Adófórum

Adózási és számviteli információk

ingó vagyontárgy értékesitése

SzJA

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: Katuka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szép napot!
Azt a becses kérdést tenném fel nektek, hogy ingó vagyontárgy értékesitése esetén, ha magánszemély által történik az értékesités, vagy értékesitések, akkor először is mi minősül üzletszerűnek, tehát milyen gyakoriság. Másrészt azt irják, hogy ha a szerződéskötés időpontjában aktuális piaci árnál nagyobb árat kapok az ingóságért, akkor az már összevonás alá eső jövedelem. Tehát egy példával: ha pld. 1994-ben vettem egy szekrényt 100 e ft-ért, és most eladom 100e ft-ért, az akkor elfogadható-e?
És ha 150e ft-ért adom el, akkor mi a helyzet?
Vagy pedig ez azt jelenti, hogy a 100e ftn-ál csak olcsóbban adhatom el, mert elhasználódott és már nem 100e ft a piaci értéke? De hogyan tudom megállapitani akkor, hogy mennyi a jogos piaci érték az eladás időpontjában? Válaszokat megköszönöm.
Katuka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: adotanacs » szomb. márc. 10, 2007 7:59 am

Szia Katuka! Nyilván, ha az értékesitésekről megállapitható, hogy adod-veszed az ingóságokat, akkor az rendszeresnek minősíthető. Azért nagyjából megállapitható az életszerüség, ha mondjuk a saját feleslegessé váló szekrényedet, vagy esetleg családi örökségeidet értékesited. A piaci érték megállapitása itt elég nehéz, mert egy egyszerü szekrényt ha kihozol az üzletből, már a felét éri.E jövedelemtipusnál szerintem a piaci érték nem igazán müködik a gyakorlatban. Meguntad a szekrényedet, örülsz ha bármennyiért megveszik, mert valóban ez a gyakorlat. Üdv. Ani

t  

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: stencil » szomb. márc. 10, 2007 8:58 am

Amennyiben magánszemélyként értékesítesz valami ingóságot, én úgy tudom, 200 ezer forintig nem tartozik bevallási kötelezettség alá.
stencil
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szomb. márc. 10, 2007 12:12 pm

Az adózás rendjéről szóló tv-ben a következő meghatározás van: vállalkozási tevékenység: az a rendszeres gazdasági tevékenység, amelyet a magánszemély ill. jogi személy, egyéb szervezet saját nevében és kockázatára üzletszerűen végez. Egy akármikor vásárolt, saját célra használt szekrény értékesítése feleslegessé válásakor semmiképpen nem rendszeres, még akkor sem, ha mind a 12 szekrényedet eladod, mert hiányzik a kockázat és az üzletszerűség. Az üzletszerűség kritériuma a profitszerzés mint cél.

Szja törvény szerint a szokásos piaci ár (rövidítve): az az érték, melyet független felek összehasonlítható körülmények között egymás között érvényesítenek vagy érvényesítenének. Ha feltétlenül bizonyítani kell, akkor pl használtcikk üzlet árlistája vagy árajánlata, bizományos árajánlata, esetleg internetes vagy újságban közölt apróhirdetések irányárai jöhetnek szóba. 

De évi 200E forintig ne is foglalkozz a kérdéssel (szintén szja törvény).

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. márc. 10, 2007 12:13 pm

Szia Katuka!

Az üzletszerűség mellett ott van a rendszeresség kitétel is. Tehát ha Te adod - veszed az ingóságokat pl.: hagyatéki felszámolásokon rendszeresen jelen vagy, azaz ez jelenti a megélhetésedet, akkor ezt a tevékenységet adószám birtokában, vállalkozási keretek között lehet végezni. Amennyiben olyan a tevékenység, amit Adótanács is ír, akkor erről szó nincs. Ebben az esetben arra kell ügyelni, hogy bevallási  és adófizetési kötelezettség alá esnek az egyes ügyletek akkor, ha adóévben az összes a nyereséged (értékesítés-beszerzés különbözete) eléri a 200 eFt-os határt, ahogy írja Stencil is.

Egyébként sem bevallási, sem adófizetési kötelezettség nem terhel.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: adotanacs » szomb. márc. 10, 2007 12:50 pm

Sziasztok! Én igyekeztem egyszerüen megfogalmazni véleményemet.Nyilvánvaló, hogy az egész lakásom berendezéseit is értékesithetem akár egyenként is, akkor sem számit üzletszerünek. Nem tudom a piaci értékről mi a véleményetek, de szerintem ilyen esetben nem követelmény, hisz nem is lenne életszerü. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ingó vagyontárgy értékesitése

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. márc. 10, 2007 5:00 pm

Szia Ani!

Egyetértve Veled, a piaci érték fogalma a magánszemély viszonylatában sztem sem értelmezhető.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég