Adófórum

Adózási és számviteli információk

tárgyi eszköz értékesités

SzJA

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: bongyorka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Segítséget kérnék! Egy egyéni cég/aki =egyéni vállalkozó az szja szerint./ vásárolt három éve a vállalkozásába egy kisteher gépkocsit, amit most szeretne eladni, de saját magának. Már három év écs-jét elszámolta, még két év vissza van. Azt javasoltam neki, hogy kérjen gépkocsi kereskedéstől hivatalos papirt, hogy most mennyi a gépkocsi piaci ára és ennyiért adja  el, számlázza ki magának.

Kérdésem az, hogy szerintetek-ez ilyen képpen járható-e , és kérdésem még, hogy eladhatja-e magának? Ha nem akkor eladhatja -e férjének?

A hátralévő két év écsje elszámolható-e az eladás évében költségként?

Annak idején a kocsi után nem igényelt vissza áfát, de most áfásan kell, hogy kiszámlázza, mivel áfa körös. Ugye, ezt jól gondolom?

Tehát ha a kereskedő azt mondja, hogy 800.000ft-ér bruttóban, akkor 666.666ft||áfáért kell kiszámláznia.Vagy mivel annak idején nem áfásan vette, akkor most sem kell áfát felszámitani?

 

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: polak » szer. ápr. 23, 2008 10:59 am

Szia!

Most kaptam egy apeh állásfoglalást amiben azt írja. hogy ha a kocsi áfáját nem igényeltem vissza mikor vásároltam akkor ha eladom áfa mentesen kell tennem.

A hátralévő écs-t nem számolhatod el mivel már nem a saját tulajdona.Eladáskor ki vezeted a beszárát és az eladás napjáig elszámolt écs-t.

polak
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 23, 2008 2:43 pm

Szia!

Szerintem saját magának az ev. nem tudja eladni, mert önmaga nem lehet két szerződő fél, márpedig az adásvételi szerződés két fél között köttetik Úgyhogy valamely családtagnak kellene eladnia, vagy kivonja a vállalkozásából (hiszen úgyis a saját nevén van, minek még átírási költségeket is generálni). Ha ezt a járművet kizárólag az üzleti tevékenységéhez használta, akkor - a gk.kereskedés hivatalos értékelése alapján megállapított - piaci értéket bevételként veszi figyelembe. Önmagának számlázni nem tud, csupán egy leiratot készíthet szerintem róla, hogy x naptól kezdve nem használja a vállalkozásában a gk-t, hanem csak magáncélra. Ehehz csatolja a bekért értékbecslést.  A bevétellel szemben költségként figyelembe lehet venni a nyilvántartási értékét (a még le nem írt rész). Áfát nem kell felszámítania, ha a beszerzéskor nem volt levonható áfa.

Ha azonban nem kizárólagosan az egyéni vállalkozói tevékenységéhez használta ezt a járművet, akkor az ingó értékesítésből származó jövedelem szabályai szerint adózik. Azaz a bevételből levonhatja a még le nem írt écs-t (amit már a vállalkozásban elszámolt, azt ugye nem). A maradék a jövedelem, melynek 25% az SZJA-ja. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: bongyorka » szer. ápr. 23, 2008 4:51 pm

Szia validitas!

Sajnos a kivonás dolog nem tudom, megy-e mivel ő egyéni cégként funkcionál, ami igaz egyéni vállalkozóval azonos, de mégis más a neve, tehát semmiképpen nem maradhat az egyéni cég nevén a kocsi, át kell iratni ami bizony költség.És mint kiszámoltam neki, nem is kevés....

Azt nem tudom még, hogy igazából elképzelhető, hogy az áfát levonhatta volna a kocsi után, mivel teherautó, a forgalmijában is az van, viszont 4 személyes és 2580kg a súlya, nem lett soha átalakitva, az előző tulaj forgalmija szerint, aki egyébként az első tulajdonos is volt, tehergépkocsi és igy is helyezték üzembe az országban. Viszont az akkori könyvelője,-talán helyesen- nem javaolta mégsem az áfa levonást. Talán kéne most egy vpop-s állásfoglalás, - bár nem tudom azt hogyan lehet megkérni, hol és mi kell hozzá. Mert ha levonhatta volna áfát, akkor most is elvileg áfásan kell kiszámláznia.

Úgy tudom, egyébként, hogy utólag is levonhatja az áfát, mivel 5 éven belül érvényesiti...nem tudom...arányosan-e vagy teljes mértékben...

 

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 24, 2008 7:44 am

Utólagosan már nem vonhatja le az áfát, az új Áfa tv. miatt. Bár ezzel itt a fórumon nem mindenki ért egyet, de egyre több APEH állásfoglalás van kiadva, ami mind ezt erősíti meg.  Ha a cég nevén van, akkor célszerű egy hozzátartozónak eladni, mert sztem saját magának nem tudja, még ha cégneve van is.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: bongyorka » csüt. ápr. 24, 2008 8:16 am

A helyzet bonyolódott: a gépkocsi első tulajdonosával felvette a kapcsolatot, aki újonnan igaz már teherautóként vette, kereskedőtől, aki behozta az országba, viszont számlája már nincs meg és ő úgy emlékszik,e zt az autót 1997-ben hozták be az országba, mint személygépkocsi, de akkor még át lehetett teherautóvá minősittetni, tehát a forgalmijában tehergépkocsi is van. Ennek utána azt gondolom, hogy jogosan nem igényelte vissza az én vállalkozóm az áfát, most viszont eladja a gépkocsit és szintén nem számlázhatja áfásan, ha jól értem. Annak idején a bruttó áfás összeg került az écs elszámolás alá. Viszont szerintem szja szempontjából teherautó, igaz 4 személy szállitására alkalmas, de mivel 2500 kg-ot meghaladja a súlya, és van egy kormányrendelet, mely kimondja, hogy ezen esetben nem kell cégautó adót fizetni. Tehát véleményem szerint jogosan számolta el az écst, mindig menetlevelet vezetett. Mi a véleményed?/véleményetek?
bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: erdoapolas » szomb. ápr. 26, 2008 9:53 am

Szia Böbe!

Remélem bongyorka nem haragszik meg, hogy az ő kérdéséhez irok, de hasonló a problémám.

Böbe a tanácsodat szeretném kérni, egyéni vállalkozó nevén van a kisteher, értékcsökkenés lejárt, és ki akarom vonni a vállalkozásból akkor kell értékbecslés, azt írtad. Az értékbecslési összeget kell bevételnek könyvelnem nettó||áfa. Csatolom a leiratot, és ettől már nem is lesz a vállalkozásban?

Ettől az időtől magáncélra használhatom, tehát nem mint vállalkozó. El is adhatom ha már kivontam?

Lehet hogy keverem a fogalmakat, légyszíves tedd tisztába a gondolataimat. Köszönöm szépen: Marcsi

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: bongyorka » szomb. ápr. 26, 2008 10:09 am

szia Marcsi!

Az én vállalkozóm az eurotax katalógus ára alapján fogja eladni, vagy lehet kérni állapotfelmérést is egy szervíztől. De ez akkor áll fenn, ha pld. hozzátartozónak adja el. Ha idegennek, akkor szerintem nem kell ilyen.

Az áfával még nem tudunk mit kezdeni, más is felvetette az áfa témát, és még egyenlőre toporgunk, de ha az erőforrásokra felteszik az apehos- állásfoglalásokat, akkor már képben leszünk.

Én szerintem az eurataxos ára alapján amit megállapitanak, annak a nettó értékével kell számolnod akkor ha eladod pld. a házastársadnak, tehát áfa mentesen kell kiszámlázni. Eddig ez a legvalószínűbb, viszont valóban Zara könyvvizsgáló oldalán pedig ennek pont az ellenkezőjét olvashatjuk. 

 

bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: erdoapolas » hétf. ápr. 28, 2008 8:37 am

Szia!  Sajnos nem vagyok képben, nálam a vállalkozó nevén levő kistehert  akarja kivonni a vállalkozásból, eladni nem akarja, tehát továbbra is a nevén marad. Legalábbis egyenlőre.  Hozott egy szervíz által kiállított Teljeskörű Értékelés-t,  de ezzel nem igazságos kivonni a vállalkozásból, mert a felmérés abból állt, hogy a  számitógépbe megadták az autó adatait, kora km óraállás stb... de nem vonták le a hibákat, pl karcolt, horpadásos.  Esetleg van ötlet, hogy mit lehet ebben az esetben továbblépni?   Marcsi
erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

tárgyi eszköz értékesités

HozzászólásSzerző: bongyorka » hétf. ápr. 28, 2008 12:10 pm

Elvileg ebbe az állapotfelmérésbe bele lehetne irni a hibákat is, a lényeg, hogy ezt hivatalos pecséttel ellátott papirra rögzítség, hiszen ezzel tud majd takarózni, hogy miért pld. eurotax ár alatt adta el. Nekem is pdl. az egyik vállalkozóm annak idején több mint 600e ft-al olcsóbban vette a gépkocsit és most három év után eurotax szerint többet ér, mint amennyiért vette.
bongyorka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 14 vendég