Adófórum

Adózási és számviteli információk

Örökség SZJA -újra

SzJA

Örökség SZJA -újra

HozzászólásSzerző: F.Juli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves fórumozók!

"Beletenyereltem" egy zűrös SZJA bevallásba. Már nagyon megbántam, hogy belefogtam, de mostmár valahogy meg kell oldanom. A dolgot nagymértékben nehezíti, hogy minden információt úgy kell "harapófogóval" kihúzni. Onnan indultunk, hogy készpénzt örökölt az ügyfél, ehhez képest már kiderült sok fontos dolog, és segítséget kaptam itt a fórumon dolog megoldásához. Eljuttattam a bevallást az ügyfélhez, személyesen nem talalákoztunk. Tegnap este felhívott és közölt újabb információkat, ami változtat a dolgokon. Az eredeti kérdésem az akkori információk alapján ez volt:

Sziasztok! El kellene készítenem egy elkésett SZJA bevallást, amiben ingatlan értékesítés is szerepel és bizonytalan vagyok. Ezt töbek között az okozza, hogy öt testvér örökölt egyenlő arányban, és az általam számolt SZJA nem egyezik a testvér bevallásában egy másik könyvelő által kiszámolt összeggel.

 

Leírnám az adatokat, talán így egyszerűbb:

Öt testvér örökölte meg az apai részt (ingatlan ½ része) 1996-ban.

A hagyatéki vagyon adatai egy főre vonatkozóan:

Lakástulajdon:             750 000 Ft

Vagyoni értékű jog:                  150 000 Ft

Hagyatéki teher:                       102 194 Ft

Tiszta érték:                               99 561 Ft

 

Illetél kiszámítása: 99 561 * 2,5 % = 2 489 Ft || 400 Ft nyilvántartási illették.

 

2007-ben, még az édesanya életében eladták az ingatlant. Az édesanya még abban az évben elhunyt, így a gyerekei utána készpénzt örököltek. Szerintem SZJA-t csak az eladott apai rész után kell fizetni. Az ingatlant 5 500 000 Ft-ért értékesítették. Tulajdoni megoszlás: ½ rész volt az édesanya tulajdona, ½ részt egyenlő arányban örökölt az öt gyerek 1996-ban. Szerintetek mennyi a fizetendő SZJA? A szerzés évére tekintettel járó kedvezményt (adott esetben 60 %-ot?) ugye a jövedelmből kell levonni és nem a bevételből?

Nem szertnék indokolatlanul több SZJA-t fizetteni, sem kevesebbet, minden segítséget köszönök előre is.

Üdv.… F. Juli

Tegnap este telefonon közölte az ügyfél, hogy az édesanyja nem halt meg, csak az egyik testvérhez költözött, és az eladásból származó 5 500 000 Ft-ot egyenlő arányban osztották el hat részre és nem úgy, hogy a fele az édesanyájé. Ez az adásvételi szerződésből nem tűnt ki, ráadásul minden papírt visszadtam, de majd újra elkérem). Szerintetek most mi az eljárás?

Köszönöm szépen F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Örökség SZJA -újra

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd jún. 24, 2008 10:26 am

Szia Juli!

Véleményem szerint az egész ügylet nem változott csupán annyiban, hogy nincs elhunyt iratminta, hanem az édesanya a vagyonértékű jog után adózik, ( nincs olyan hogy egyenlő elosztás, főleg, hogy a szerződés nem tér ki rá) A 2750 ezer a kiindulási alap, mivel a másik fele időntuli, és nem kell bevallani ez az anya része. Amennyiben ezt a részt, mint valós pénzt [( nem bankon keresztül egyik számláról másikra utalták- (olyan sem lehet, hogy az anya befizeti a gyerekek bankszámlájára, csak banki tranzakció lehet-így illetékmentes)] a gyerekek megkapták, hatfele osztották: ez ajándékozási illetékalap (kivéve a banki tartnzakció-betétszámláról-betétszámlára, vagyis vevő bankszámlára utalja a vételárat és innen van tovább utalva)

Nem tudom érthető e nem kavartalak bele a zárójelekkel?

Üdv.

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Örökség SZJA -újra

HozzászólásSzerző: F.Juli » kedd jún. 24, 2008 11:09 am

Szia Jutka!

Akkor, ha jól értem, hiába osztották el egyenlő arányban a vételárat (édesanya és öt gyerek), mindenki a maga része után adózik, legfeljebb az édesanya úgy döntött, hogy a része értékéből ajándékoz a gyerekeinek. Azt nem tudom, hogy számláról számlára utalták-e, majd megkérdezem az illeték miatt. Remélem új információ már nem derül ki az üggyel kapcsolatban. Egyébként minden világos, amit írtál. Nem túl régen foglalkozom könyveléssel. Néha úgy érzem, hogy lesz belőlem "valami", néha azt gondolom, hogy talán nem ezzel kellene foglalkoznom. Most sajnos sokminden összejött. Tudom, hogy ez nem a lelkisegély-szolgálat, de jólesett ezeket leírnom. Minden szakmai és emberi segítséget nagyon köszönök. Azt egy kicsit sajnálom, hogy én csak kérdezni tudok, válaszolni nem nagyon merek, remélem egyszer az is elkövetkezik, de nagyon sokat tanulok Tőletek.

További szép napot! F.Juli

Ui.Egyszer már leírtam, de elszállt!

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég