Adófórum

Adózási és számviteli információk

Gépkocsi költségtérítés

SzJA

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: timsina1 » hétf. ápr. 26, 2010 8:03 am

2010.05.01-től a 39/2010 Kormány rendelet lép hatályba, ami szerintem kicsit szigorúbb az előzőnél. Pl. meghatározza a "hosszú várakozás" fogalmát is. Szerintem ebből a jogszabályból nem egyertelmű, hogy a dolgozó döntse el, hogy bérletettérítést kér, vagy saját gépjármű használat megtérítésé kéri. Sok helyen gyakorlat, hogy a dolgozó busszal is be tudna járni, de Ő autóval jár ( egyéb okokból) és a gépjármű használat megtérítését kéri. Úgy gondolom, hogy 05.01.-től ezt egy kicsit másképp kell kezelni.

erika

timsina1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: emzéperix » hétf. ápr. 26, 2010 8:22 am

Egyértelmű, hiszen május 1-től nem az a Korm. Rendelet él, amire én hivatkoztam. A 7. sz. kérdésben (Violtrue) arról volt szó, hogy mire alapozzák bizonyos írások azt, hogy a "potyautasoknak" is lehet/ett május 1 előtt kifizetni adómentesen a 9,- Ft/km-t. Az én válaszom konkrétan CSAK erre irányult, nem a május 1 utáni időszakra.
emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: violtrue » hétf. ápr. 26, 2010 6:36 pm

Köszönet mindenkinek, aki reagált.

Közben letisztázódott a cégnél is, hogy :    ismerik ezt az "adható" 9 Ft-ot, de természetesen a hangsúly a  -ható képzőn van. Vagyis meg lehet kérelmezni, de több mint valószínű el is utasítják azzal a lendülettl. Szóval a lényeg, ha egy törvény, rendelet, szabályzó nem kötelezi a munkáltatót, akkor Ő bizony magától semmit nem térít a "parasztnak".-a szó legnemesebb értelmében!!!

 

Még egyszer köszi mindenkinek.

Viola

violtrue
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: emzéperix » kedd ápr. 27, 2010 5:52 am

Szia Viola,

azért van amikor kötelezően JÁR, nemcsak -ható. Attól függ, Te beletartozol- e ebbe a körbe:

"A munkavállaló részére a munkába járáshoz a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvényben foglalt, a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése címén elszámolható összeggel AZONOS költségtérítés JÁR, ha

a) a munkavállaló állandó vagy ideiglenes lakóhelye és munkahelye között nem közlekedik tömegközlekedési eszköz;

b) a munkavállaló munkarendje miatt tömegközlekedési eszközt nem vagy csak hosszú várakozással tudna igénybe venni;

c) a munkavállaló mozgáskorlátozottsága miatt nem képes tömegközlekedési eszközzel közlekedni."

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: suzi » kedd ápr. 27, 2010 9:43 am

Sziasztok!

Nem tartom ilyen egyértelműnek ebben a kérdésben a válaszokat.

A saját gépjármű használatért a magánszemély megkaphatja a 9 Ft/km összeget. Ám jelen esetben, talán ez is a feladata, hogy munkába szállítsa a többi munkavállalót.

Véleményem szerint a többi munkavállaló nem jogosult a saját gépjármű használat után kapható költségtérítésre, viszont az a munkavállaló aki a saját gépjárművét használja céges útra, részére az üzemanyag költség is megfizethető, természetesen kiküldetési rendelvény alapján. Hiszen a cég érdekében jár el, amennyiben ez is feladata, hogy munkavállaló társai munkába szállításáról gondoskodjon.

Az más kérdés, hogy esetleg ez a munkavállaló szívességből teszi ezt, esetleg  Neki nem probléma, hogy a költségek nála csapódnak le.

Érdekel, hogy mi erről a véleményetek.

Zsuzsi

suzi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd ápr. 27, 2010 9:56 am

Hát az én véleményem az, hogy Te nagyon-nagyon kevered a szezont a fazonnal :-(((

Munkába járásra nem alkalmazható a kiküldetési rendelvény!!!! Súlyos hiba lenne. És ilyen feladatot nem kaphat a munkáltatótól, hogy kötelezően fuvarozza a munkatársait munkába meg haza. 

 Szóval ez a hozzászólás nagyon nagy tévedés. 

Az előzőekben egyébként már belinkelték, hogy miért is kaphat 9 Ft-ot az is, aki nem saját autóval jár be, hanem mondjuk a kolléga hozza be, vagy a szomszéd, aki egész más cégnél dolgozik. És munkába járásra  gépkocsira csak 9 Ft fizethető, és slussz...

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: violtrue » szer. ápr. 28, 2010 5:08 am

Szia!

 

Köszönöm, hogy ismét felhívtad a figyelmemet erre a 78/1993 évi Korm.rendeletre. Nekem el is kerülte a figyelmemet ez a megfogalmazás.."azonos költségtérítés jár" !

Azt hiszem felhívom az "okos" ember figyelmét erre a mondatra. 

Nagyon hálás vagyok, köszi szépen!

violtrue
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: emzéperix » szer. ápr. 28, 2010 5:54 am

Nagyon szívesen. Majd írd meg légyszi. mi volt a reakciójuk.
emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: violtrue » pén. ápr. 30, 2010 4:56 am

Szia!

Szóval, odatettem a főnökség elé a Szja tv. 25. §-át, meg a 78/1993 évi Korm.rendeletet, illetve extraként kinyomtattam nekik a májustól hatályos 39/2010-es módosítást is. Mindennek az eredménye az lett, hogy pár telefonálgatásuk után szó nélkül adják a 9 Ft/km összegű költségtérítést a munkában töltött napok száma után.Sajnálatosnak tartom, hogy egy állami cégnél nekem kell a törvényekkel szaladgálnom , hogy bizonyítsam ami megjár!-mire valók akkor a "szakemberek"???

Köszönöm a segítségedet!

További szép napot neked!

Üdv.: Viola

violtrue
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Gépkocsi költségtérítés

HozzászólásSzerző: 494 » pén. ápr. 30, 2010 5:20 am

Inkább legyél büszke, hiszen most Te voltál a Szakember!!! :-))
494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég