli adóalap után 27 százalék eho terheli. Havi törlesztés 83300,-Ft ,  11% (6+5 %)= 9167,-Ft/hó kamatkedvezményből származó jövedelem.


október: 5mill.x11%/60 hó 9167,-


november: 5mill. -83300,-=4916700,-/59 hó = 9167,-


december: 4916700 - 83300=4833400,-/58 hó = 9167,-Ft


9167,- x 1.19= 10909,- x 16% = 1745,-Ft/hó szja


9167,- x 27% = 2475,-Ft EHO/hó


Havonta kell bevallani az 1108/A bevallás 6. sorában az szja-t, a 12.sorban az eho összegét.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 28, 2011 4:13 am

Bocsi, de a 11 % az nem 1 éves kamat? Mintha 5 évre számoltad volna...


Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: erpe83 » szer. szept. 28, 2011 9:16 am

Sziasztok!


Köszönöm a válaszokat. A 11% valóban az éves kamat, nem pedig az 5 éves.

Újra átolvastam az SZJA vonatkozó részeit, és a 72.§ 2) bekezdés alapján szerintem nem havonta, hanem évente, decemberi tételként kell bevallani és január 12-ig megfizetni az SZJA-t és szerintem az EHO-t is.

Amivel viszont még küzdök, az alábbi:

az egész kérdést azért tettem fel, mert a munkáltató a deviza alapú lakáshitellel rendelkező munkavállalója megsegítésére kamatmentes munkáltatói lakáskölcsön formájában támogatást biztosítana a hitelek végtörlesztésének elősegítése érdekében.
A konstrukció nem vonatkozna a szabad felhasználású devizahitelekre.

Kérdésem: ez a konstrukció az SZJA megfogalmazásában támogatás vagy kölcsön? Szerintem kölcsön, mert támogatás az, amit nem kell visszafizetni.

Már pedig, ha kölcsön, akkor erre nem vonatkoz(hat)nak az SZJA-tv. lakáscélú támogatásra irányuló rendelkezései, mert azok véleményem szerint csak vissza nem térítendő konstrukcióra alkalmazhatók, jelen esetben pedig kölcsönt kapna a dolgozó, amit 5 év alatt törleszt.

Itt viszont egyesek azt harsogják, hogy a fent vázolt lehetőség igenis beleesik az SZJA lakáscélú támogatásának fogalma alá, azaz a cég adhatja ezt a kölcsönt úgy, hogy eredményhatás nem lesz, mert szerintük erre az esetre nem kell alkalmazni a kamatkedvezményből származó bevétel kategóriát.

Ebben kérnék megerősítést, kinek van igaza.

Köszi
erpe83
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: brendon.info » pén. szept. 30, 2011 5:52 am

Szia!

A leírtak alapján Neked van igazad: ez a konstrukció számviteli és adójogi értelemben nem támogatás, hanem kölcsön, konkrétan a társaságnak, mint kifizetőnek magánszeméllyel szemben fennálló követelése, amelyre az SZJA-tv. 72. §-a vonatkozik.

E szakasz alapján a mindenkori jegybanki alapkamat + 5%, illetve az adott kölcsönben érvényesített kamat mértéke közti különbség kamatkedvezményből származó jövedelem, amely SZJA és EHO köteles, és ezeket a kölcsön nyújtója viseli.

Az SZJA-t és az EHO-t évente, decemberi kötelezettségként kell bevallani.

Kamat- és adómentesen lakáscélú TÁMOGATÁS nyújtható, bizonyos feltételek mellett.
Illetve olyan, kölcsön jellegű konstrukció (kvázi munkabérelőleg) amelynek folyósítása legfeljebb hat havi visszafizetési kötelezettség mellett, legfeljebb a folyósítás napján érvényes minimálbér havi összegének ötszörösét meg nem haladó értékben történik.

Üdvözlet:
Br

brendon.info
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. szept. 30, 2011 2:58 pm

Mint azt az első hozzászólásomban is írtam, a Te általad felvázolt eset nem sorolható az adómentes lakáscélú támogatások közé. A munkáltató által biztosított támogatásról szóló megállapodást  a lakás vásárlása, építése (a jogszabályban foglalt esetekben) , stb. előtt kell a pénzintézethez benyújtani és ennek figyelembevételével (+ a saját erő)kerül megállapításra a a hitelintézet által folyósítandó hitel összege. A devizában felvett hitel végtörlesztésére adott támogatás, vagy kölcsön teljesen más kategória.


A bevallási határidőben igazatok van, azt év végén kell bevallani (vagy kilépéskor). Viszont a számításon meditálgattam még egy kicsit. Hogyan is helyes figyelembe venni a kamatkedvezményből származó jövedelem megállapításánál az alapkamat. Miután minden hónapban van törlesztés, mindig az aktuális jegybanki alapkamatból kell-e kiindulni, vagy a ptk. szerinti késedelmi kamatszámítás metodikáját kell-e figyelembe venni. Ahol is a fizetendő kamat számításakor az érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére. Tehát nálad a 2011.junius 3o-i jegybanki alapkamat+5 százalék veendő-e figyelembe a kamatkedvezményből származó jövedelem megállapításánál. Ezen el lehet még gondolkodni, bár én a tényleges jegybanki alapkamatból indulnék ki.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. szept. 30, 2011 3:01 pm

Márti!


Szerintem jól vettem figyelembe az éves kamatot. Mindig a fennálló kölcsön után számoltam az éves kamattal 1 hónapra vetítve. De ha fenntrtásaid vannak továbbra is, átbeszélhetjük.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Munkáltató által adott kölcsön

HozzászólásSzerző: 0725peter » szomb. okt. 01, 2011 11:07 am

Halihó!

Vitatkoznék a fentiekkel, amelyet az alábbi linkkel támasztanék alá:

http://www.adozona.hu/aktualis/20110914_munkaltato_adomentes_szja_kolcson_deviza.aspx

Ebben az SZJA-tv. 72. §-a (4) bekezdésének f) pontjára utal, amelyben NEM TÁMOGATÁS, hanem HITEL szerepel.

Fentiek alapján, ha a feltételek teljesülnek, akkor a hitel kamatmentességes esetén nem keletkezik se SZJA, se EHO, azaz mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak teljesen adó és járulékmentes a dolog.

Vagy nem jól gondolom?

0725peter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég