Adófórum

Adózási és számviteli információk

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

SzJA

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: bsan@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Egyéni vállalkozo vállalkozási tevékenysége mellett magánszemélyként ingatlanbérbeadásból származó jövedelmet is szerzettt ezévben. Ezt a jövedelmét szeretné mostantól egyéni vállalkozóként megszerezni és az ev szabályai szerint adózni..

 

évközben ezt a váltást megteheti?

 

Vagy csak adóévbe egyszer változtathat ugyanazon adóévre??

 

Válaszotokat köszönöm

Bsan

bsan@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: lelik.istvan » kedd nov. 11, 2008 4:35 pm

E téma már sokszor volt napirenden e fórumon. Javaslom, hogy jobboldalt felül a Keresés-be ird be: Egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása és az Ok-ra  nagyon sok, hasznos észrevétel jelenik meg.

Problémádról röviden annyit, hogy vállalkozói tevékenysége mellett magánszemélyként nem adhatott volna bérbe. Ugyanis 2 adószáma nem lehet az ev-nak.  Az ev, ha bérbe akar adni, akkor vegye be a bérbeadást vállalkozásába/ ezt évközben bármikor megteheti/, de külön  magánszemélyként -másik adószám hiányában- nem adhat bérbe.

Javaslom, hogy gyorsan keresse fel az okmányirodát, irassa be váll. igazolványába a bérbeadást /az APEH-hoz nem kell jelenteni, mert az okmányiroda ezt megteszi/, majd az ez évben beszedett összegről utólag ugyan, de állitson ki egy számlát.  Ezzel a helytelenül -számla nélkül- bekaszirozott bérleti dij  legális adózását is lehetővé teszi, ezt követően pedig már nyugodtan számlázhat.

Üdv: Pista

lelik.istvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. nov. 13, 2008 4:46 pm

Kedves Pista!

 

Ezzel vitatkoznék. Van ilyen ügyfelünk, aki egyéni vállalkozó és mellette magánszemélyként bérbeadja az ingatlant.

Az E101-es nyomtatványon kell bejelenteni. Külön adószámot valóban nem kap. A számlára az ev. adószámát írja, de az ev. igazolványszámát már nem, így a kifizető levonja az szja-előleget.

(Az APEH-nak sem volt ez ellen kifogása)

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: violetta01 » pén. nov. 14, 2008 12:04 pm

Szia Pista!

Csak megerősíteném amit Andi írt.

A bérbeadáshoz nem kötelező ev-nak lenni, csak adószámosnak. Ha már van  váll. igazolvány akkor csak

be kell jelenteni a változás bejelentőn hogy ev. mellett bérbeadással is kíván foglalkozni. Ha pedig most ezt a tevékenységet mint ev. kivánja folytatni, akkor az okmányirodában fel kell vetetnie a tevékenységei közé. Ezt év közben is megteheti.

Bsan! csak arra figyeljetek, hogy mielőtt az okmányirodába mentek akkor előtte az APEH-nál a változásbejelentőn töröltessétek a bérbeadást no már ha előtte az előírás szerint jártatok el és be lett jelentve. Ha lehet személyesen vigyétek be, hogy fel is legyen mindjárt dolgozva. Ugyanis ha az okmányirodából azt látják hogy még él a bejelentés a bérbeadásra akkor nem írják be az ev. igazolványba, mehetsz még egy kört. Én így jártam.

Remélem érthető voltam.

Üdv. Ibi

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: lelik.istvan » pén. nov. 14, 2008 12:26 pm

Lányok! Értem  amit leirtatok, de bsan, mint  kérdező, nem irta, hogy vállalkozói tevékenysége mellett, mint magánszemély, hogyan számlázott, be volt-e jelentve az APEH-nél.

Ezért  számunkra az ingatan bérbeadásnak vállalkozói tevékenységi körébe történő  felvétele előtti időszak történése és  hogyanja nem ismert. A tevékenységi körbe való felvétel után már tiszta a helyzet.

Ibi! A "csak arra figyeljetek" bekezdésü javaslatodat még értelmezgetem.

Egyébként köszi a kollektiv bölcsességet!

Üdv: Pista

lelik.istvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: jános123 » pén. nov. 14, 2008 1:27 pm

Egyéni vállalkozói igazolvány mellett, nyugodtan lehet magánszemélyként bérbeadni.

Egyéni vállalkozóként egyébként is csak azt adhatja bérbe amit az egyéni vállalkozásának a eszközei között szerepeltet. Nagyon fontos döntés, hogy a magánszemélyként bérbeadott ingatlant, beviszem a vállalkozásba, vagy nem. Nem mindegy, hogy döntök. Gondoljatok egy későbbi értékesítésre. Ha egyéni vállalkozóként értékesíti lehet sokkal több adófizetési kötelezettsége is.

Ha magánszemélyként adja bérbe, akkor meg van a választási lehetősége az adózáskor. (összevont, vagy különadózó)

Nyugodtan bérbeadhatja magánszemélyként, vagy ha beviszi a vállalkozásába az eszközt, akkor csak vállalkozóként adhatja bérbe.

Az évközbeni váltásra vonatkozó kérdésre nem lehet válaszolni, mert egyáltalán nincs választási lehetőség, sem évközben, sem évvégén.

Vagy beviszi a vállalkozásba, vagy nem. Ez a választási lehetősége van.

János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: bsan@freemail.hu » pén. nov. 14, 2008 2:27 pm

sziasztok...

 

az eszmefuttatások jók, de ezek szerint nem tettem fel rendesen a kérdést... :-)

 

az EV természetesen bejelentve magánszemélyként adta bérbe eddig az ingatlant..

 

Mostantól ezt EV-ként szeretné. ezt megteheti e éven belüli váltással??? Természetesen úgy hogy bemegy az okmányirodába és beiratja a tevkört...

 

Az ötlet figyelemreméltó, hogy előbb töröltetni kell a magánszemélyes tevékenységet...

 

Köszi

Bsan. 

bsan@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadása

HozzászólásSzerző: violetta01 » pén. nov. 14, 2008 2:58 pm

Szia Bsan!

Igen megteheti éven belüli váltással én junius akárhányadikán tettem meg. Csak nem voltam elég körültekintő ahogy azt nemrég írtam.

Üdv, Ibi

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég