Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

SzJA

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. márc. 14, 2007 11:30 am

 Véleményem szerint a nyugdíjas élettársnak érdemesebb kiváltani a 7-es adószámot, mivel különadózó jövedelem, gyakorlatilag magánszemély marad az adózás szempontjából ( határidő vonatkozásában).

Ez a nyugdíjjal nem kerül összevonás alá és eho fizetési kötelezettség is csak akkor keletkezik, ha az évi jövedelem az 1 millió ft-ot meghaladja.

A főállás melletti adószám kiváltás  szerintem azért nem előnyös, mert ha egyébként adójóváírásra jogosult lenne és a jövedelmet ez megemeli, adójóváírásra nem lesz jogosult. Különben ez sem összevonandó a főállás jövedelmével szja szempontjából.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: Rózsa72 » szer. márc. 14, 2007 12:19 pm

sziasztok!

 

Én úgy tudom - és így is használjuk - , hogy a magánszemélyes bérbeadás után 25% magánszemélyes szja-t és 14%-os eho-t kell fizetni és 2007.01.01.-től az 1 M Ft-os határt megszüntették!

2007.01.01.-től pedig a nyugdíjjal mindenféle más jövedelem összevonódik.

 

ildikó

Rózsa72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: jvicus » szer. márc. 14, 2007 12:20 pm

Szerintem viszont mindegy, hogy ki váltja ki, hiszen az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem külön adózó jövedelem, ami azt jelenti, hogy nem kerül összevonásra a főállású munkaviszonyból származó jövedelemmel. Ellenben ahogy garbo50 írja. Szóval a meglévő adójóváírásra való jogosultságot sem befolyásolja.

Annyi biztos, hogy az 1MFt-os értékhatárt figyelni kell az eho szempontjából.

 

jvicus

jvicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: jvicus » szer. márc. 14, 2007 12:25 pm

Nem, nem szüntették meg az 1 Mft-os határt, hanem a következő változás lépett életbe jan. 1-től:

az eho fizetési kötelezettség keletkezésekor nem az 1 m feletti összeg után, hanem a teljes bevétel után fizetjük az eho-t!!!!!

És a külön adózó jövedelem nem vonódik össze semmiféle más jövedelemmel, még a nyugdíjjal sem!!!

Jvicus

jvicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. márc. 14, 2007 12:40 pm

Sziasztok!

Megismételve a legelőször leírtakat, én sem állítottam, hogy összevonandó jövedelemként adózik, de ha

tavalyi 0653-ast megnézitek  és az illetőnek mondjuk van 1,5 millió bérjövedelme ezután érvényesíteni

tudott valamennyi adójóváírást, de ha ugyanennek a személynek ingatlanbérbeadásból keletkezett 600

ezer különadózó jövedelem, adójóváírást nem kapott, tehát én erre írtam, hogy a nyugdíjasnak előnyösebb

a 7-es adószám váltása, mivel nála nincs adójóváírás.

Az eho- t pedig mindig a teljes összeg után kellett megfizetni, nem csak a feletti rész után , ha az 1 milliót

meghaladta.

Üdv. 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. márc. 14, 2007 1:17 pm

Mérlegelés kérdése, hogy kinek érdemes kiváltania az adószámot. Hiszen, ha úgy döntötök, akkor összevonandó jövedelemként is lehet adózni, akkor nincs eho. Viszont a nyugdíjasnk a nyugdíjösszeget hozzá kell halmozni a az ingatlanbérleti díj összegéhez, s úgy kell megállapítani az adót. Viszont, ha alacsony összegű a nyugdíj, lehet, hogy az ingatlanbérlet 5o%-ának hozzáhalmozásával sem esik át a jövedelem a 18%-os sávon, ami előnyösebb mint a forrásdós jövedelemkénti adózás. Tehát a döntéshez ismerni kell a jövedelmi viszonyokat.Az összvonás alá eső jövedelemnél további előny, hogy minden költséggyűjtés nélkül 1o%-os költséghányad levonható a bevételből. Az sem mindegy, hogy milyen ingatlant adtok bérbe. Ha olyan lakásingatlant, ahol Ti is ott laktok (s nem családtagnak, vagy annak vállalakozása részére történik a bérbeadás), akkor nincs eho.

Megismétlem, hogy ne feledd azt, hogy annak ellenére, hogy egy valaki vált ki adószámot, a jövedelem mgosztható. 2oo7-től pedig megszünt az a kötelezettség is, hogy a választást követő 4 évig nem lehet eltérni az adott adózási módszer választásától.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. márc. 14, 2007 2:16 pm

Ha az összevont adóalapba tartozóként kezeli az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet, akkor főszabályként a kifizetőnek 11% EHO-t kell fizetnie a kifizetett összeg után. Ha a jövedelem nem kifizetőtől származik, illetve a magánszemély utóbb (az adóbevallás készítésekor) dönti el, hogy összevont jövedelemként kívánja kezelni, akkor a magánszemélynek a 11% EHO -t kell fizetnie.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. márc. 14, 2007 8:55 pm

A kifizető a 25%-os forrásadós jövedelemként köteles kezelni év közben az ingatlanbérbeadásból származó jövedelem kifizetést. A magánszemély a kifizető felé nem nyilatkozhat arról, hogy összevontan kíván adózni e jövedelme után, tehát a kifizetőnek nincs 11%-os adóterhe. A magánszemély év végén dönthet arról, hogy külön adózó jövedelemként, vagy összevonás alá eső jövedelemként kíván adózni. A kifizető által levont forrásadót előlegként kell kezelni az első esetben.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kinek lenne érdemesebb adószámot kérni?

HozzászólásSzerző: nahova » vas. márc. 18, 2007 11:06 am

Sziasztok!

A madora100 válaszához szeretnék kiegészítésként annyit hozzátenni, hogy ha a főállásból származó jövedelem után, amennyiben éves szintem megvan a teljes EHO ( 2006 évben 450 000 Ft volt ) akkor sincs 14% EHO fizetési kötelezettség. Természetesen a konkrét tényekkel könnyebben meg lehetne válaszolni a kérdést.

Üdv

nahova

nahova
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég