Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adószámos magánszély jövedelme nem kifizetőtől

SzJA

Adószámos magánszély jövedelme nem kifizetőtől

HozzászólásSzerző: z.lovas1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözletem!

Mint adószámos magánszemély, önálló tevékenységként végeztem 20.000 HUF értékű fordítást magánszemély (nem kifizető) részére, amiről számlát állítottam ki. Mivel magánszemélytől szereztem a jövedelemt, előzetes adó- és járuléklevonás nem volt, a teljes összeget megkaptam. 2008-ban semmilyen egyéb jövedelemmel nem rendelkeztem. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségem van a 20.000 HUF jövedelemem után. Miben változik ez, ha jövedelmem havi 30.000 HUF lenne? Szükséges a magánszeéllyel szerződést kötnöm?

z.lovas1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Adószámos magánszély jövedelme nem kifizetőtől

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. dec. 15, 2008 4:31 pm

Szia!

Mivel nem kifizetőtől származik a bevétel, így neked kell megfizetned az adót és járulékait (tárgynegyedévet követő nónap 12. napjáig). Bevallani majd az éves bevallásban kell (0853-as).

A járulékfizetési kötelezettség megállapításához tudni kellene, hogy mennyi idő alatt szerezted meg a bevételt (pl. egy nap, öt nap, egy hónap stb.).

 

A fő szabály az, hogy ha a megbízási jogviszonyból származó jövedelem egy napra számított összege nem éri el a minimálbér 30-ad részét, akkor nem keletkezik biztosítási jogviszony. Ezt úgy kell számolni, hogy ha megkapod a 20.000,-Ft-ot, és 10%-os költséghányad alkalmazását választod, akkor az abból származó jövedelmed (20.000,-Ft x 90%) 18.000,-Ft lesz. Tételes költségelszámolás esetén a figyelembe vehető költséghányad max. 50%.

A minimálbér 30-ad része 690,-, ha az egy napra jutó jövedelmed (nem a bevétel')ezt eléri, akkor biztosítási jogviszony lesz, ha alatta marad, akkor nem.

 

Egy példa: ha pl két napi munka ellenértéke 20.000,-Ft, akkor a napi bevétel 10.000,-Ft, ennek 90%-a 9.000,-Ft, ez több 690,-Ft-nál, így biztosítási kötelezettség lesz.

De ha pl. 27 nap időtartamra vonatkozik, akkor a napi bevétel 740,74 Ft,-Ft, ennek 90%-a 666,67 Ft, ez kevesebb, mint 690,-Ft, így bizt. jogviszony nem keletkezik.

 

Ha nem éri el a min.bér 30%-át, akkor 11% EHO-t kell fizetni a jövedelem után.

Ha eléri, akkor egyrészt le kell vonni a 4(6)% ebj-t, 9,5% nyba-t, és fizetni kell 29% TB-t.

 

De az adót és a járulékokat is a jövedelem alapján kell számolni, ami nem azonos a bevétellel!! Ez nagyon fontos.

 

Üdv. Andulka

 

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Adószámos magánszély jövedelme nem kifizetőtől

HozzászólásSzerző: z.lovas1 » hétf. dec. 15, 2008 7:28 pm

Köszi a választ, világos! Járulékifizetésnél változik valami akkor, ha az önálló tevékenység mellett heti 40 órás munkaviszonyt létesítek és biztosítottá válok? Mi a módja a járulékok megfizetésének, hogy kell ezt bevallani? Az is fontos lenne, hogy köteles vagyok-e szerződést kötni a magánszeméllyel.
z.lovas1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég