Adófórum

Adózási és számviteli információk

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

SzJA

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szisztok!!!

Csináltam egy összefoglalást arra vonatkozóan, hogy kinek mennyi jövedelme marad meg.

 Megerősítésképpen kérném a szakmabelieket, hogy legyenek szívesek nézzék át, jól gondolom-e avagy sem:

1.- EVAS, KIEGÉSZÍTŐ TEV.NYUGDIJA EGYÉNI VÁLLALKOZÓ esetén:

 ha 1200.e ft az éves eva alap

Eva: 25% azaz: 300 e ft

16% EÜ.SZOLG.JÁR:1200.e 10%-ának a 16%-ka: 9200ft.

/tudom, hogy ez változni fog, de kb. amit megint fizetni kell ugyan ennyi lesz/.

 Tehát megmarad vállalkozónak: 880.800ft-ja mindezek után.

 - 2. NYUGDIJAS 6 ÓRÁS ALKALMAZOTT ESETÉN:

/itt rögtön kérdezném, hogy ha segitő családtag státuszban van, akkor van-e vmi. kedvezmény?/

 1200.e ft éves jöv után:

21% 252.000ft

 8% 96.000ft.

 Eho 23.400ft.

4% egyéni term.b: 48.000ft

8,5% 102.000ft /ápr.1-től/

3% munkaad: 36.000ft.

 1,5% szakképz: 18.000ft

szja: mivel van 1.224.000ft nyugdija is,

 ezért 1700e.ig: 306.000ft

 felette 260.640 ft.

- nyugdijra eső adó: 220.320ft.

Tehát befizetendő szja: 346.320ft.

Marad: 853.680ft.

De a teljes bruttó munkabér a 21% a 8% és az eho ktg-ként figyelembe vehető vállalkozónál, vagyis jövedelmét csökkenti.

Mivel az alkalmazott családtag, ezért a keresete egy azon családnál marad|| még gyak. mindent le is költségelhetek.

És itt még valami, hogy a bruttó béréből vonom le a 4%-ot és a 8,5%-ot és az szja előleget és a maradékot fizetem ki pénztárba.

Viszont a teljes bruttó munkabére ktg. a vállalkozónál.

3.- FŐÁLLÁSÚ EGYÉNI VÁLLALKOZÓ esetén,

ha kivét évi 1200.000ft.

 21% 252000ft.

0,5% 6000ft.

 8% egészségb. +7% 180.000ft.

 eho: 23400ft.

8% magánnyugd. 96000ft.

 4% vállalk.jár: 48000ft.

szja 18% 216.000ft.

Marad neki: 984000ft.

 és ha levonom a ktgként nem érvényesithető: 0,5% +8% magánnyp.tagdijat akkor is marad: 882.000ft.

És ha jól tudom: a bruttó kivét ktg. , sőt kölcség a 21% a 8és 7% egészségb ||eho +4% vállalkozói járulék is???? .

 És a pénztári kifizetéskor bruttó bér -0,5% -8%magánny -7% egészségb. után kapom meg a kifizetendő kivétjét.

4. HA EGYÉNI VÁLLALKOZÓ ÉV VÉGÉN A VÁLLALKOZÓI JÖVEDELEM SZERINT VESZI KI akkor:

 jövedelem tehát 1200e ft.

16% 192000ft

 25%-os osztalékadó: 90.000ft

35%-os 226800ft.

eho14% 141120ft.

4% különadó: 48000ft

2% elvárt adó || iparűzési adó ami még jöhet.

 És semmi sem költség, kivéve az iparűzésit.

Tehát marad neki: kb. 474.000ft.

Tehát úgy gondolom a nyugdijas alkalmazott és a vállalkozói kivét megoldása a legkedvezőbb. Szerintetek, jól gondoltam?

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » szer. feb. 21, 2007 1:58 pm

Huhhj,,,, látom nem igazán foglaltok állást a fenti témában, pedig nagyon érdekelne a véleményetek...
Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » pén. feb. 23, 2007 8:46 pm

Igen el vagyok szontyolodva, mert reméltem, hogy valaki segít...elég tanácstalan vagyok.
Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. feb. 24, 2007 9:44 pm

Szia Cininéni!

Nem tudnád a kérdéseidet egy táblázatba foglalni? Lehet, hogy úgy átláthatóbb lenne.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » vas. feb. 25, 2007 6:44 am

Ime a fenti szöveg megszerkesztve, igy már talán átláthatóbb.

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » vas. feb. 25, 2007 6:59 am

várom a válaszokat, fontos lenne...köszi

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Törpe » vas. feb. 25, 2007 10:37 am

Hujjuj. tényleg elég elgondolkodtató a kérdés. (Már csak azért is, mert nekem is kétszer kellett elolvasnom.)

Ezt a megfogalmazást, hogy kinek mennyi "marad meg", nem egészen értem.

Például egy e.v-nak pl. a bruttó jöv.kivét, illetve a fizetendő járulékok egy része is költség, de természetesen ha ő havonta ki akar venni vállalkozói kivétet, ő is csak a bruttó kivét levonandó járulékokkal csökkentett összegét "veheti ki". Ugyanúgy, mint egy munkavállaló, akinek szintén nettót fizetnek ki. Vonatkozik ez seg.családtagra is. (Nekik egyébként azt hiszem nem jár az alkalmazotti adókedvezmény!)

De ugye egy e.v.-nak hogy mi marad meg év végén, annak sok köze nincs a kivéthez. Most a kézzel fogható jövedelmre gondolsz, vagy a lekönyvelt bevétel - költség = jövedelemre?

Mert megint más, hogy mit költségelhet el egy e.v. és abból mennyi a jövedelme, ami után természetesen vállalkozói szja-t és még osztalékadót is kell fizetnie. E szerint ugye ha a jövedelméből még levonjuk a befizetett szja-t (ami ugyan nem költség), le kell vonnunk az esetlegesen befizetett olyan járulékokat és egyéb adókat is, amit szintén nem számoltál el költségnek, de a vállalkozó "tényleges pénzét" ezek is csökkentik.

Most elég csúnyán fogalmaztam, nem tudom mennyire volt érthető. Amúgy meg ha arra vagy kíváncsi, hogy mennyi a tényleges pénze a kedves egyéni vállalkozónak, akkor elvileg nézd meg a bank-, illetve a pénztáregyenlegét! (Feltéve, ha az jól van könyvelve.) 

Törpe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » vas. feb. 25, 2007 6:03 pm

Az, hogy kinek mennyi marad meg az alatt azt értettem, hogy mindegyik esetben 12oo.oooft jövedelemből indultunk ki és az adók és járulékok után mennyi amit zsebre tehet az illető, tehát mennyi a keresete. Én arra lettem volna kíváncsi, hogy ki vihet többet haza 12ooe ft bruttó jövedelem után? Az evas nyugdijas kieg. tev. vállalkozó, a főállású egyéni vállalkozó vagy a nyugdijas alkalmazott? És szontyolodott is vagyok, mert fontos lett volna a válasz és gyakorlatilag senki nem foglalt állást ezügyben...pedig szerintem teljesen érthetően le van írva, arról meg sajna nem tehetek, hogy nem működik a szerkesztő program, hiába formáztam meg szépen érthetően a szöveget, ömlesztve hozza le. Nem értem miért irod, hogy ev. esetén a kivétnek nincs sok köze ahhoz, hogy mi marad meg a vállalkozónak. Hogy ne lenne? Hiszen amit keresett az pont a kivét: levonva adót és járulékokat, illetve év végén az adóbevalláskor levezetett jövedelem csökkentve az adókkal és az osztalék alap utáni 4%-kal, ami már 14% lesz. Az a vállalkozó jövedelme és nem az ami a bank meg a pénztár egyenlege év végén.
Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Cininéni » vas. feb. 25, 2007 6:41 pm

.
Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kivét vagy bér vagy vállalk.jöv?

HozzászólásSzerző: Törpe » vas. feb. 25, 2007 7:05 pm

Na, így már érthetőbb. Hogy ki jár jobban? Egy alkalmazott biztosan jobban jár, mint egy egyéni vállalkozó, nem? Pláne, ha az egyéni vállalkozónak még alkalmazottja is van, legyen az akár nyugdíjas vagy segítő családtag. A fizetnivalója attól még több lesz, hiába számolhat el esetleg több költséget. (Durván.) 

Azért sem értettem, hogy konkrétan mit akartál, mivel, mindegyik esetben felhoztad, hogy az egyéni vállalkozó mit költségelhet el és mit nem. 

De ugye az csak egy dolog, hogy mi az amit költségként el lehet számolni (és így mi az amivel csökkentjük az szja alapját), az meg megint más dolog, hogy a  költségeken kívül még mennyi mindent fizetni kell, főleg, ha alkalmazott is van.

Természetesen az meg megint egy másik dolog, hogy az egyéni vállalkozónak mi a tényleges keresete. Az amit havonta felvesz vállalkozói kivétként, plusz ami év végén megmarad neki az adók után?! Megnézem én azt az e.v.-t aki tényleg csak abból a pénzből él... De ez már más tészta.

Azért meg elnézést, hogy nem értettem, próbáltam segíteni, csak tényleg nem értettem, hova szeretnél kilyukadni. Azt meg ne vedd zokon, hogy senki sem válaszolt. Egyrészt lehet, hogy más se nagyon értette a kérdésedet, másrészt meg elvileg azt hiszem HÉTVÉGE volt, tudom, ez könyvelőknél semmit sem jelent, de talán a többség azért mégsem foglalkozott munkával a hétvégén... :)

Törpe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég