Adófórum

Adózási és számviteli információk

Területalapú támogatás bevallása

SzJA

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: tündér » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni!

A kieg. tev. folytató egyéni vállalkozó (nem mezőgazdaság a fő tevékenység) a tulajdonát képező gyepek után 731.000,-Ft területalapú támogatást kapott. Mezőgazdasági tevékenységből más jövedelme nem volt. Ezen 731.000,-Ft után meg kell fizetnie az adót, ill. be kell vallania?

Ráadásul hab a tortán, hogy mivel köztartozása van, így a 731.000,-Ft-ból vontak le nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási járulékot, munkaadói járulékot, stb. (Nem tudta megfizetni az alkalmazott után a közterheket.) Ezt nem lehet esetleg költségként elszámolni a folyósított támogatással szemben?

Segítségeteket előre is köszönve, üdv: Tündér

 

tündér
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: Ági25 » kedd feb. 23, 2010 7:34 am

Szia!

A ter.alapú támogatás mindenképpen bevétel és a megfizetett nyugdíj és eg.bizt járulék pedig ktg. Tehát ,én úgy gondolom,hogy a támogatást mindenképpen el kell számolni bevételként és az abból levont járulék tartozást pedig ktg. ként elszámolni.

 

Ági

Ági25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: remek » kedd feb. 23, 2010 7:52 am

Kedves Ági!

Kérlek erősíts meg, hogy jól gondolom-e: ha ez a terölet alapú támogatás nem érné el a 600 e Ft-t és egyéb más őstermelésből származő bevétele nem volna a magánszemélynek, akkor nem kellene bevallania a támogatás összegét, mint őstermelésből származő bevételt.

Nekem van egy kieg tevékenységű egyéni vállalkozóm aki egyébként ügyvéd, és mint magánszemély kap 600 E Ft-t el nem érő ter.alapú támogatást. Én ezzel a bevétellel nem csinálok semmit. Remélem jól gondolom!

Válaszodat köszi: Remek

 

remek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: tündér » kedd feb. 23, 2010 8:06 am

Kedves Remek!

Valóban jól gondolod a 600e Ft-ot el nem érő bevételt nem kell bevallani, még abban az esetben sem, amennyiben a 2009. évi bevétele 700 000 Ft, ebbõl az õstermelésbõl származó bevétele 500 000 forint és a földalapú támogatás összege 200 000 forint, akkor nem kell nyilatkoznia, mivel ebben az esetben a bevétele adómentes. (APEH 0953-as bevallás példatára)

tündér
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: Ági25 » kedd feb. 23, 2010 8:07 am

 

Jól gondolod!A 600 000 Ft -os határ  támogatás nélkül számít!Tehát,ha 700 Eft lenne a támogatás akkor sem kéne bevallani,ha őstermelői igazolvány birtokában szerezte a támogatást és értékesítésből származó bevétele nem érte el a 600 eFt-ot.Viszont most szöget ütött a fejemben,hogy lehet Tündérnek is így van,csak ő nem írta,hogy a vállakozó őstermelő e mellette vagy a vállalkozásában nem főtevékenységben mg.-i tevékenységet is folytat és így támogatásban részesül.

 

Ági

Ági25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: tündér » kedd feb. 23, 2010 8:13 am

Sziasztok!

Mint írtam a kérdésemben, más jövedelme mezőgazdasági tevékenységből nem volt, sem költsége, csak a 731 e forint területalapú támogatás. (Egyébként nyugdíjas ügyvéd hasonlóan Ágiéhoz) 

Üdv Tündér

tündér
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » kedd feb. 23, 2010 11:32 am

Ha jól értelemezem, van egy egyéni vállalkozó, aki egyben őstermelő is. Kapott - mint őstermelő - 731.000 Ft támogatást, amit nem is utaltak ki teljesen a részére, mert tartozása volt és abba tudták bele.

Ha így van, akkor 731.000 Ft-ot nem kell vállalkozói bevételnek könyvelni, ha a vállalkozói bankjába kapta, akkor adóalapot nem képező bevételnek könyveljük, és a levont járulékokat pedig lekönyveljük, mintha ő befizette volna.

Ha az őstermelésből más bevétele nem volt, akkor ezt be sem kell vallani.

Amennyiben a támogatást mint egyéni vállalkozó kapta, akkor viszont adóalapot képező bevétel, a levonással ugyanúgy kell eljárni, mint előző esetben.

Üdv Móni

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: tündér » kedd feb. 23, 2010 7:51 pm

Bi.Mónika!

Köszönöm a válaszodat, nem akarok kukacoskodni, de azt írtad, hogy ha az őstermelésből más bevétele nem volt, (csak a 731.000,-Ft területalapú támogatás, más nem, mert nem ez a fő tevékenységr, nem gazdálkodik, stb.), akkor azt be sem kell vallani. Miért nem? Hiszen a 600.000,-Ft-ot meghaladja. Esetleg ha tudsz jogszabályhelyet.

Válaszodat előre is köszönve: Tündér

tündér
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Területalapú támogatás bevallása

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » csüt. feb. 25, 2010 7:13 pm

Bocsi, de csak most olvastam el a kérdést, és bizony ma már le járt a határidő, úgyhogy biztosan megtaláltad a választ.

Amennyiben úgy van, ahogy írtam, és őstermelőként tételes költségelszámolású, akkor olvasd el a 323. sorhoz fűzött magyarázatot.

De ha kiakarod tölteni, akkor beírod a 323.sorba a 731000.-et és a 325. sorba is a 731000-et. és hibának hozza ki.

A nyomtatványkitöltő elején leírja, hogy aki mezőgazdasági őstermelő, és az e tevékenységéből származó -támogatásokkal csökkentett - bevétele a 600,000-et meghaladta, akkor kell a 12-es lapokat kitölteni.

Sajnálom, hogy elkéstem a válasszal, de a 25-e miatt nem tudtam feljönni.

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég