Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

SzJA

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: margó » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szép napot!

Egy másik fórumon találtam rá a következő APEH állásfoglalásra (elnézést, de csak így tudtam bemásolni): 
 
 A kérdés:
Tisztelt Cím!
 
Adójóváírással kapcsolatban
 kérném a segítségüket.
Egy Dolgozónak a havi btó bére: 135
E Ft, amely éves szinten: 1620 E Ft.
A Dolgozó nyilatkozott, hogy szeret
né kérni az adójóváírást 2008-ban.
 
A kérdésem az, hogy  9 hónapig figyelem
be lehet-e venni az adójóváírást 
a bérszámfejtésnél a nyilatkozat alapján, amíg el nem éri a jövedelme a 
1250 E Ft-ot, mivel 9 hó x 135 e Ft az
 1215 E Ft, az adójóváírás határa 
pedig 1250 E Ft.

A válasz:

A személyi jövedelemadóról szóló je
lenleg ? 2008. január 1. napjától 
hatályos 1995. évi CXVII. törvény (t
ovábbiakban Szja tv.) 33. §-ban 
foglaltak alapján -, amennyiben a mu
nkavállaló várható éves összes 
jövedelme meghaladja a 1 250 000 forint jogosultsági határt, úgy a 
munkáltató ? a munkavállaló
i nyilatkozattal ellent
étesen ? a munkabér 
után nem érvényesíthet a jogosults
ági hónaponként 18 százalékos, de 
legfeljebb 11 340 forint összegu ad
ójóváírást. Ebben az esetben a 
munkavállaló a tárgyévi adóbevall
ásában élhet az adójóváírási 
jogosultságával.
 
Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) AB
 határozatában rögzítettekkel 
összhangban tájékoztatom, hogy a válasz
levélben részletezettek szakmai 
véleménynek minosülnek, kötelez
o jogi erovel nem bírnak.
 
Tisztelettel:
Adó- és Pénzügyi Ellenorzési Hivatal
Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság
Tájékoztatási Foosztály

Szerény véleményem szerint, ha ez valóban így van, nagyon szomorú vagyok, hogy már a kis emberek pénzére is ennyire szüksége van az államnak.  Én eddig így gondoltam ,ha úgy nyilatkozott a dolgozó, hogy vegyük figyelembe, mindaddig figyelembe vehető, míg  a bére göngyölítve el nem éri az 1.250.000,- Ft-ot. Ha eléri, akkor már nem jár.Sziasztok, kellemes hétvégét Mindenkinek! Margó
 

margó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: simke » pén. ápr. 11, 2008 1:35 pm

Szia Margó!

A rossz hír ellenére azért köszi, hogy megosztottad velünk eme tájékoztatást, s legalább ez is tiszta lett. De igazad van nem igazságos, hogy 8-9-10 hónapig az állam használja a pénzünket és nekünk másfél évet kell várnunk, mire visszakapjuk, az ezévi január-február havi járandóságunkat.

Lesz ez még rosszabb is ???

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 11, 2008 1:43 pm

Sziasztok!

Ettől függetlenül viszont ezt tényleg így kell számolni - éves szintre bruttósítva 12 hónappal - és tényleg nem veheti figyelembe a munkáltató az adójóváírást. Az, hogy igazságos-e vagy sem, arról nem csak-e kérdés kapcsán regélhetnénk!

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: andulka » pén. ápr. 11, 2008 1:54 pm

33. §
(1) A számított adót adójóváírás csökkenti, amely
) az adóévben megszerzett bér 18 százaléka, de legfeljebb jogosultsági hónaponként 11 340 forint, feltéve, hogy a magánszemély adóbevallásában bevallott, vagy az adóhatósági, illetve a munkáltatói adómegállapítás során elszámolt éves összes jövedelme nem haladja meg a (3) bekezdésben meghatározott jogosultsági határt, vagy
b) az a) pont alapján meghatározott összegnek a jogosultsági határ feletti éves összes jövedelem 9 százalékát meghaladó része, ha a magánszemély a) pont szerinti éves összes jövedelme meghaladja a jogosultsági határt, de nem éri el a jogosultsági határ 1 millió 512 ezer forinttal növelt összegét.

(2) Jogosultsági hónapnak az a hónap számít, amelyre a magánszemélyt az adóévben bér illette meg. Az a hónap, amelyben többször vagy több kifizetőtől illette meg bér a magánszemélyt, egy jogosultsági hónapnak számít. Egy adóévben legfeljebb 12 jogosultsági hónap vehető figyelembe.

(3) A jogosultsági határ az adóévre 1 millió 250 ezer forint.

 

48. §

(12) A bevételt terhelő adóelőleg megállapításánál az (1)-(10) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeget csökkenti:

a) a magánszemély által legkésőbb a kifizetés (a juttatás) időpontjában tett nyilatkozat alapján a havi adójóváírás, amely - figyelemmel az adójóváírásra irányadó rendelkezésekre is - az adott havi bér(ek) összegének 18 százaléka, de jogosultsági hónaponként legfeljebb 11 340 forint, azzal, hogy az adóelőleg megállapításánál a havi adójóváírás nem érvényesíthető, ha a munkáltató, kifizető által az adóévben kifizetett (juttatott) bevételek alapján meghatározott adóelőleg-alapok összege - az adott kifizetést (juttatást) is figyelembe véve - meghaladja a jogosultsági határt;

 

HVG-magyarázat:

A havi adójóváírást - a havi bér 18 százalékát, de legfeljebb 11 340 forintot - a magánszemély jogosultsági nyilatkozata alapján 2008-ban az 1 millió 250 ezer forint jogosultsági határig továbbra is a munkáltatónak kell levonnia az adóelőlegből, mindaddig, amíg az általa az adóévben kifizetett adóelőleg-alapok összege az aktuális kifizetéssel együtt nem haladja meg a jogosultsági határt.

 

Szerintem a magyarázat kissé ellentmond a törvénynek. Vagy mégsem?

 

Andi

 

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Ypszi » pén. ápr. 11, 2008 2:06 pm

Sziasztok!

 

En ezt ugy ertelmeztem, hogy a "18%, maximum 11340 Ft"-ra vonatkozik, h nem jar.. de ha kevesebb adsz neki? Arrol nem szol a  fama. Kulonben hogy lenne ertelme a "kiegeszito" adojovairasnak 1.512.000-ig?

 

Kiszamolod, erre a fizura mennyi ado jarna, azt leosztod honapokra, 135ezernel nalam ez 8.565,- re jon ki. Szerintem ezt lehet adni, mivel nem 18%, es nem is 11340:)

 

Szerintem igy van ertelme az egesznek. Mi igy csinaljuk, eddig ebbol nem volt gond, de hozzateszem, ellenorzeskor ilyet nem is neztek meg.

 

Velemeny? 

Ypszi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 11, 2008 2:18 pm

Szia Ypszi!

A kiegészítő adójóváírás sajnos már megszűnt. Ha valakinek valamennyi adójóváírás jár, de nem a teljes, akkor azt az év végi 53-as bevallásában tudja érvényesíteni. üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. ápr. 11, 2008 2:18 pm

A munkabéreknél nincs olyan választási lehetőség, hogy göngyölítéses módszer szerint lehessen figyelembe venni az aktuális adóalapot? Ebben az esetben mindig azt a jövedelmet kéne figyelni ami január 1-az aktuális bérszámfejtési napig van, azaz az első 9 hónapban (vagy annyiban, amennyiben..) figyelembe lehet venni.

Inkább cSak kérdés, vagy óvatos hozzászólás, mert nem vagyok annyira otthon a témában.

  

Vigyázat! Idén már nincs kiegészítő adójóváírás!

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 11, 2008 2:19 pm

Igazad van Adni, ez a magyarázat valóban ellent mond a törvénynek. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Ypszi » pén. ápr. 11, 2008 2:45 pm

Kata,

 

azert irtam macskakoromben, mert nemtom mi a megnevezese, de az ertekhatarral be lehetett azonositani, h mirol beszelek. Bar a _novelt_ szot kihagytam, ez teny.. szoval szerintem adojovairas 2762ezer ft-ig jar, csak az erteke egyre kisebb, es 1250 felett nem eri el a 18%-ot.. szerintem ez tok egyszeru..

Mondom, nalunk ugy van az adojovairas szamolva, hogy ha egesz evben itt dolgozik es ennyiert, akkor pont nullara jovunk ki.

 

Lemaradt:

az hol van megirva, hogy ha nem a teljes (mi szamit teljesnek?) jovairas jar, akkor nem vehetem figyelembe? Mert ezt igy nem talaltam sehol, de lehet h csak azert, mert nagyon kerestem :) 

Ypszi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. ápr. 11, 2008 2:56 pm

Sziasztok!

Azért figyelmetekbe ajánlom az APEH állásfoglalás utolsó bekezdését:

, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai  véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak. 

 

Szóval én úgy tekintem, hogy "szakmai vélemény".

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég