Adófórum

Adózási és számviteli információk

védőszemüveg juttatása megbízási jogviszonyban

SzJA

védőszemüveg juttatása megbízási jogviszonyban

HozzászólásSzerző: zsuzsa.dora » csüt. okt. 08, 2009 7:53 am

Szia Böbe!

 

Köszönöm teljes körű és részletes  válaszod. Tegnap este lelkes voltam a válaszodat illetően, mert meggyőződésem volt, hogy a személyes közreműködéshez ( tagi jogviszonyban ) elegendő egy taggyűlési jegyzőkönyv, és ehhez nem kell az ügyvédhez rohanni. Felmerült a lehetősége a megbízási jogviszonynak, de tökéletesen igazad van abban, hogy számos hátulütője van és a jogviszonyokban én sem kívánok ennél jobban elmélyülni...bőven elegendőek számomra az adózási és számviteli ügyek!

Hogy mi az, amiben nekünk "top"-on kell nekünk? Nos, erről időnként az ügyfelet is érdemes lenne tájékoztatni, mert időnként szemtelenül tágan értelmezik a könyvelői feladatokat! 

 

Köszönöm mindenki hozzászólását!

 Üdv,

Zsuzsi

zsuzsa.dora
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

védőszemüveg juttatása megbízási jogviszonyban

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. okt. 08, 2009 8:15 am

Szia Zsuzsi! Lehet, hogy én gondolom rosszul, .. de a tagnál azt a munkavégzést, amit a három különböző formátum valamelyikében tehet, azt inkább hívjuk a természetes személy munkavégzésének és ne tag személyes közreműködésének.. mert ez utóbbi fogalmat a tag tagi minőségében történő személyes munkavégzésnél használjuk (inkább).. tehát a munkavégzéses mellékszolgáltatásnál.. ha nem mellékszolgáltatásról van szó, akkor marad a munkaviszony, ami szerintem tiszta sor, hogy az Mtv. szerint, illetve vélhetően belefér az AM könyves is, mert az is egyfajta munkaviszony..

 A polgári jogi viszonyban megbízási jogviszony feltételei már nem olyan egyértelműek.. főleg, ha az önálló tevékenységre gondolunk. Mivel a valamilyen jogviszony a társaság tagjával, v. ügyvezetőjével jönne létre, akkor a Gt. szerint mindenképpen a szerződés jóváhagyása taggyűlési hatáskör..de kérdés, hogy ami munkát (egy ügy ellátása) az adott (tag) magánszemély végezne, az mennyire végezhető megbízási szerződéssel rendszeresen.. Gondolok itt azokra a dilemmákra, amikortól felkapott téma lett a színlelt szerződés ügye, hogy nem elég valaminek elnevezése szerint megbízási szerződésnek lenni, tartalmánál és a munka jellegénél fogva is annak kell lennie.. ...

konkrét példa: nem fogadták el a kereskedelmi végzettséggel rendelkező tulajdonos esetében, hogy ő alkalmanként a cégénél megbízási szerződéssel bolti eladó. Mert egy munkánál olyan függőségi viszony feltételezett, ami elsősorban a munkaviszonyra jellemző, vagy, ha az illető személy éppen a társaság tagja, akkor lehetne tagi személyes közreműködés is, ha a foglalkoztatásra vonatkozó (KFT-nél társasági szerződés, Bt-nél akár tagok megállapodása) papír is úgy szól..

 Én bevallom becsülettel - lehet, hogy túlzott óvatosság -, hogy mivel nem vagyok jogász én az ügyfeleknek megbízásos jogviszonyt csak a tuti biztos megbízásra jellemző körülmények esetén javaslok..., mert jó pár bírósági határozatot, egyebet olvastam, meg volt ismerősöm, aki a tagja révén a fenti példa szerint megjárta.. Egy tulajdonosnak a cégnél való rendszeres személyes munkavégzése esetén azoknak a jegyenek a minősítése..??, hát legalább is nem egyszerű.........( a 7001/2005.MK 170.) FMM-PM jelenleg is hatályosan szerepel a DVD jogtárban 2005.12.27-től..)  Üdv.

 Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Irányelv a munkavégzés ...

(1)-(2) bekezdése alapján a munkaszerződést írásba kell foglalni. A Ptk. szerinti megbízási és vállalkozási
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

védőszemüveg juttatása megbízási jogviszonyban

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. okt. 08, 2009 8:21 am

Bocsi Zsuzsi! Közben abba kellett hagynom az írást, aztán már látom, hogy "megoldódik" a dilemmád..  már nem törlöm ki, hátha másnak még érdekes lehet.. Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Előző

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég