Adófórum

Adózási és számviteli információk

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

SzJA

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: kohnmari » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítségeteket kérném: egyéni vállalkozó üzletében tanszereket is árul. A saját dolgozójának az üzlet készletéből szándékozik adni az iskolakezdési támogatást (20.700 Ft értékben). Hogyan kell ezt szabályosan lepapírozni?

Köszönöm: Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. aug. 04, 2008 6:36 pm

Szia!

Szerintem csak úgy lehet, hogy első lépésben a saját dolgozó is ugyanolyan számlát kap, mint bármelyik más vevő.  Második lépésben pedig ezt a számlát könyvelitek le iskola-kezdési támogatásként, költségként.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. aug. 04, 2008 8:33 pm

Sziasztok!

Ha ugyanolyan számlát kap, mint bármelyik vevő, akkor a számla kibocsátója egyben a vevő is? Ugyanis a számlának a munkáltató nevére, címére kell szólnia, ami jelen esetben ugyanaz. Szerintem nem számlát kell kiállítani, hanem egy belső bizonylatot, amelyen magánszemélyenként (adóazonosító|| a gyermek adatai, iskolalátogatási igazolás) szerepel, hogy mit adott a munkáltató, tételesen, és értékkel - nyilván beszerzési áron. A beszerzési árat pedig a vállalkozás a beszerzés számlájának másolatával tudja igazolni.   A dolgozónak aláírásával kell átvennie.

A könyvelésben is át kell könyvelni vegyes bizonylattal az adott tanszerek értékét a személyi jellegű költségekbe (készletről, ha vezet nyilvántartást, vagy elábéról, ha beszerzéskor oda könyvelődik az áru, készletnyilvántartás hiányában).

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd aug. 05, 2008 5:25 am

Szia Böbe! Hát, lehet hogy igazad van, és nem kell számla. De egyvalamit még nem ártana tisztázni: a beszerzési áras nyilvántartás oké, de nem szólhat a teljes 20.700 Ft-ról, csak egy átlag-árréssel csökkentett összegről. Mert az első esetben ténylegesen nagyobb értéket kapna a dolgozó, mint azt a jogszabály adómentesen megenged. 

Igaz?

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: validitas » kedd aug. 05, 2008 7:34 am

Szia Zsuzsa?

Ezt nem tudom, de miért ne? A dolgozó 20.700 Ft értékű tanszer csomagot kap, hiszen a vállalkozásnak ez ennyibe került. Vannak olyan cégek, akik pl. az utalványt magasabb értéken váltják be, pl. ÁPISZ +5%-on, vagy engedményt adnak, 5-15-20%-ot. Akkor azok se kaphatnak teljes 20.700 Ft értékben utalványt, akik ezeknél a boltoknál vásárolnak? Ezért gondolom, hogy nem kellene árréssel csökkentett  összegben adni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd aug. 05, 2008 9:58 am

Az általad említett esetekben a kedvezményt bárki megkaphatja. Itt viszont kizárólag egy bizonyos személy kapná. 

Plusz még bejön, hogy saját dolgozó :-(( Szóval nekem egyből beugrik a természetbeni juttatás a besz. ár és a fogy. ár közötti részre :-((( 

Ezért szerintem figyelni kell arra, hogy a dolgozónak juttatott cuccok eladási áras értéke 20.700 Ft alatt maradjon.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: validitas » kedd aug. 05, 2008 11:07 am

Oké, lehet, hogy neked van igazad, bár úgy tudom, hogy ha pl. valakinek a munkahelyén főznek, és úgy kap melegkaját, ott is csak az önköltséget kell számítani a melegkaja értékénél, nem az árréssel növeltet. Sztem a cég hasznát nem kérhetik számon ilyen esetben! A cég így is 20.700-at adott fizetett ki a juttatásért, meg ha pl. utalványt ad a dolgozónak, akkor is 20.700-at (plusz a szolgáltatási díja az utalványt árusító cégnek).

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Iskolakezdési támogatás - saját üzletből

HozzászólásSzerző: validitas » kedd aug. 05, 2008 11:55 am

Egyébként sem a törvény nem említi egy szólval sem, hogy fogy.áron kellene számítani, sem egyetlen, ezzel a témával foglalkozó írás sem. És sztem azért nem helyes így, mert az a cég, aki természetben adja úgy, hogy ezzel is kereskedik, előnyösebb helyzetbe kerülne, mint aki számla alapján térít a dolgozónak, vagy utalványt ad. Hiszen ez utóbbi cégeknek valóban 20.700-ba kerül dolgozónként (vagy többe utalványnál), míg ennél a munkáltatónál ennél kevesebbe, hiszen az árréssel csökkentett értékű dolgokat adja. Azaz nem adna 20.700 Ft értékben, hanem kevesebbet! Annyi kedvezmény megszűnt már, az árak az egekben, legalább mi ne legyünk szigorúbbak, mnt az APEH. Ha a törvény maga nem korlátozza, hogy a természetben adottnak az értéke besz.áras legyen, akkor miért kellene egy nem létező, várható - de nem biztos - árrést figyelembe vennünk?

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég