Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áttérés év közben EVÁ-ról

SzJA

Áttérés év közben EVÁ-ról

HozzászólásSzerző: poczetunde » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Főállású egyéni vállalkozó vagyok. 2006.szept.30-al átléptem EVÁ-ból tételes költségelszámolási módra. Az EVÁ-ról a bevallást beadtam. Iparűzési adóelőleget áprilisban és szeptemberben fizettem.Kérdésem az lenne, hogy a befizetett  iparűzési adó összegét elszámolhatom-e (100%-ban)  bevétel csökkentő tételként, és költségként ? Továbbá összevont adóalap adóját csökkenthetem-e a 2006-os évben befizetett nyugdíjjárulék 25 %-ával, életbiztosításra befizetett összeg 20 %-ával?

Köszönettel:Tünde

poczetunde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áttérés év közben EVÁ-ról

HozzászólásSzerző: ketge » kedd feb. 06, 2007 2:21 pm

Szia Tünde!

Mivel az egyéni vállalkozó pénzforgalmi szemléletben könyvel a pénzmozgással egyidőben számolhatja el költségként a helyi adókat is.

A költségelszámolásra való áttérés időpontjától vagyis 10.01. től felmerülő költségeket számolhatod el a bevétellel szemben.

A személyi jövedelem adó bevallás egy évre vonatkozik és a vállalkozói kivét adójából veheted igénybe az adókedvezményeket. Én a felsőoktatási tandíj kedvezménynek néztem utánna az adókedvezmény ott érvényesíthető, teljemértékben attól függetlenül, hogy 10.1 től nem vagyok evás.

A befizetett nyugdíjjárulék 25%-át nem értem! Arra gondolsz ami korábban volt? AZ már megszünt. 

Az életbiztosítás kedvezményét igénybe veheted, ha a többi feltételnek megfelelsz.

Üdv ketge 

ketge
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áttérés év közben EVÁ-ról

HozzászólásSzerző: poczetunde » csüt. feb. 08, 2007 12:42 pm

 Kedves Ketge!

Lehet, hogy akkor eddig nem jól csináltam, de nálam az volt a gyakorlat, ha egy decemberi munkadíjamat januárban kaptam meg, a számlán a teljesítési idő december, akkor azt én mindig decemberre tettem.A decemberi kivétem után a járulékokat januárban fizettem be, azt is decemberbe tettem. Az ip adóval is ugyanez a bajom. A 2006-os év bevételei után fizettem be az előleget és az utolsó 3 hónap bevételével szemben nem számolhatom el arányosan az arra eső részt? Az SZJA bevallás kitöltési útmutatója kitér bizonyos esetekre (áttérés EVÁ-ról),pl. tárgyi eszk. vásárlása esetén is arányosíthatok.Segítenél? Tünde

 

 

poczetunde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áttérés év közben EVÁ-ról

HozzászólásSzerző: ketge » csüt. feb. 08, 2007 4:01 pm

Szia!

Rosszul csináltad eddig. A számlára írt teljesítésnek csak a kettős könyvitelben van jelentősége. Az egyéni vállalkozónál a teljesítés mindég a pénzmozgához kötött. Ha a decemberi teljesítésű számládat következő évben kaptad meg, akkor az már a következő év árbevétele. Ugyan ez vonatkozik az iparűzési adóra és a járulékokra is. Csak arra az időszakra számolhatod költségnek amikor befizetted.

Most tértél át eváról költségelszámolásra. Meddig voltál evás? Gondolom előtte is költségelszámolással állapítottad meg az adóalapodat. Nézd meg egy ellenőrzésnél ez milyen eltéréseket okoz.

Előfordulhat, hogy mivel költséget és bevételt is rosszul számoltad, nettó értékben nincs nagy eltérés. Ha jelentős az eltérés, büntetnek miatta. Ha nem nagy az eltérés, mérlegeld az önreviziót, de szerintem mindenféleképen célszerű önreviziózni.

A tárgyieszköz beszerzést időarányosan kell elszámolni. Az evás időszakban a tárgyieszközök értékcsökkenését elszámoltnak kell tekinteni. Napokra kiszámolva a 10.01. utáni időszakot veheted figyelembe költségként. 

Most nincs időm utánna nézni, de pár nappal ezelőtt láttam az egyik kérdésfeltevőnek ajánlottak egy jó könyvet ahol utánna nézhetsz az egyéni vállalkozóra  vonatkozó könyvelésre.

Kérdezz nyugodtan ha nem étesz valamit.

Üdv, ketge 

ketge
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég

cron