Adófórum

Adózási és számviteli információk

Osztalék adózása

SzJA

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: Babu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Egy magyar állampolgár egy szlovák cégben tulajdonos, és ott kap osztalékot. Elvileg Szlovákiában nincs adó utána. Itthon ezt hogyan kell leadóznom - ha egyáltalán kell - illetve milyen adókulccsal?

Köszönöm előre is a választokat.

Anna 

 

 

Babu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd feb. 20, 2007 11:07 pm

Szia!

Az efajta adózási kérdésekben általában a kettős egyezményeket kell segítségül hívni. Szlovákiával is van ilyen, az 1996.évi C. törvény. Az idevonatkozó rendelezései a következők:

10. Cikk

Osztalék

1. Az osztalék, amelyet az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű társaság a másik Szerződő Államban belföldi illetőségű személynek fizet, ebben a másik Szerződő Államban adóztatható.

2. Ugyanakkor ez az osztalék abban a Szerződő Államban és annak a Szerződő Államnak a jogszabályai szerint is adóztatható, amelyben az osztalékot fizető társaság belföldi illetőségű, ha azonban a kedvezményezett az osztalék haszonhúzója, az így megállapított adó nem haladhatja meg

a) az osztalék bruttó összegének 5%-át, ha a haszonhúzó olyan társaság, amelyik az osztalékot fizető társaság tőkéjének legalább 25%-ban közvetlen tulajdonosa;

b) az osztalék bruttó összegének 15%-át minden egyéb esetben.

A Szerződő Államok illetékes hatóságai kölcsönös egyetértéssel rendezik az ilyen korlátozások alkalmazásának módját.

E bekezdés rendelkezései nem érintik a társaság adóztatását arra a nyereségre vonatkozóan, amelyből az osztalékot fizetik.

3. E Cikk alkalmazásában az „osztalék” kifejezés részvényekből vagy más, nyereségrészesedést biztosító jogokból - kivéve a követeléseket - származó jövedelmet, valamint egyéb társasági jogokból származó olyan jövedelmet jelent, amely a részvényből származó jövedelemmel azonos adójogi elbírálás alá esik abban az Államban, amelyben az osztalékot kifizető társaság belföldi illetőségű.

4. Nem kell az 1. és 2. bekezdés rendelkezéseit alkalmazni, ha az osztalék haszonhúzója, aki mint az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű személy, üzleti tevékenységet folytat ott lévő telephelye révén abban a másik Szerződő Államban, amelyben az osztalékot fizető társaság belföldi illetőségű, vagy ebben a másik Államban egy ott lévő állandó bázis segítségével szabad foglalkozást űz, és az érdekeltség, amelynek alapján az osztalékot fizetik, ténylegesen ehhez a telephelyhez vagy állandó bázishoz tartozik. Ebben az esetben az esettől függően a 7. Cikk vagy a 14. Cikk rendelkezéseit kell alkalmazni.

5. Ha az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű társaság nyereségre vagy jövedelemre tesz szert a másik Szerződő Államból, ez a másik Állam nem adóztathatja meg a társaság által kifizetett osztalékot, kivéve, ha az osztalékot ebben a másik Államban belföldi illetőségű személynek fizetik, vagy ha az érdekeltség, amelynek alapján az osztalékot fizetik, ténylegesen ehhez a másik Szerződő Államban lévő telephelyhez vagy állandó bázishoz kapcsolódik, sem pedig a társaság fel nem osztott nyereségét nem terhelheti a társaság fel nem osztott nyereségére megállapított adóval, még akkor sem, ha a kifizetett osztalék vagy a fel nem osztott nyereség egészben vagy részben ebben a másik Szerződő Államban keletkező nyereségből vagy jövedelemből áll.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: Babu » szer. feb. 21, 2007 7:21 am

Szia!

 

Köszönöm a segítségedet. Én is néztem már ezt, csak elég nehezen tudom értelmezni. Az emberkém 99 %-ban tulajdonosa a szlovák cégnek, és kint nem fizet az osztalék után semmit. Ezek szerint itthon 5 %-ot kell adóznia? 

Babu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. feb. 23, 2007 1:47 pm

Szia!

Én úgy értelmezem, hogy ha a szlovákok vonnának a magánszemélytől, akkor 15 %-ot  lehetne maximum.

Nem vonnak. Így a 4. pont lép életbe. Még jó lenne ehhez tudni a 7. és a 14. Cikket. Eddig jutottam az értelmezésbe. Csak azért írtam, hogy az 5 % nem jó szerintem.

Üdv.: Margit

 

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: Babu » hétf. feb. 26, 2007 2:31 pm

Köszönöm a segítséget. Végülis kiderítettem, 25 %-ot kell befizetni, és 2006-ban még EHO nem terheli.

Köszönöm mégegyszer

 

Babu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. feb. 26, 2007 3:06 pm

De mi van a magánszemély tulajdonossal?
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Osztalék adózása

HozzászólásSzerző: Babu » szer. feb. 28, 2007 7:09 am

Szlovákiában 99 %-ban tulajdonos az illető. Ott kapja meg a szlovák cégtől az osztalékot, amit "hazahoz" és itthon adózza le 25 %-kal. És nincs levonás belőle, mert a szlovákok nem vonnak belőle semmit. Simán az 53-ba kell kell bevallani. Legalábbis én ezt vettem ki a törvényekből.

Üdv Anna 

Babu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron