Adófórum

Adózási és számviteli információk

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

SzJA

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

HozzászólásSzerző: kukucska2 » pén. aug. 08, 2008 5:26 pm

Sziasztok!

 

Közben én is utána jártam a dolognak és az Apeh is visszahívott. Továbbra sem tiszta a helyzett, három megoldás létezik, de hogy melyik a jó senki nem tudja:

Az első: a magánszemélytől történő vásárláskor történt kifizetés egyéb jövedelemenek minősül. Ebben az esetben, ha nincs nyilatkozat, akkor a kifizetett összeg 90%-a után 36% SZJA előleget kell levonni, s  mint kifizetőnek minden adatszolgálttaást teljesiteni kell. Hibája a 0808-son nincs lehetőség a bevallásának. Sőt a százalékos EHO-t is kell utána fizetni

 

A második: az SZJA tv. 6. sz. melléklete szerint mezőgazdasági tevékenységnek minősül a gyűjtő is, ha a tulajdonos szóbeli hozzájárulását bírja atekintetben, hogy eladhatja a begyűjtött terméket. A tv. szerint ha nincs őstermelői igazolványa, akkor speciális az Szja, 12% csak, de itt mezőgazdasági őstermelőről beszél a tv. s nem mezőgazdasági tevékenységről. Ezért bizonytalan, hogy ebbe tartozik.

 

A harmadik variáció: ingóság megvásárlása, mely 200.000.- Ft-ig adómentes, ennek a bizonylata adásvételi szerződés. Jelenleg talán erre hajlik az APEH, de bizonytalanok ők is.

 

Szóval nem egyszerű a dolog:))) 

kukucska2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szomb. aug. 09, 2008 6:53 pm

Sziasztok!

Én most  csak tanulok, okulok és ismerkedem mások véleményével!

De tovább viszem a gondolataimat: Mint számlabefogadó vagy felv.jegy kibocsájtó "hangosan gondolkodva".  Annyit nézek a számán, hogy cég-e vagy ev.? Ilyen esetben a "bodza beszállításás eredetének" ill. a tev.körének  bizonyítása a számakibocsájtó kötelezettsége az APEH-val és nem "velem" szemben (szerintem senki sem kéri el a vállalkozások TEÁOR számait)

Viszont, ha őstermelő hozza be, akkor ennek a "bízonyítási kötelezettségeit" a törvény szabályozza, ami az őster.ig.-ban a feltüntetett tevékenységek felsorolásában benne van.

Viszont, ha más "magánszemély" hozza be, akkor Ő is bizonyítsa az "áru eredetét" !!!! Meg van a lehetősége (persze nem az nap előtt, amikor kinéz egy szépen termő bodzást, hogy ezt éjnek-éjszakáján leszedem), hogy "vadbodza gyűjtést kíván tervezni".

Tehát nálunk  továbbra sem engedélyezett  az "áru eredet bizonyítása" nélküli felvásárlás.

Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. aug. 09, 2008 7:44 pm

Sziasztok!

Ugyanolyan dilemmáim vannak, mint Napraforgónak, ugyanis az eredet igazolás lényeges dolog a felvásárolt gyógynövények tekintetében, azaz fontos ráírni a bizonylatra,hogy honnan gyüjtötték. Ez a természetvédelem és élelmiszerláncolatba való bekerülés miatt lényeges. Tehát bizonylatolni mindenképpen le kell, már csak az a kérdés hogyan.  Elsősorban én is azon a véleményen vagyok, hogy őstermelőigazolvány birtokában, a tulajdonos (külterület, szántó , erdő, stb.. ) írásos beleegyezésével lehet ezt a tevékenységet folytatni, de mi van a kivételekkel? Tehát az őstermelő bizonylatolása nem kérdéses. 

Öregnéne megy a mezőn talál egy zsák kamillát( nem elhagyta valaki- ő gyüjti) gondolja jó lesz nyugdíjkiegészítésnek, épp itt vannak a felvásárlóemberek a faluban elballag, hogy leadja és itt jön a dilemma, milyen bizonylatot állítsunk ki róla, hogy a törvény embere is öregnéne is jól járjon. Fogas kérdés. Még törhetjük a fejünket úgy látom.

Üdv mindenkinek Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szomb. aug. 09, 2008 8:41 pm

Szia Jutka!

"Öregnénjének" szoktam mondani, hogy az őstermelőit azonnyomban 1 eFt-ért kiállítják, már ha a falugazdász (legalábbis a mi kis falunkban) erre a "termelést/gyűjtést ill. a magánszemélyt" megalapozottnak találja, és ha nincs is adószáma (az SZJA levonás mellett) máris hozhatja a "csiga-bigát".

De "ezek a ritkaságok" ...  MÉG SOHA NEM JÖTTEK  VISSZA.... ???  Ezért nincs további tapasztalatom.. Üdv.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

HozzászólásSzerző: nagyediterzsébet » csüt. aug. 14, 2008 9:26 am

 

Sziasztok!

 

Köszönöm a segítséget, kaptam jó ötleteket, a közben az Apeh-ot is felhívtam. A megoldás több napi konzultáció után a következő:

- ha mezőgazdasági terméket értékesít a gyűjtögető, akkor az SZJA tv 6. sz. melléklete alapján mezőgazdasági őstermelőként kell kezelni, aki nem mutatott be őstermelői igazolványt, s ilyenkor 12% szja előleget kell levonni.

A levont előlegről a vétel napján igazolást kell kiadni, melyben fel kell hívni a magánszemély figyelmét, hogy a kapott összeg jövedelemnek minősül és az SZJA bevallásában ezt szerepeltetnie kell.

A felvásárlás igazolására sajnos nem jó a felvásárlási jegy, helyette egy megállapodás, adásvételi szerződés, vagy bármi más néven futó bizonylatot kell készíteni, melyben a legjobb ha a felvásárlási jegyen szereplő összes adatot elkérjük a magánszemélytől.

 Jelenleg ez az álláspont.

Kíváncsi leszek mikor változik, mert én inkább az egyéb jövedelembe tettem volna, de erre azt mondták, hogy nem mukaviszonyból, megnizási viszonyból származik, hanem a tevékenység érétkesitésnek minősül, ezért az Áfa tv. a meghatározó, s ehhez kapcsolódik alárendelten az Szja.

Az egyértelmű volt számunkra, hogy kompenzációs felár nincs ilyenkor, csak az Szja nem volt világos.

 

Remélem tudtam másoknak is segíteni ezzel.

Edit 

nagyediterzsébet
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

magánszemélytől mezőgazdasági termék felvásárlása

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. aug. 14, 2008 10:34 am

Szia Edit!

Nem tudom milyen adattartalommal bír, de valamikor létezett átvételi elismervény( B 13-67 sz. nyomt.) + ehhez a kifizetésről lehet csatolni  kiadási pénztárbizonylatot, amin le lehet vezetni a bruttó-adó=kifizetett összeg. Az átvételi elismervényt saját mintára is el lehet készíteni, a lényeg, hogy a fontos adatok szerepeljenek rajta, többek között az adózással kapcsolatos információk is ( ezt a nyomdai uton előállított, 3 pld-os átvételi elismervényre is fellehet vezetni)

Ez csak egy ötlet.

Üdv és örülök, hogy megoldódni látszik a probléma: Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron