Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adójóváírás érvényesítés

SzJA

Adójóváírás érvényesítés

HozzászólásSzerző: szaboicus » szer. jan. 14, 2009 5:22 pm

Szia Mazsi5!

Szerintem az  önálló tevékenységből származó bevétel esetében a bevételről a msz.nyilatkozik,hogy  10%,v max.50% költsége lesz! A kifizető a nyilatkozat alalpján az Szja.tv.47.§.(1)szerint állapítja meg az adóelőleget.

Pl. Bruttó:100.000,-Ft, nyilatkozat 50%-ról

Adóelőleg alap:50.000,-Ft.

50000*36%= 18.000,-Ft lesz az adóelőelg.

Az adószámos, de nem egyéni vállalkozónál is én így szoktam megállapítani az adóelőleget, és 08-on bevallom.Még nem volt belőle probléma.

A göngyölítéses módszert csak  azért idéztem be, hogy a 12%-os büntetés benne legyen. 

 Üdv:Icus

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Adójóváírás érvényesítés

HozzászólásSzerző: somogyijózsefné » szer. jan. 14, 2009 5:50 pm

Szia Icus!

Bocs, hogy beleszólok, de szerintem Mazsi jól mondja. Abban igazad van, hogy a magánszemély nyilatkozik a ktg mértékéről  ( 10% vagy 50%) De ugyanakkor arról is nyilatkozhat, hogy az adóelőleg levonásánál a göngyölitéses módszert kéri,mert pl.az éves jövedelme alapján nem esik a 36%-os sávba. Ekkor elég, ha 18%-ot vonsz tőle.Ilyen nyilatkozatot tehát az önálló tev.-ből származó jövedelemre vonatkozóan tehet a magánszemély. Én így tudom.  Üdv  Edó

somogyijózsefné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adójóváírás érvényesítés

HozzászólásSzerző: CI_KU » szer. jan. 14, 2009 6:18 pm

Szia Icus!

Valószínűleg elkerülte a figyelmed, hogy az eredeti kérdés az adójóváírásról szólt, és erre válaszolt Mazsi5 is.

Amit Te írtál az egyéb önálló tevékenységeknél van.

üdv.Sz.Ani 

CI_KU
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adójóváírás érvényesítés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. jan. 14, 2009 7:19 pm

Kedves Icus "17"!    Mielőtt valamelyik havi 150 eFt-os munkabéres ember elriadna az adójóváíris nyilatkozttételtől  félve az esetleges  őrült összegű évvégi périmium, vagy jutalom miatt,  ( A legtöbb munkaválalónak ettől nem kell félni--- sajnos)    hogy majd akkor nemcsak az érvényesült adójóváírást kell neki a bevallással egyidejűleg megfizetni/visszafizetni  esetleg teljes összegben, hanem még 12 % büntit   is.....  érdemes pontosan megnézni, mire is vonatkozik az 12-os büntis dolog a törvény szövege alapján:

  Az adójóváírásra tett nyilatkozat,  az nem az a nyilatkozat, amire a tv. a szankciót kilátásba helyezi-- szerintem sem!

SZJA tv. 49.§...


(18) Ha a magánszemély az adóévben megszerzett bármely bevételét terhelő adóelőleg megállapításakor tett nyilatkozatában költség figyelembevételét kérte és a nyilatkozat alapján az adóelőleg(ek) megállapításánál figyelembe vett költség(ek) meghaladja (meghaladják) az összevont adóalap megállapításánál e törvény rendelkezései szerint az adóbevallásban elszámolt igazolt költsége(ke)t, akkor a különbözet 12 százalékát (költségkülönbözet alapján meghatározott adó) köteles az adóévre vonatkozó bevallásában megállapítani és bevallani, valamint az adóbevallás benyújtására előírt határidőig megfizetni. Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a különbözet nem haladja meg az adóelőleg(ek) megállapításánál figyelembe vett költség(ek összegének) 5 százalékát.   

------/ a munkaviszonyos munkabérrel szemben nem lehet költség nyilatkozatot tenni/


(19) Ha a magánszemély az adóévben megszerzett bármely bevételét terhelő adóelőleg megállapításánál a göngyölítéses módszer alkalmazását kérte, és utóbb az adóév során összevont adóalapja meghaladja az adótábla legmagasabb kulcsú sávjának kezdő összegét, akkor az említett értékhatár túllépését eredményező minden bevételének kifizetését megelőzően nyilatkozik a kifizető(k)nek, hogy az adóelőleget a kifizetőre vonatkozó általános szabály szerint vonja le, ekkor a kifizető a magánszemély nyilatkozata szerint jár el. Ilyen nyilatkozat hiányában az adóév végén emiatt mutatkozó befizetési különbözet 12 százalékát (adóelőleg-különbözet alapján meghatározott adó) köteles az adóévre vonatkozó bevallásában megállapítani és bevallani, valamint az adóbevallás benyújtására előírt határidőig megfizetni.


-----------/ ha göngyölítéses módszerre tett nyilatkozatot, s azt a nyilatkozatot akkor sem módosítja amikor az értékhatárt túllépi..akkor.../   
 

Szó nincs arról,   hogy aki adójóváírás kérelem nyilatkozatot tett és azt az adóév során a jogosultsági határig, illetve a visszamondásig a munkáltató érvényesíti is az SZJA előleg levonásánál, ...  és az adóbevalláskor kiderül, hogy az összes ideszámító jövedelme alapján véglegesen adójóváírást esetleg egyáltalán nem érvényesíthet, hogy akkor így, meg úgy.  Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Előző

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron