Szia ! A HVG-ben durván az van, hogy a 14%-os eho-t a kifizetőnek le kell vonnia arra a jövedelemre is -- amelyet a magánszemélynek az adóbevallásában egyébként nem kellene szerepeltetni / Az meg egy szerencsétlen megfogalmazás a zárójelben, hogy korábban e jövedelmeket nem terhelte eho, hiszen ami pld-ul 25%-SZJA-val adózó osztalék, az az eho-s volt korábban is és most is..
Teljesen más kérdés az, hogy valamit nem kell bevallani, ha a kifizető egyébként abból levonta, amit le kell és ezt mondjuk 100 eFt-hoz kötik, és teljesen más az, hogy kell-e valamiből valamiket vonni..
Előfordulhat, hogy a kifizető mondjuk 98eFt bruttó osztalékot fizetett, amiből levonta a 25% SZJA előleget is, meg a 14% százalékos eho-t.. és nem tudod arról, hogy a magánszemély egyébként a 14% százalékos ehó-s dolognál évesen túl van a 450 eFt-on, na akkor amivel túl lett vonva az a 14% százalékos eho a 450 eFt-hoz képest, akkor az visszaigényelhető, akkor is, ha ilyen 100 eFt alatti osztalékból vonták le, amit a bevallásban nem kötelező szerepeltetni a forrásadós/elkülönülten adózó jövedelmeknél az osztalék soron..
A 2009-es kitöltési útmutatóból:
" Amennyiben az osztalékból származó jövedelme az értékpapír-kölcsönzésbõl, árfolyamnyereségbõl, az ellenérték nélkül kapott életjáradékból származó jövedelmével valamint a vállalkozásból kivont vagyonból származó jövedelmével együtt sem haladja meg a 100 000 forintot, akkor azt bevallania nem kell, feltéve, hogy az adó levonása megtörtént."
Attól, hogy ezen feltételnek megfelelve nem kötelező az SZJA bevallásban szerepeltetni, az nem jelenti azt, hogy amit a kifizető abból levont, akkor azt nem kellett volna levonnia, befizetnie,stb... sem SZJA, sem eho tekintetében.
Üdv.