Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

SzJA

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 11, 2008 3:10 pm

Szia Ypszi!

Az szja tv. 48 § (12) bek. a) pontja szól erről szerintem, de arról még nem hallottam, hogy az apeh valakit azért büntetett volna meg, mert év közben igénybevett valamennyi adójóváírást akkor, ha januárban az éves szinte átszámított jövedelme elérte a jogosultsági határt. Reméljük nem is fogunk ilyen esetről hallani.

Viszont olyannal már igen sokszor találkoztam, aki azért morgott, mert év elején a munkáltató vonta az adójóváírást, holott már akkor látszott, hogy a határ fölött lesz a jövedelme, aztán másik munkahelyre került, ahol még több bruttót kapott, és év végén fizethette vissza saját maga az adót. Megmondom őszintén, én is morognék.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. ápr. 11, 2008 3:18 pm

Sziasztok!

A pontosítás kedvéért: Az szja tv az adóelőleg megállapítás főszabályaként a 12 hónapi felszorzást említi, ettől el lehet térni abban az esetben lehet,  ha bejelenti a munkáltató és számszakilag alátámasztja, hogy az évvégi eltérés az ő számítása alapján minimális lesz. Bérszámfejtő program alkalmazása esetén akkor elfogadott, ha a program kifejlesztője rendelkezik ezzel az engedéllyel. tehát a nyilatkozat a göngyölítéses módszerhez nem elég. Egyébként az adótanácsadói vizsgákon ez kötelező  tétel volt, aki nem e szerint számolt a megadott példában, vagy mást is figyelembevett az adóelőleg megállapításánál, mint amit a tv engedélyezett, mehetett ujból vizsgázni.

 

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyilatkozat ellenére nem adható sz adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 11, 2008 3:25 pm

Sziasztok!

Ez így van, ahogy Garbo írja. Szja tv. 46 § (6) bek. vastagon szedve. üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Zskovács » pén. ápr. 11, 2008 5:57 pm

Sziasztok !

Megerősítem az előttem szólókat, nekünk a programozók már el is küldték  az APEH igazolás/engedély másolatát, mi szerint göngyölítéses módszerrel számolja a program az adóelőleget.

Üdv. Zsuzsa

 

Zskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Ypszi » szomb. ápr. 12, 2008 6:47 am

Kata,

 

koszi, atsiklottam felette (igazabol en most csak kenyszerbol foglalkozom berrel, eddig edesanyam csinalta, o meg kepes volt bejelentes nelkul meghalni, en meg csak folytattam ugy, ahogy o elkezdte).. viszont ebben a pontban azt irja, hogy a kifizetett  bevetelek alapjan kell nezni h elerte-e a jogosultsagi hatart, es nem azt irja, hogy elorelathatoan elfogja-e erni..

Szoval most vagy nekem nem hajlando bebootolni az agyam, vagy tenyleg hulye vagyok, de en meg mindig ugy latom, hogy jar az adojovairas addig, amig el nem eri a hatart..

 

Nalunk egyebkent iszonyat felhaborodas lenne, ha hirtelen nem kapnanak adojovairast, ugyanis nagyon minimalisan, de mindenki atlepi a buvos 1250-es hatart.. 200ft-nal le akarjak tepni az ember fejet, es le kell vezetnem, hogy mibol adodik az elteres az elozo honaphoz kepest, de azt is nehezen fogadjak el.. rogton kovetelnek, h bruttositsuk fel annyira, hogy igy is ugyanannyi nettot kapjanak, persze ev vegen az adot nem mi kapnank meg :)

Mindenesetre nalunk mindenkitol van irasos nyilatkozat az adojovairasra vonatkozolag, bar ugye lehet hogy nem sokat szamit.  

Ypszi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. ápr. 12, 2008 7:49 am

Szia Ypszi!

Ahogy Zsuzsa is írta a 9. hozzászólásban, az apeh állásfoglalás csak egy - a sok közül - szakmai vélemény. Ahány ember, annyi féle képpen értelmezi. És mint az egyik válaszomban is írtam, még szerencsére nem hallottam olyanról, hogy ez miatt - ahogy Te számfejted - büntetett volna az apeh. Igen, tökéletesen megértelek hogy miért nem akarsz letérni a bevett szokástól. Sajnos tényleg ez a helyzet, hogy manapság az embereknek még 200 forint is számít.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Ypszi » szomb. ápr. 12, 2008 7:56 am

Kata,

de en nem az allasfoglalosrol irtam, mert engem a torvenyben foglaltak jobban erdekelnek. Az allasfoglalas inkabb az allastfoglalo emberketol fugg.

En tovabbra is a torvenyt nezem, es nekem ugy tunik, hogy az alapjan adhato amig el nem eri.

Az allasfoglalasokkal az a baj, hogy sokszor csak bemasoljak a torvenyt, de nem igazan valaszolnak, ahogy ebben az esetbenaz esetben sem (szerintem)..

Ypszi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Juci1010 » vas. ápr. 13, 2008 7:19 pm

 

Sziaztok !    Én 1.250.000-Ft határig számolom az adókedvezményt. Azt figyelembe vesze. Amikor meghaladja, onnantól már nem számolom....

Így is mindig van visszaigényelésük.......még nem szólt az APEH.

Üdv:   Györgyi

Juci1010
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nyilatkozat ellenére nem adható az adójóváírás??

HozzászólásSzerző: Szabóné74 » szer. ápr. 23, 2008 3:55 pm

Egy előadáson ijedtem meg én is, hogy bizony nem lehet adni adójóváírást annak, akinek várhatóan meghaladja az 1250e -t a bére egy hónapra sem. Mégpedig azért nem mert az adóelőleg alapokat írja a nyilatkozat, azt pedig ugye úgy számoljuk ki hogy az alapbért évesítjük, márpedig akkor pl 135 ezernél az meghaladja az 1250et. de én ezt nem fogadtam el 100%-osan, nálunk is úgy lesz, hogy amikor elérte az 1250-et onnantól leállítjuk. Bár ha évvége felé van egy prémium vagy jutalom, akkor nagyon sok lesz a visszaperkálandó összeg, mert ugye nem 9 e-t hanem 11,340-et kapott.

Üdv Szabóné Anett

Szabóné74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron