Adófórum

Adózási és számviteli információk

Üzletrészből visszatartott garanciális letét

SzJA

Üzletrészből visszatartott garanciális letét

HozzászólásSzerző: h.ica » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Gyors segítség kellene. Egy ügyfelem eladta az üzletrészét lényegesen magasabb áron, mint a szerzési érték.A vételár egy részét garanciális letétként visszatartották, melyet 5 év múlva fognak elszámolni és kifizetni. A bevallásban ettől függetlenül a z eladási ár teljes összegét kell bevételként elszámolnom, vagy a levonás utáni összeget. 

Üdv. Ica

 

h.ica
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzletrészből visszatartott garanciális letét

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. máj. 07, 2009 5:48 am

Szia Ica!

Fő szabály szerint a bevételt a szerződés keltének napján kell megszerzettnek tekinteni, és az adófizetési kötelezettség is azon a napon keletkezik. Azonban, ha részletekben fizetik ki az összeget, akkor a jövedelmet olyan arányban kell megállapítani, amekkora az egyes részletek aránya a teljes bevételhez képest.

Magyarul: a teljes vételárból levonod a szerzéskori értéket, megkapod a teljes jövedelmet. Ha most csak a bevétel 95%-át fizetik ki pl., és 5%-ot visszatartanak 5 évre, akkor a teljes jövedelemnek is csak a 95%-a adózik most, a maradék akkor, ha kifizetik.

Tehát most bevétel, költség, jövedelem annyi %-a a teljesnek a bevallásban, amennyit most ki is fizetnek neki.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzletrészből visszatartott garanciális letét

HozzászólásSzerző: h.ica » csüt. máj. 07, 2009 6:20 am

Szia Böbe!

Köszönöm a segítséged. Igen, első gondolatom nekem is ez volt, de elbizonytlanodtam. A bevallásba így állítottam be. A nyilatkozat az adás-vételről még 2007. október hónapban íródott, de úgy szól, hogy az eladási ár kézhezvételét követően / ez 2008.01.21. volt/  kerül az adás-vételi szerződés a Cégbírósághoz benyújtásra.  A 14 %-os eübizt. 450.000.-ft-ból levontam a kifizetők által évközben megfizetett összeget és azt írtam be. Még azért csak van egy dolog, a kifizetőknek a vételár kifizetésekor nem kellett volna levonni a 25%-ot? Mivel az I. negyedévet érintette, akkor az esedékességet is oda kell beállítanom az SZJA-ba és a eü. 14%-nál. Akkor viszont rendesen fizetni kell neki kamatot is.Vagy nem jól gondolom?

Üdv. Ica

h.ica
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzletrészből visszatartott garanciális letét

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. máj. 07, 2009 6:32 am

A kifizetőnek le kellett volna vonnia az SZJA-t és az EHO-t. Ha nem vont, akkor a magánszemélynek kellett volna megfizetni a negyedéves követő hó 12-ig. Ha nem fizette meg, akkor majd a bevallással egyidejűleg fogja, de sztem az APEH ezt nem írja elő visszamenőlegesen az I. névre, és nem pótlékolja, hanem május 20-ra fogják neki előírni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzletrészből visszatartott garanciális letét

HozzászólásSzerző: h.ica » csüt. máj. 07, 2009 2:38 pm

Köszönöm a segítséged. Remélhetőleg nem fogják agyonvágni a késedelmi kamattal.

Üdv. Ica

h.ica
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron