Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatlan ért.- Haszonélvezeti jog

SzJA

Ingatlan ért.- Haszonélvezeti jog

HozzászólásSzerző: perfekt_saldo » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Van egy 1995-ben szerzett ingatlan, vételára 296.427 Ft, amire a nagymama haszonélvezeti jogát rátették. Az akkori illetékkiszabásról már nincs meg a határozat, tehát nem tudom, hogy milyen értéken lett megállapítva a haszonélvezet értéke (gondolom 20%-al). Egyébként a teljes összeget az unoka fizette. 2007-ben eladásra került az ingatlan 9.000.000 Ft értékben. A nagyi a haszonélvezetről ingyen lemondott a 2007-es értékesítéskor, így ezután, azaz a 9 MFt 20%-a (1,8 MFt)  után az unoka megfizette az ajándékozási illetéket az APEH határozata alapján.

Hogy kell megállapítani az unoka ingatlanértékesítésből származó jövedelmét?

 

Lakásértékesítésből szárm. bevétel 2007.08.06.: 9.000.000 Ft

Költségek:

~  lakás szerzésére ford. összeg (1995.01.24):      - 296.427 Ft

~  Haszonélvezet ingyenes lemondása miatt

    ajándékozási illeték alapja (2007.11.28):         -1.800.000 Ft

Számított jövedelem:                                           6.903.573 Ft

Levonandó a jöv. 70%-a:                                       -4.832.501 Ft

Jövedelem:                                                            2.071.072 Ft

Fizetendő adó:                                                         517.768 Ft

 

Szerintetek jó ez a számítás?

Esetleg a lakás 1995-ös vételárból 20%-ot a nagymama részének kell tekintenem?

 

Válaszaitokat előre is köszönöm!

 

Üdv: Csilla

 

 

perfekt_saldo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ingatlan ért.- Haszonélvezeti jog

HozzászólásSzerző: Rózsa72 » kedd ápr. 29, 2008 11:29 am

Szia!

 

Nekem ez a haszonélvezeti rész nem tiszta!

 

Mikor került az unoka bejegyzéssel a tulajdoni lapra ?  Én ha ilyen lakáseladási szja-t számítok, az egyik legfontosabb, hogy a földhivatali tulajlapon megnézem az adózót mikor jegyezték be, milyen jogcímen és mikor! Ezek fontos adatok az szja számítása során.

 

Ha ezeket elküldöd picit pontosabb számítást tudok  végezni.

 

Ha a mama haszonélvezete volt csak a tulajlapon, a mamának kell a bevallást beadni, hiába az unoka fizette.

 

Légyszíves tedd fel az alábbi kért adatokat és megpróbálok segíteni.

 

Üdv: Ildikó

Rózsa72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ingatlan ért.- Haszonélvezeti jog

HozzászólásSzerző: perfekt_saldo » kedd ápr. 29, 2008 12:26 pm

Szia!

Az unoka vásárolta meg a lakást 95-ben, a nagyi haszonélvezeti joga szintén ugyanekkor 95-ben került a lakásra.

2007-ben értékesítette az unoka a lakást 9 MFt-ért, az adásvételi szerződésben a nagymama ingyen lemondott a haszonélvezeti jogáról, így az Apeh Illeték Főosztálya a haszonélvezeti jog értéke (1,8MFt) után kiszabott 144 e Ft ajándékozási illetéket az unoka terhére.

A nagyinak biztosan nem keletkezik jövedelme, hiszen ingyen mondott le a haszonélvezetről.

Viszont az unokánál én azt mondanám, hogy az az 1,8M Ft, ami után ajándékozási illetéket megfizette a bevételből levonhatónak kellene lenni. Legalábbis szerintem:)  

Üdv: Csilla 

perfekt_saldo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég