Adófórum

Adózási és számviteli információk

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

SzJA

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: szabojanos13 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözletem Hölgyeim és Uraim!

 Arra keresem a választ, hogy külföldről (EU-n kívüli országból) kapott ajándékokat itthon szeretnék értékesíteni magánszemélyként. Az áruk egyenként 50.000 FT értékre rúgnak. Ennek milyen adózási/illetékfizetési vonatkozásai vannak? És milyen szerződést állítsunk ki a vásárlóval? Ajándékozási, vagy egyszerű adásvételit?

 

Előre is Nagyon Köszönöm a válaszukat!

 Sz. János

szabojanos13
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: apóca » vas. máj. 10, 2009 3:11 pm

Szerintem, vállalkozói igazolvány kell (kiskereskedelem), mert rendszeres értékesítés.
apóca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. máj. 10, 2009 5:01 pm

Amennyiben az értékesítés nem rendszeres és nem üzletszerű, akkor véleményem szerint az ingóértékesítés szabályai szerint kell eljárni. Ez azt jelenti, hogy amennyiben éves szinten az értékesítésből származó jövedelem (bevétel - ráfordítás (a ráfordítás ebben az esetben valószínűleg nulla, tekintettel az ajándékra) nem haladja meg a 200.000,- Ft-ot semmit nem kell tenni -adásvételi szerződéssel lehet értékesíteni és nincs bevallási kötelezettség.

Ha az éves jövedelem a 200 eFt-ot meghaladja, akkor az ingóértékesítés szabályai szerint kell eljárni, az alábbiak szerint: (a jövedelem 25 %-a az adóteher)

Ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem (SZJA tv.)
58. §
(1) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló szerződés kelt. Szerződés hiányában a jövedelem megszerzésének időpontjára az általános szabályokat kell alkalmazni.
(2) Ingó vagyontárgy átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, a cserében kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke, valamint az ingó vagyontárgy gazdasági társaság vagy más cég részére nem pénzbeli hozzájárulásként (nem pénzbeli betétként) történő szolgáltatása esetén a vagyontárgynak a társasági szerződésben, más hasonló okiratban meghatározott értéke.
(3) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket (kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már elszámolt):
a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
b) az értéknövelő beruházásokat;
c) az átruházással kapcsolatos kiadásokat.
(4) Megszerzésre fordított összeg a vásárlásról szóló szerződés, számla, nyugta, elismervény stb. szerinti érték, cserében kapott ingó vagyontárgy esetében a csereszerződésben rögzített érték. Külföldről behozott ingó vagyontárgy esetében megszerzésre fordított összegnek a vámkiszabás alapjául szolgáló értéket, vagy ha nem történt vámkiszabás, akkor a forintra átszámított számla szerinti értéket kell figyelembe venni. Öröklés esetén az ingó vagyontárgy megszerzésre fordított összege a hagyatéki eljárásban megállapított érték, ingyenes szerzés esetén az illeték kiszabás alapjául szolgáló érték, ez utóbbi hiányában az ingó vagyontárgy megszerzéskori szokásos piaci értéke, és - vagy egyébként - ha az ingó vagyontárgy megszerzésekor adóköteles jövedelemre tekintettel adófizetés történt, ez a jövedelem is a szerzési érték része.
(5) Ha a megszerzésre fordított összeg a (4) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg, akkor a bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek.
(6) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék. Az adót a magánszemélynek adóbevallásában kell megállapítania és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie.
(7) Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgyak átruházásából az év során együttesen származó jövedelem adójának az 50 ezer forintot meg nem haladó részét. ( Magyarra fordítva: 200 eFt alatti jövedelem esetén)
(8) Nem alkalmazhatók az (1)-(7) bekezdés rendelkezései akkor, ha az ingó vagyontárgy átruházása üzletszerűen történik. Ekkor - kivéve, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg - az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. E rendelkezés alkalmazásában üzletszerű az átruházás, ha ellenérték fejében történik, és az ügylettel kapcsolatban a magánszemélynek az általános forgalmi adó szabályszerűen bejelentkezett alanyaként adólevonási joga megnyílik.
(9) Nem alkalmazhatók az (1)-(7) bekezdés rendelkezései az ingó vagyontárgy átruházásából származó bevételnek arra a részére, amely meghaladja az ingó vagyontárgynak a szerződéskötés időpontjában ismert szokásos piaci értékét.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: apóca » vas. máj. 10, 2009 6:56 pm

Az úr nem írta meg, hogy hányszor akar adni, de azt következtettem, hogy nem egyszer-kétszer. S én még mindig Vámosi Nagy Szabolcsnak hiszek, aki a támogatott traktorok eladásával részletesen megindokolta ezt a témát.
apóca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. máj. 11, 2009 2:44 am

Szia!

Na  ja, mint ahogy azt sem, hogy rendszeresen óhajtja mindezt tenni. Ezért miután Te leírtad a rendszeres értékesítésre vonatkozó információt, én leírtam az ingóértékesítés szabályait. Így majd választ vagy tovább kérdez a kérdés feltevője.

De: ha valaki nem ismeri az adózási "lehetőségeket" előfordulhat, hogy a feltett kérdés esetleg nem tartalmaz elegendő információt a pontos válaszhoz.

Természetesen Te pedig annak "hiszel" akinek akarsz, de én nem feltétlenül vonnék párhuzamot a támogatott traktorok értékesítése és az ajándékba kapott ingó között, bár ez sem kizárt. Az én véleményem szerint az adózás nem hit kérdése.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: apóca » hétf. máj. 11, 2009 8:26 am

Valóban nem hitt kérdése, igazad van. Majd az úr eldönti, hogy hogyan kívánja értékesíteni. De mivel több ajándékról beszél, feltételezem, hogy több mint egy ajándékról van szó. Szerintem, az a jó, ha valaki több variációból választhat, a döntés joga az övé.
apóca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: szabojanos13 » hétf. máj. 11, 2009 2:17 pm

Kedves Válaszadók,

 Rendszeres értékesítésről van szó, tehát nagy valószínűséggel meghaladná az éves 200 Ft-ot (havi kb. 100.000 Ft bevételt jelent). Így kikövetkeztetve gondolom az ingó értékesítési verzió a megfelelő. Vagy tévednék?

 

szabojanos13
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Külföldről kapott ajándék itthoni értékesítése

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. máj. 11, 2009 2:48 pm

Kedves János!

Igen tévedsz. Ha valaki rendszeresen és üzletszerűen értékesít -azt már vállalkozásnak hívják. Havi 100 eFt bevétel/jövedelem realizálására, már a legjobb indulattal sem lehet ráfogni, hogy nem rendszeres tevéknységről beszélünk, de az ingóértékesítésként tolerált jövedelemhatárból is "kiesik". tehát nem illenek rá az ingóértékesítés szabályai.  Az általam javasolt dolog elvileg annak és arra van kitalálva, aki néha-néha és évi 200 eFt-nál nem több jövedelmet realizálva értékesít. Ezt még magánszemélyként teheti, nem kell hozzá adószámot kiváltani - elég csak az adóazonosító jele.

Esetedben viszont immáron egyetértve Apóca legelső gondolatával, javasolt egy vállalkozói igazolvány kiváltása.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég