Adófórum

Adózási és számviteli információk

cégautó adó változása

SzJA

cégautó adó változása

HozzászólásSzerző: Rónyai » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

 A 2009. évi LXXVII. tv 79 §-a  által módositott gépjármüadóról szóló törvény 17/c § (6) bekezdést   én ugy értelmezem, hogy hatályát veszitette  / 2009.08.01-től / az a rendelkezés hogy az egyéni vállalkozó, mg-i őstermelő a havi 500 km bizonylat nélkül elszámolható költséget csak akkor számolhatja el, ha a cégautóadót megfizette. Kérdésként merül fel bennem, hogy ha valamely egyéni vállalkozó januártól nem fizetett cégautó adót, de nem is számolt el 500 km-re vonatkozó ktg.általányt, akkor most augusztus 1-től indithatja-e  /cégadutó mentesen / a havi 500 km-re a bizonylat nélküli ktg.általány elszámolását ?

   

Rónyai
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

cégautó adó változása

HozzászólásSzerző: validitas » pén. szept. 25, 2009 9:58 am

Mások is így értelmezik, meg a Jogtárban a módosításhoz fűzött magyarázat is az, hogy nem kell fizetni aug. 1-től cégautó adót 500 km átalány elszámolása esetén. Így a kérdésedre a válasz hivatalos vélekedések szerint : igen, aug.1-től már számolhat el 500 km-re útnyilvántartás nélkül költséget.

Bár nem értem, hogy ez miért nem minősül költségelszámolásnak, illetve miért nem értendő bele a tv. szövege szerinti költségelszámolásba. Azzal természetesen egyetértek, hogy aki ilyen pici költséget számol el, ne kelljen cégautó adót fizetnie (ezt kellett volna már év elejétől csinálni!), de miért nem lehet a törvényt egyértelműen úgy írni, hogy: magánszemély ha költséget számol el - kivéve az 500 km... bla, bla- akkor egyértelmű.

Most szerintem még nem egyértelmű, de majd meglátjuk, mi jelenik meg erről az APEH honlapján.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

cégautó adó változása

HozzászólásSzerző: kati1012 » pén. szept. 25, 2009 5:12 pm

Így igaz ahogy Böbe írta, nem számit tételes költségelszámolásnak az ev.-nél az 500 km elszámolása. Ez esetben cégautó adó fizetési kötelezettség nem keletkezik.

Most voltam kötelező továbbképzésen ahol felmerült, a cégautó magáncélú használata adómentes természetbeni juttatás amit úgy tudunk megbontva könyvelni, hogy vezetni kell az útnyilvántartást és az út arányában könyveljük pl. az üzemanyagot 51-re és 55-re.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég