Adófórum

Adózási és számviteli információk

végelszámolás szja,eho könyvelése

SzJA

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: andreatorma2005 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Sürgős segítséget szeretnék kérni. Végelszámolási zárómérleget csinálnék, az utolsó előtti napon a jegyzett tőkén felüli vagyon után (váll. kivont jövedelem) megállapított 25% szja-t, és 14% ehot a bankszámláról elutaltuk. Ezt lekönyveltem (T462-K384, T46310-K384). De hogyan kell lekönyvelni az előírás oldalt? Egyszerűsített végelszámolás, a megmaradt pénzt csak a törlés után fizetik ki, de az szja-t, meg az ehot a társaságnak be kellett fizetnie, és 0908-ason be is vallottam. A tagoknak amúgy semmi más jövedelmük soha nem származott a társaságból. Az egyik szaklap azt írja, hogy be kell tudnom a magánszeméllyel szembeni kötelezettségbe. Lehet hogy nem is kell könyvelni, hanem a vagyonfelosztási javaslatban kell rá hivatkoznom?

 

andreatorma2005
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: barnucz » szer. júl. 15, 2009 6:51 am

Szia

 Irok rá egy példát, igy könyebb lesz az áttekintés

Váll.kivont jövedelem 100.000          54/471

szja 25%     25.000                 471/462

eho 14%       14.000               471/463

kifizetendő: 61.000                471/38

 utalás pedig ahogyan könyvelted

Mindenképpen ki kell vezetni a pénzeszközök közül, mivel csak így tudod lezárni az évet.

zita

 

 

barnucz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » szer. júl. 15, 2009 7:53 am

Én a vállalkozásból kivont jövedelmet nem könyvelném az 54-re, mivel ahhoz, hogy megtudjam mondani a vállalkozásból kivont jövedelmet le kell zárnom a könyvelést, tehát már más költséget nem könyvelhetek. Így én a a vállalkozásból kivont jövedelmet a 413/476-ra könyveltem (476 tagokkal szembeni kötelezettség).

Én már így zártam le pár céget, bár nem biztos ez a helyes, és nem pedig az amit Zita írt.

Üdv Móni

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: andreatorma2005 » szer. júl. 15, 2009 9:34 am

Mónika, barnucz köszi a válaszokat. De...

Segítsetek gondolkodni, légyszi: szerintem nem szabad 54-re könyvelni, mert az nem költség, hanem az adózás és minden egyéb után megmaradt tiszta jövedelme a tulajoknak, ami után azonban a társaságnak mint kifetőnek be kellett vallani és fizetni az szja-t, meg az eho-t.  Barnucz, a pénzeszközök  közül kikerülnek az adók, mert elutaltam az utolsó előtti napon a bankból. A 476-ot sem tartom jó megoldásnak, mert akkor kötelezettségem marad, az ügyvédnő meg azt mondta, hogy az nem maradhat. Meg nem is kötelezettség, mert nem írtam elő sehova és a megmaradt vagyont nem fizethetik ki addig amíg a cégbíróság nem törölte a céget. Mi van akkor, ha a 413-mal szemben könyvelem? T413-K462, T413-K463?

andreatorma2005
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 15, 2009 9:51 am

Sziasztok!

Az 54-re szerintem sem szabad könyvelni, hiszen ez valóban nem költség, pláne nem bérköltség. De az tévhit, hogy a végelszámolás lezárulta után már nem könyvelhetünk, sőt kell is könyvelni. A végelszámolás menetéről van is egy szöveges leírásom, annak a végén is ott vannak a könyvelendő tételek.

Tudtommal a végelszámoló kötelessége a tulajdonosoknak a megszűnés után a vagyonfelosztásban szereplő összegeket kifizetni. Szerintem ebből levonást a vállalkozás nem eszközölhetett volna, hiszen meg sem kapták a pénzt, levonni pedig kifizetéskor lehet és kell.

A tulajdonosoknak, mint magánszemélyeknek kellett volna a szükséges SZJA-t, EHO-t rendezni, befizetni akkor, amikor megkapták, a negyedévet követő hó 12-ig. Bevallani pedig a saját 53-as bevallásukban kellett volna/kellene bevallani. A kifizető nem vonhat le olyan jövedelemből semmit, amit a magánszemélynek ki sem fizetett/ki sem fizethet, szerintem.

Üdv: Böbe

 

A végelszámolás lépései

 

a.) A zárómérleggel egyező nyitómérleg alapján elvégezzük a végelszámolási időszak főkönyvi számláinak megnyitását.
b.) Felvesszük a könyvekbe a hitelezők által bejelentett és a végelszámoló által elismert tételeket az eszköz-, illetve a költség- és ráfordítás számlákkal szemben a kötelezettségállományba.
c.) A megnyitott és előbbiek szerint korrigált főkönyvi számlák egyenlege adja tehát magát a végelszámolási nyitómérleget.

2./ A véglegesnek minősíthető végelszámolási nyitómérleg alapján most ismét megnyitjuk a főkönyvi számlákat.
(Természetesen ez a mozzanat csak ott szükséges, ahol a hitelezői igényleltár eltér a zárómérleg-kötelezettség leltárától!)

3./ Ezt követően a végelszámolás során lezajló üzletesemények könyvelésében az általános szabályok szerint járunk el. Az üzletesemények igen sokrétűek lehetnek, ha figyelembe vesszük, hogy a végelszámolás során a cég működhet, tehát eszközölhet beszerzéseket, igénybe vehet szolgáltatásokat, s így viselhet költségeket és ráfordításokat is, továbbá pedig keletkezhetnek árbevételi és bevételi tételei is. A következő üzletesemény típusokra a cikkben megszerkesztettük a számlaösszefüggéseket is.

a.) Az eljárás során eszközölt beszerzések, illetve igénybevett szolgáltatások elszámolása.
b.) A végelszámolás során felmerült költségek elszámolása
c.) Kötelezettségek pénzügyi rendezése a végelszámolás során
d.) A végelszámolás kezdetén meglévő befektetett eszközök és követelések értékesítése
e.) Az előbbi pont szerinti értékesítési tevékenység ráfordításainak elszámolása illetve könyvszerinti értékeinek kivezetése

4./ A végelszámolási nyitómérlegből kiindulva az eljárás során jelentkező üzletesemények elkönyvelve a végelszámolás befejezésekor zárómérleget, záró-adóbevallást, zárójelentést és vagyonfelosztási javaslatot kell készítenie a végelszámolónak.

A végelszámolás akkor tekinthető lezártnak, ha a források között már nincsenek idegen kötelezettségek.

A végelszámolás befejezésekor készítendő mérleg és eredménykimutatás tartalmában azonos az éves beszámolóval, és ahhoz a forgalomban lévő szokásos nyomtatványok is felhasználhatóak.

Mindezeket vagyonfelosztási javaslattal kiegészítve jóváhagyás céljából 1-1 példányban át kell adni a végelszámolást elrendelő szervnek is. (Ha van ilyen!)

Ez követően a zárómérleget és a zárójelentést a vagyonfelosztási iratokkal együtt el kell juttatni a Cégbíróságnak, és be kell jelenteni az eljárás befejezését, amire a cégbíróság elrendeli a társaság törlését a cégjegyzékből. (A végelszámolt társaságnál amennyiben könyvvizsgáló és felügyelő bizottság működött, a zárómérleget e szervek jelentésével együtt kell a Cégbírósághoz eljuttatni.)

A zárómérleg és záró-adóbevallás készítését követő végelszámolói feladatként még tehát a vagyonfelosztási javaslat elkészítése jelentkezik, aminek formáját és tartalmát a törvény nem határozza meg. (Erre a felszámolás témakörénél közreadott formula alkalmas végelszámoláskor is!)

Az egyértelmű, hogy a végelszámolás végén rendelkezésre álló vagyonnak fedezetet kellett nyújtani a kötelezettségekre, hiszen egyébként a végelszámolást felszámolássá kellett volna alakítani. A vagyonfelosztási javaslatban szereplő vagyoni értékeknek meg kell egyezni a zárómérleg eszközadataival, amelyekhez hozzá kell rendelni azokat a tulajdonosok felé fennálló kötelezettségeket, amelyek fedezésére felhasználásra kerülnek.

Valójában tehát a zárómérleg eszköz oldala azt is mutatja, hogy a rendelkezésre álló felosztható vagyon milyen aktívumban áll rendelkezésre. (Tárgyi eszközben, immateriális jószágban, befektetett pénzügyi eszközben, forgóeszközbe)

Annak ellenére, hogy már elkészült a végelszámolási zárómérleg, még további könyvelnivalók vannak a vagyonfelosztás kapcsán, sőt ÁFA-fizetési kötelezettség is keletkezhet.

Alapvető szabály, hogy a vagyonfelosztás könyvviteli elszámolása a végelszámolás befejezésekor a vagyonfelosztási javaslatban jóváhagyott értékek alapján történik. A végelszámolást befejező társaságnak nem szabad megfeledkeznie arról, hogy a tulajdonában maradt eszközök forgalmi értéke után ÁFA-fizetési kötelezettsége van, amit be kell vallani a vagyonfelosztáskor, és pénzügyileg is rendezni kell.

Ezután következnek a vagyonfelosztás utáni könyvelnivalók:


- A végelszámolásba be nem vonható vagyoni eszközök értékének elszámolása a saját tőke terhére.
- A még zárlatkor meglévő, tulajdonosokkal szemben nem tulajdonosi minőségükben fennálló
(pl. adott tulajdonos szállítója volt a cégnek) fedezettel bíró tartozások fejében átadott eszközök értékének könyvelése számla vagy azt helyettesítő dokumentum alapján a vagyonfelosztási javaslat szerinti ÁFA-val növelt értékben.
- A gazdasági társaság tulajdonosait befektetői minőségükben megillető vagyon felosztása a Gt. előírásai szerinti arányban számla vagy azt helyettesítő okmány szerint a vagyonfelosztás szerinti összeg ÁFA-val növelt Ft értékében.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: andreatorma2005 » szer. júl. 15, 2009 10:09 am

Háááát.... Most már bizonytalankodom, de Önadózó 2008/11 számában a következő van: "A vállalkozásból kivont jövedelem tekintetében a jövedelemszerzés időpontja a társas vállalkozás jogutód nélküli megszűnése esetén az utolsó üzleti évéről készyített zárómérleg fordulónapja. (Ez nálam 2009.07.15.)... Tovább: Az adó megfizetése: A vállalkozás jogutód nélküli megszűnése esetén az adót a társas vállalkozás a jövedelemszerzés időpontjára megállapítja, bevallja és megfizeti, a kifizető a magánszemély helyett megfizetett, bevallott adót beszámítja a magánszeméllyel szembeni kötelezetettségébe....

Ennyi az idézet. Hozzáteszem az Apeh 40-es számon ugyanezt a tájékoztatást adták, hogy a társaságnak kell bevallani és befizetni (0908, M-lap 0908-05, 433. sor bruttó összeg, adó, 0908-07 lap 463,464 sor meg az EHO). Csak nem tudom hogyan könyveljem!!!! Az előző, végelszámolásról szóló kérdésekben is volt hasonló, ott is volt aki ezt így csinálta, csak a könyvelési lépést nem tudom.

 

andreatorma2005
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 15, 2009 10:38 am

Akkor bocs, hogy rosszul gondoltam, nem akarlak tévútra vinni, de továbbra sem értem, hogy miért kell a vállalkozásnak bevallani, megfizetni, hiszen az SZJA-tv-ben is benne van, hogy ha a kifizető nem von le SZJA-t, azt a magánszemélynek kell rendeznie. A 40-es számon kapott tájékoztatásokról az a véleményem, hogy sokszor azt sem értik, amit kérdezel, nehogy helyes választ tudnának adni!

Még majd megnézem mi minősül a jövedelemszerzés időpontjának, de most mennem kell. A könyvelési tételeit nem találom most, annak is utánanézek, és még jelentkezem. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. júl. 15, 2009 11:08 am

Sziasztok!

Én elég régen csináltam egy végelszámolást és abban a "ritka szerencsében" volt részem, hogy az APEH ellenőrzést is le kellett vezényelnem tekintettel a végelszámoló betegségére. (meghatalmazással)

Én is a tagokkal szembeni kötelezettségként könyveltem anno a "jövedelmet"  - nem okozott gondot, mert az osztalékfizetésnél is hasonlóképppen járunk el.  A pénz rendelkezésre állt a bankban, ezért előírtam majd elutaltam az SZJA-at, az EHO-t, bevallottam és kifizettük a nettó kötelezettséget. (és a jegyzett tőkét is). A végelszámoló kiadta az igazolást, a magánszemély bevallotta és kész. A jövedelemszerzés napja a mérleg fordulónapja volt és nem kifogásolták meg.  

Üdv.: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: andreatorma2005 » szer. júl. 15, 2009 11:50 am

Böbe! Nem vezettél tévútra. Azért van ez a fórum, hogy kérdezzünk, okuljunk, és segítsük egymást, esetleges ellentétes véleményünket ütköztessük. Szóval az szja törvény 68§ (8) bekezdésében van benne, hogy mi a jövedelemszerzés időpontja, ami az amit leírtam (2009.07.15 zárómérleg időpontja). A kifizetőnek meg le kell vonni, mert ha nem akkor ajaj.... Csak ha valami miatt nem tudta levonni, (mert pl. nem kifizető, hanem magánszemély, akkor arra vonatkozik, hogy a magánszemély fizeti és vallja be. A 40-es számról természetesen a véleményünk ugyanaz. :-)), csak gondoltam odaírom.

P. Zsuza, köszi a választ, de írd le légyszi hogyan írtad elő az szja-t, ehot. Úgy gondoltad, hogy T476-462,463? Mert Móni 413/476-ot írt. Számokkal: Tagnak járó válllakozásból kivont jövedelem (bruttó): T413-K476  100e, Levon szja lekönyvelése: T476-K462 25e, Levont Eho: T476-K463 14e? Így kell?

andreatorma2005
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

végelszámolás szja,eho könyvelése

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. júl. 15, 2009 11:58 am

Szia Andi!

Igen pontosan úgy gondolom ahogy írtad. Ezért is írtam, hogy úgy mint az osztalékot. ..Persze egyértelműbb is lettem volna, az talán jobb lett volna. Bocs.

Egyébként igazad van, mert ahány cikket elolvasol és ahány APEH-ot felhívsz annyiféle választ kapsz.  Aztán old meg, de lehetőleg hibátlanul.  Na nem baj, itt vagyunk mi egymásnak..

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég

cron