Adófórum

Adózási és számviteli információk

Üzemanyag elszámolás.

SzJA

Üzemanyag elszámolás.

HozzászólásSzerző: tothmami » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ügyfelem - egyéni vállalkozó -  tulajdonában van egy 2580 kg együttes tömegű Toyota Hiace 2,D M1 kategóriájú/Közlekedési Felügyelet szerint az M1=Személyszállitó gépkocsi, a gépjárművezető ülésén kivül legfeljebb 8 ülőhellyel/ gépkocsi, melyben az ülések száma a vezetővel együtt 9 fő.A számlát úgy kaptam, hogy  "használt diesel üzemű személygépkocsi". Az SZJA Tv fogalmi meghatározás szerinti személygépkocsi fogalomkörébe nem tartozik bele.  A gépjárműadó törvény szerint  "Személygépkocsi: személyszállítás céljára készült olyan gépkocsi, amelyben - a vezető ülését is beleértve - legfeljebb kilenc állandó ülőhely van.

Cégautó adót nem kell fizetni, erre állásfoglalásom is van,  amelyben leírták, hogy az SZJA Tv. 3.§.45. pontjában megfgogalmazottak alapján nem minősül személygépkocsinak.

 Az üzemanyag elszámolással van problémám. Személygépkocsiként menetlevél vezetése mellett elszámolhatom-e a 8 Ft/100 km gázolajat, valamint a  9Ft/km fenntartási költséget?

Várom válaszotokat. Marika

 

 

 

tothmami
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Üzemanyag elszámolás.

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jún. 16, 2009 1:48 pm

Szia!

Ha az SZJA-tv. meghatározása szerint nem személygépkocsi, akkor az üzemanyagköltség a menetlevél alapján, az üzemi futásra (km-re) elszámolható a korm.rendelet szerinti normával.

Azonban a 9 Ft/km fenntartási költség átalány nem, mert az egyértelműen személygépkocsira vonatkozik. És mivel ez a jármű nem szgk. a törvény szerint, ezért a számlával igazolt fenntartási költségek üzemi km-re eső hányada számolható el.

Az SZJA-tv. 11.sz.mell. III. fejezetében kifejezetten személygk-ról van szó a 9 Ft/km elszámolhatósága kapcsán, nem járművet ír.

6. Saját tulajdonú személygépkocsi esetében az üzemanyagköltségen kívül az 5. pontban foglaltak helyett és minden más költség (pl. fenntartás, javítás, felújítás) címén 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) elszámolása választható.

 

Egy tájékoztató az apeh honlapjáról (bár az ev-k elszámolási kérdéseit eléggé homályban hagyta):

http://www.apeh.hu/data/cms101047/8._f__zet___G__pj__rm__vek_k__lts__gelsz__mol__sa.pdf

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzemanyag elszámolás.

HozzászólásSzerző: tothmami » szer. jún. 17, 2009 2:25 am

Kedves Böbe! Köszön szépen a válaszodat.

Marika

tothmami
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Üzemanyag elszámolás.

HozzászólásSzerző: tothmami » szer. jún. 17, 2009 2:28 am

Kedves Böbe!

A fentiek alapján akkor az áfa is levonható?

Válaszod várom:

Marika

tothmami
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Üzemanyag elszámolás.

HozzászólásSzerző: validitas » szer. jún. 17, 2009 5:10 am

Kedves Marika!

Az Áfa levonhatósága nem az SZJA- tv. szerinti gk.besorolástól függ, hanem a jármű VTSZ számától. Ha a VTSZ száma a járműnek 8703, akkor a gázolaj áfája nem levonható. 2007.évi CXXVII.törvény (áfa-tv.) 124.§. Ugyanez érvényes a fenntartási költségek áfájára is.

 

Üdv: Böbe

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzemanyag elszámolás.

HozzászólásSzerző: tothmami » szer. jún. 17, 2009 6:31 am

Kedves Böbe!  Köszönöm a válaszodat.  Aszt hiszem elszúrtam amikor a számlát befogadtam, mert 8704213900 VTSZ szám szerepel rajta, ami " Használt  2500-3500 kg össztömegű áruszállitó gépjármű plató nélküli vagy platós, ill. karosszérivála ellátott kivitelben, legalább 1900 cm3-es diesel motorral. A diesel motor lökettérfogata 2446 cm3.Tehát itt is ellentmondás van. A számlát különbözet szerinti adózó állította ki, tehát áfa nem volt.

A szöveg pedig az amit a kérdésemben is leírtam, azaz használt diesel üzemű személygépkocsi. Paramétereit leírtam. Ezért keveredtem teljesen össze. Ja és amortizációt sem számoltam el, amit ezek szerint el lehetett volna számolni, csak az áfa necces. Mit javasolsz az áfával kapcsolatban? 

A tévesen elszámolt 9 Ft/km költségre vonatkozóan azt stornírozom, mivel veszteséges volt készítek egy jegyzőkönyvet, és csökkentem az átvitt veszteséget, és azt a bevallás mellé helyezem. Ezt jól gondolom. Vagy tudom ellentételezni, hogy elszámolom az écs-t.

Ha még tudsz rám annyi időt szánni, légy kedves válaszolj. Előre is nagyon szépen köszönöm.

Üdvözöllek: Marika

 

tothmami
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron