Adófórum

Adózási és számviteli információk

veszteség kivezetése

SzJA

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Lehet, hogy a melegtől, már én nem tudok gondolkodni, de elakadtam és segítséget várnék tőletek:

Ha van egy egyéni vállalkozóm, akinek volt 2M ft vesztesége 2004 évben, ez tehát -csak hangosan gondolkodom- azt jelenti, hogy a ktg-ek meghaladták a bevételeket, tehát tőkebetétet rakott be, vagy lehet, hogy nem rakott, mert pozitivos volt a pénztára ennyivel és nem kellett betennie pénzt. Ha tett be tőkebetétet,a kkor evidens, hogy amit betett, azt pld. 2005 évben ki is vehette a pénztárából év közben. Viszont a 2005 évi nyereségét - ami jócskán volt- csökkenthette a veszteség értékeével, tehát adóalap nyereség-veszteség volt, és ennek különbözete után adózott le.

Viszont nem tudom, hogy jó lett -e kivezetve a vállalkozói jövedelme, ha egyrészt vissza lett neki fizetve a tőkebetét, ha szükséges volt. De persze itt felmerül a kérdés, hogy lehet, hogy nem is kellett tőkebetét, mert volt annyi pénz a kasszában, pld. előző tőkebetéteket nem vette még ki, vgy nem vette fel előző évben a vállalkzásból származó jövedelmét, tehát lehetett....

Illetve 2005 évben nem csak a nyereség-veszteség-befizetett adó különbözetét vezették ki neki, hanem a nyereség-befizetett adó összegét||még a veszteség összegét is....nem tudom, helyen -e amit írtam.

nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. aug. 15, 2008 11:24 am

Szia!

Én meg azt nem tudom, hogy mi a kérdés? :-))

Hogy volt-e tőkebetét korábban, arról egyrészt analítikának kellene lennie, mikor, mennyi, mennyi lett visszafizetve, stb. Ha ilyen nincs, akkor meg a könyvelésben kell visszakeresni, hogy volt-e.

Ha 2005-ben nyereséges volt, akkor a nyereség - adó összegét kell kivezetni. A korábbi veszteség csak az adóalap megállapításánál érdekes, meg akkor, ha volt tőkebetét, amit szintén vissza lehet fizetni, ki lehet vezetni,ha van rá elég pénz a kasszában.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. aug. 15, 2008 11:32 am

Szia!

Hogy volt-e neki vagy sem tőkebetét, vagy visszafizették-e azt az akkori nyilvántartásokból tudod meg. Elvileg a tőkebetétről (és visszafizetésről) is kellene nyilvántartást vezetni. Ha naplófőkönyves, akkor arra van egy külön rovat is, pénztárkönyvnél nincs.Hogy a 2005-ös adózott jövedelme (már ha volt egyáltalán) kifizetésre került-e az  szintén csak a könyveiből derül ki. Ezt neked kell látni.

Az utolsó gondolatodhoz: "Illetve 2005 évben nem csak a nyereség-veszteség-befizetett adó különbözetét vezették ki neki, hanem a nyereség-befizetett adó összegét||még a veszteség összegét is....nem tudom, helyen -e amit írtam."Vonatkoztass el a számviteli gondolkodástól, az ev könyveiben nem tartjuk nyilván a veszteség-nyereséget, nem vezetgetjük össze, az adófizetési kötelezettséget sem írjuk elő,mint kettősben, lekönyveljük megfizetéskor.Az 53-ason görgetjük az elhatárolt veszteséget ( esetleg külön analitikában).

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » pén. aug. 15, 2008 12:16 pm

Szia Validitas! Nagyon köszönöm a gyors választ. A kérdésem pontosan ez lett volna: Vagyis, hogy akkor a brutto nyereség-adó összegét vezethetem ki. Tehát számszerűsitve, ha nyeresége volt 2005-ben 5m ft, előző évről volt vesztesége 2M ft, akkor 5m-adó=X lesz a kivezethető? Legalábbis én így értelmezem a lent írt válaszod idézetéből: "Ha 2005-ben nyereséges volt, akkor a nyereség - adó összegét kell kivezetni." Másik gyors kérdés ami felmerült bennem, ha analitikában vezette csak a tőke betéteket és kivéteket és a könyvelésben nem látszik, mert a könyvelője, csak simán átment minuszban, de ő saját maga vezetett pénztárjelentést, ahol természetesen tisztán látszik, hogy mikor volt szükség tőkebetétre és mikor vehette ki amit befizetett, ez igy megfelelő analitika-e? És még vezetett egy külön nyilvántartást, göngyölitéses módszerrel a tőkebetétekről.
nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: bordine » pén. aug. 15, 2008 12:25 pm

Egyetértek validitassal, annyit hozzátéve, hogy valószínüleg nem tudja kivenni a 2005.évi teljes nyereség-adók összegét, ha csak a 2004.év előtti nettó nyereséget még nem vette ki. De akkor meg először azokat kellene kivenni. Arról nem is beszélve, hogy a pénztári egyenleget még a költségként el nem számolható tételek is csökkentik ( pl. értékcsökkenéssel elsz. tárgyi eszköz beszerzések ). Viszont vannak tételek, amik pénzkiadással nem járnak, viszont az adóalapot, így a nyereséget is  csökkentik ( pl. az értékcsökkenés). Szóval az, hogy a veszteséggel való csökkentés nélkül ki tudja-e venni a teljes 2005.évi nettó nyereséget az teljesen a vállalkzástól függ, hogy van-e annyi pénztárkönyvi egyenlege.

 

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. aug. 15, 2008 12:31 pm

Össz bevétel - össz kiadás - adók= X- Ezt az x összeget lehet kivezetni. A tőkebetétet nem csak analítikában kell vezetni,hanem amikor befizeti a vállalkozó, akkor könyvelni is kell az egyéb, nem adóköt.bevételbe. Így a költségek összege nem lesz több, mint a bevételeké, azaz nem megy minuszba. Nem is mehet, hiszen ami nincs, abból nem lehet költeni, nem így van? 

Viszont ha vezetett nyilvántartást, akkor abból látszik, hogy vissza van-e fizetve a korábbi tőkebetét.

Üddv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. aug. 15, 2008 12:36 pm

Igaz, előbb a korábbi évek nyereségét kell kiírni, ha még nem történt volna meg. A nyereség összege-adók azért kivehető, mert a nyereség alatt már az écs-vel csökkentett összeget értem, illetve az összes bevétel - összes kiadás - adók (mert a kivehető összeget az adóalapot nem képező bevételek-kiadások is befolyásolják, csakúgy, mint az écs).

Viszont arra is gondolni kell, hogy a következő év kiadásaira hagyni kell bent pénzt, hogy ne rögtön tőkebetéttel kezdődjön az év.

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: nyuszimacsek1 » pén. aug. 15, 2008 6:27 pm

Validitas! Még egy ici-picike pontosítást szeretnék kérni,aztán már tényleg minden világos. Ezt a fennt számolt 5m-adó=x összeget akkor is kivezethetem, ha pld. a 2m ft-ot betette tőkebetétbe, mert nem volt elég pénz a vállalkozásban. És tegyük fel vissza is fizette saját magának a betett tőkebetétet a pénztárból, mert volt rá keret. Tehát ha jól értem, akkor ebben az esetben is az 5m-adó=x is kivehető még. Jó éjszakát és köszönöm.
nyuszimacsek1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

veszteség kivezetése

HozzászólásSzerző: validitas » szomb. aug. 16, 2008 11:34 am

Igen, és jó munkát neked!

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég