Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

SzJA

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: maya0411 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ügyfelem bérleti díjat fizet Társasháznak ahol a rezsit is kiszámlázzák.

Kérdeztem az APEH-től ahol azt mondták a bérleti díj /  25.000 Ft. / plusz rezsi  / 11.000 Ft. /

összevontan / jelen esetben 36.000 Ft után / kell fizetni a forrásadót.

Kérlek benneteket segítsetek, hogy jól értelmezem-e a forrásadó fizetési kötelezettséget.

Köszönettel: Maya

maya0411
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: judit46 » kedd nov. 30, 2010 11:00 am

Sziasztok!

A rezsi költség pontosan mit takar? Esetleg a közös költséget fizeti ki ? Vagy a helyiségnek nincsenek egyedi mérőórái és a bérlő így fizet? A bérleti szerződést kéne megnézni, ott mi szerepel. Mert ha a bérlő tulajdonképpen a ráeső közös költséget fizeti, mint pl. takarítás, közös képviselői díj, ez a társasháznak nem bevétel, nincs ebből forrásadó. De a közös költségről nem is kell számlát kiállítani a társasháznak.

judit46
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: Bakosné » kedd nov. 30, 2010 11:07 am

Nem értem..

Az ügyfeled fizet a társasháznak, vagyis bérel valamilyen helyiséget. Milyen adót akar ő fizetni? Neki költség, a társasháznak bevétel. Az ügyfelednek nem kell adót levonnia a társasháznak fizetendő díjból. 

Vagy félreértek valamit, vagy valami nagyon nem kerek.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: Bakosné » kedd nov. 30, 2010 11:08 am

Rezsi költség alatt általában a víz, villany, gáz, melegvíz stb költséget értjük.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: judit46 » kedd nov. 30, 2010 11:54 am

Ha a társasház kifizetőnek ( adóalanynak) ad ki bérbe, akkor a kifizetőnek úgy kell eljárnia, hogy a bérleti díjból levonja a forásadót, befizeti, majd az igazolást erről a társasháznak átadja, aki meg bevallja.

Én csak a tiszta bérleti díjat tekinteném forrásadó alá tartozó bevételnek. Viszont nem tudom, hogy a rezsi költségek mi alapján kerülnek kiszámlázásra. Vannak-e egyedi mérőórák, vagy a fogyasztást a társasház szervezeti -működési szabályzata alapján alapján, tulajdoni hányad szerint állapítják meg.

Ha a többi lakó is ugyanígy fizet rezsi költséget, akkor ez biztos, hogy nem bevétel, hanem közös költség, ha viszont a helyiség fogyasztását fizetik ki, akkor a társasház szempontjából célszerűbb lett volna, ha bérleti szerződésben úgy állapodnak meg, hogy a bérlő saját maga fizeti a szolgáltatók felé a fogyasztást, így a társasháznál fel sem merül a bevétel. A bérleti szerződésben rögziteni szokták, hogy a bérlet időtartamára a bérbevevő a fogyasztásmérőket a nevére veszi, így ő kapja a számlát is.

Ha a fogyasztás teljesen elkülönül, tehát a számla csak erre a helyiségre szól, de csak a számlán szereplő összegig, nem tekinteném bevételnek.

De célszerűbb lenne, ha bérbevevő maga fizetné a fogyasztását, ha egyedi mérőórák vannak.

 

judit46
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: maya0411 » kedd nov. 30, 2010 11:57 am

Szia Márti!

1008 A bevallás 2. sorában vallom a társasháznak kifizetett jövedelemből levont

forrásadó sorban, majd év végén igazolást adok róla, hogy mennyit vallottam és fizettünk.

/ Ez csak társasház esetében van igy /

Az ügyfélnek a bérleti díját csökkenti a Társasház a forrásadó összegével, tehát bérleti díjat a forrásadóval

csökkentett összegben fizeti meg ezért valljuk és fizetjük mi, ami a Társasháznak kényelmesebb is.

Apeh szerint nem csak a bérleti dij után kell a forrásadó fizetni, hanem a kiszámlázott rezsi /viz,

fütés,áram /  után is, amit a közös képviselő vitat ezért is fordultam segítségért hozzátok.

Üdv: Maya

 

maya0411
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: maya0411 » kedd nov. 30, 2010 12:12 pm

Szia Judit!

Vannak egyedi mérőórák én is ezt ajánlottam a bérlő ügyfelemnek, hogy Ő fizessen a szolgáltató felé, 

de erre az volt a válasz, hogy az fogyasztásmérők átírása sok időben kerül és ha a bolti forgalma nem

lesz jó felmondja a bérleti szerződést.

Ügyfélnek a közös képviselő forrásadó vitatása a jó, én pedig az Apeh.által  elmondottakhoz

tartom inkább magam, mert ne talán büntetésre kerül a sor akkor az ügyfélnek ez sem igazán jó

olyankor aztán csak a könyvelő a hibás.

Üdv: Maya

maya0411
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. dec. 01, 2010 6:44 am

Én úgy gondoltam, hogy ez a társasháznak vállalkozási tevékenysége, és akkor ő is adóalany. De ezek szerint úgy működik, mint a magánszemély.

Magánszemély esetében a teljes (bérleti dij + rezsi) a bevétel, ha különadózó jövedelemként adózza le, nem számolhat el költséget, a teljes összeg után kell a forrásadót fizetnie. Talán a társasháznál is így van?

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Bérletidij és kiszámlázott rezsi forrásadó

HozzászólásSzerző: bamango » pén. jan. 14, 2011 11:01 am

Sziasztok!

A társasháznál eddig mindig a kiadott helységek (pince,gk.tárokók stb)  reklámok (falon), után a bérletidijat amit kapott összeget,abból 25% forrásadót kellett fizetni az APEH felé, most nem találok sehol ilyent??? Segítsetek holtalálom, hogy idén hol van szó a 25% forrásadóról?? Köszike Üdv.

bamango
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron