Adófórum

Adózási és számviteli információk

0753-09 és 10 kitöltése

SzJA

0753-09 és 10 kitöltése

HozzászólásSzerző: Kirani » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Nem boldogulok egy adószámos magánszemély bevallásával :-(, kérem a segítségeteket. Szellemi szabadfoglalkozású, nem vállalkozó, költséghányadot számol el, év közben számlákat adott. Minden kifizető másképpen vont tőle EHO-t, nyugdíjjárulékot, volt, aki még a költséghányadot sem rendesen vonta le. Olyan infót is kaptam már, hogy mivel nem vállalkozó, nyugdíjjárulékot egyáltalán nem kell vonni tőle (?). Az SZJA részt kibogoztam, az volt a legegyszerűbb, mert amit nem (jól) vontak le tőle a kifizetők, azt neki kell megfizetnie. A számlás kifizetések összege alapján kisakkoztam azt is, hogy melyik hónapban éri el egyáltalán a minimálbér 30%-át a bevétele (a szerződések időtartamát arányosítottam), de a 09 és 10 lapba már nem tudom, hogyan írhatnám be, sosem kellett még ilyet kitöltenem. 

Kérdéseim:

1. a 10. lapon a 271. TBJ alapja sorba mit kell írnom? Illetve csak azokban a hónapokban kell öszeget feltüntetnem, amikor elérte a 30%-ot, vagy amikor vontak tőle valamit?

2. Ugyanezt nem tudom a 276. és 281 soroknál, ahol a magánszemély kötelezettségeit kell feltüntetni.

3. Illetve jól gondolom, hogy a kifizetők által elmulasztott levonásokat, amik a kifizetőt terhelik (terhelték volna), nem kell a magánszemély bevallásában feltüntetnem, és azt befizetni sem köteles?

Köszönöm előre is a válaszokat, szép napot mindenkinek! Ani

Kirani
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

0753-09 és 10 kitöltése

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. ápr. 21, 2008 10:32 am

Szia Ani!

Ha a magánszemély jövedelme (a költségekkel csökkentett bevétele) nem érte el a min.bér 30%-át, (ill. annak napi 30-ad részét)  akkor csak SZJA-t kell fizetnie, és a kifizetőnek kell megfizetnie a 11% EHO-t, és a kifizetőnek kell bevallania is. Ha ezt nem tette meg, akkor őt fogják bírságolni.

Ha elérte  a 30-ad részét, akkor - ha a kifizető nem vonta le tőle - neki kell bevallania  és megfizetnie a 8,5% nyugd.járulékot, (magánnyugd.pénztár esetében a 8 éss 1,5%-ot) valamint a 4%+3% eg.bizt.járulékot (ha nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya. Ha van, akkor a 3%-ot nem kell.) Tehát ezekbe a sorokba kell adatot írni, a járulék alapja a jövedelem.  Csak azokban a hónapokban kell adatot írni, amikor a kifizetés megtörtént, nem vonták le tőle a fizetendő járulékokat. Az SZJA-val most nem foglalkozom, azt írtad, az rendben van.

Ha kevesebbet vontak, akkor a különbözetet kellene írni alapnak is, meg járuléknak is, mert mást nem tudsz tenni. Ha levonták és rendben van, akkor semmit.

A foglalkoztató, kifizető köteles megfizetni a jövedelem 29%-át (21% nyugd.jár.+5+3% eg.bizt.járulék), ha a jövedelem elérte a min.bér 30%-át (napi 30-cad részét, 655 Ft.ot). Ezt nem kell a magánszemélynek bevallania. A kifizető baja, ha nem fizette meg, őt fogják megbírságolni.

 Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

0753-09 és 10 kitöltése

HozzászólásSzerző: Kirani » hétf. ápr. 21, 2008 3:32 pm

Szia Böbe!

Köszönöm a részletes választ. Jól értem, hogy csak azokat a hónapokat kell jelölnöm, amikor nem, vagy nem jól vonták tőle a járulékokat? (Úgy értettem, hogy ezt írtad, és számomra ez logikus is lenne, hiszen a kifizetők év közben a saját bevallásukban be kellett, hogy vallják a levonásokat).

És jól gondolom, hogy akkor nekem a 271. TBJ alapja sort nem kell töltenem (hiszen őt, mint magánszemélyt nem terheli tb), csak a 276. nyugdíjjárulék alap sort (és alatta persze a fizetendő 4+3 százalékot (nincs munkaviszonya)?

És a 09 lapon az EHO-s ahogy látom, üres lesz, mert azt as 11%-ot mindenki vonta tőle (illetve volt, aki a havi 1950,-- forintot vonta, ahol éves megbízási jogviszonya volt). Lehetséges, hogy a 09 lap üres??? Vagy be kell írnom szépen a kötelezettségeket és levonásokat, amikkel a kifizető már elszámolt?

Bocsi, hogy értetlenkedem, de nem szeretnék hibázni, és nagyon remélem, hamar belejövök a dologba! Köszi nagyon: Ani

Kirani
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

0753-09 és 10 kitöltése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd ápr. 22, 2008 10:21 am

Szia Ani!

Jól gondolod, csak azokat a sorokat kell kitölteni, ami az őt terhelő járulék (nyugd.jár. és 4+3% eg.bizt.jár.), illetve annak az alapja. És csak arra a hónapra, amikor nem, vagy nem jól vontak.

Az EHO-t neked nem kell bevallani, mert a kifizető vallja, kivéve, ha esetleg túlvonták. Akkor a túlvonást a 263.sorba kell írni.

Hogyhogy levonták tőle az 1.950 Ft EHO-t, és a 11%-ot? Azt nem tehették volna meg, mert azt nem a magánszemélynek, hanem a kifizetőnek kell megfizetnie! Szerintem kérje vissza a jogellenesen levont összegeket!

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

0753-09 és 10 kitöltése

HozzászólásSzerző: Kirani » kedd ápr. 22, 2008 11:17 am

Szia Böbe!

Nagyon köszönöm, minden tiszta. Bocsánat, rosszul írtam, illetve nem figyeltem a pontos fogalmazásra, amikor az EHO-t írtam (pedig azt kivételesen tudom, hogyan kell kezelni év közben :-)). Szóval nem vonták tőle, hanem szépen befizették utána a kifizetők, volt, aki a havi összeget, volt, aki a százalékosat (a szerződéstől függően). Így túlvonás sem volt.

Köszönöm nagyon, segítségeddel és a többi kedves fórumozó válaszaival a kérdéseimre egyre jobban átlátom a dolgokat ebben a pénzügyes-adós-bevallós világban. Szuperek vagytok!

Szép napot! Ani :-)

 

Kirani
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég