Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégtelefon

SzJA

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: Virgo14 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Milyen lehetőség van akkor, ha a munkavállalóval munkaszerződéskor nincs rögzítve, hogy a mobiltelefon használatakor őt mekkora rész terheli a számlából.

Milyen lehetősége van a munkavállalónak, hogy a hatalmas számlából, mely nem céges ügyben lett használva valamekkora összeget a munkavállalótól visszavegyen? És meddig mehet vissza, úgy értem hány hónapig? Egyáltalán hogy kell alkalmazni a céges telefon adót?

 

Köszi előre is!

Virgo14
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: Panni49 » csüt. máj. 01, 2008 3:43 am

Szia!

Én nem hiszem,hogy ezt mindenképpen munkaszerződésben kéne rögzíteni.

1.Kérsz a szolgáltatótól egy részletes számlát,amin egyértelműen látszik,hogy milyen érték nem lett a cég ügyében használva,és milyen összeget használt a munkavállaló a saját céljaira a számlaösszegből.Azt megtéríteném vele.de a részletes számla pénzbe kerül.

2.Nálunk  a számlaösszeg 30%-át téríti meg a munkavállalól ( közv.szolgáltatás) ,így a bejövő telefonszámla ÁFA-ját elszámoljuk  a fizetendő ÁFA-val szemben, a megtérített érték ÁFA-ját pedig fizetendő ÁFA-ként kezeljük.

Ha a telefon magánhasználata nincs megtérítve,akkor  a magánhasználatra eső ÁFA nem vonható le,azonkívül természetbeni juttatásnak is minősül.ami nem adó,-és járulék mentes. Ha a telefon magánhsználata nincs kezelve a társaságnál,az APEH is a részletes számlával foglalkozik egy ellenörzésnél.

Az hogy hány hónapig mehetsz vissza az a te döntésed,mert igazából akkor szerintem önrevíziókat kell csinálnod.

Üdv.Panni

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: simke » csüt. máj. 01, 2008 7:54 am

Szia Virgo!

A céges telefonok magáncélú használatának adókötelezettsége továbbra is fennáll, a szabályok azonban pontosításra kerültek. [Szja tv. 69. § (1) bek. m) pont]

E szerint a céges telefonok magáncélú telefonhasználata esetén az adókötelezettség két módon állapítható meg:

        amennyiben a magáncélú és a hivatali célú használat tételesen elkülöníthető, akkor a nyilvántartás alapján kimutatott magáncélú használat költségét a magánszeméllyel megtéríttetheti a kifizető, vagy ezen összeg alapján kell megfizetnie a magáncélú használathoz kapcsolódó személyi jövedelemadót és járulékokat,

        amennyiben a magáncélú és hivatali célú használat tételes elkülönítésére nincs lehetőség, vagy a nyilvántartást a kifizető nem vezeti, akkor a kifizetőt terhelő kiadás 20%-a minősül magáncélú használatnak.

Megszűnik tehát az a lehetőség, hogy a telefonnal kapcsolatban felmerülő kiadás – nyilvántartásokkal alá nem támasztott – 20%-ának megfelelő összeg kiszámlázása esetén ennek a megfizetésével a kifizető mentesüljön az adó megfizetése alól.

Új rendelkezés, hogy amennyiben a céges telefon ingyenes használatát a telefonszolgáltató biztosítja a munkavállalóinak, akkor az adókötelezettség megállapításánál magáncélú használatnak a juttatás szokásos piaci értékét, vagy az összes használat szokásos piaci értékének 20%-át kell magáncélú használatnak tekinteni, és az adót megfizetni.

Említést érdemel az a pontosító szabály is, hogy a telefonhasználattal kapcsolatban felmerülő kiadások vélelmezett magáncélú használatának értéke akkor állapítható meg a fenti szabályok szerint, amennyiben a juttatás – tehát a telefonköltség elszámolása – a kifizető tevékenységével összefüggésben történt. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül, akkor a teljes telefonszámla értéke magáncélú használatnak tekintendő, és az adókötelezettséget az előírásoknak megfelelően kell megállapítani a teljes érték után.

Üdv Etus
simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: Virgo14 » csüt. máj. 01, 2008 8:36 am

Köszi a válaszokat!

Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben, amikor a munkavállaónak felmondanak rendkívüllivel, már minden bérét megkapta, akkor ha most kiszámlázom neki mondjuk az első négy hónap magáncélú beszélgetésének a költségét, akkor a járulékokat ki fizeti meg utána?

Virgo14
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. máj. 01, 2008 8:39 am

Ha kiszámlázod neki a magáncélú használat költségét, akkor azt nem terheli járulék, csak ÁFA.

 

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: simke » csüt. máj. 01, 2008 8:49 am

Mivel ez gyakorlatilag egy kimenő számla lesz részetekről, így ahogy Andi is mondta, csak áfa vonzata van. Üdv Etus
simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: Virgo14 » csüt. máj. 01, 2008 12:25 pm

Sziasztok! És akkor a kiszámlázáshoz, amennyiben részletes kimutatással alá tudom támasztani, akkor teljesen jogom van, annak ellenére, hogy ezt írásban sohasem közöltem, hogy a saját telefonktgeőt terheli? Nem dobhatja nekem vissza? És visszamehetek akár 1 évre is? Tekintve hogy a 2007 még nincs lezárva?
Virgo14
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Cégtelefon

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. máj. 01, 2008 10:17 pm

Abból kell kiindulni, hogy a céges telefont eleve hivatalos (a cég érdekében) bonyolított hívások céljából bocsátottátok a munkavállaló rendelkezésére.

 

Ha engedélyezte volna a munkáltató a magáncélú használatot, arról meg kellett volna állapodni valamilyen formában. Mivel ez nem történt meg, így alapvetően a m.c. hívások nem engedélyezettek. azt be kell bizonyítani, hogy a munkáltató valóban nem csak üzleti célra használta a telefont (híváslista). Ez nem könnyú...

És elég fura, hogy éppen most jut eszébe a munkáltatónak.... szóval az 1 évet hanyagolnám.

Andi

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron