Adófórum

Adózási és számviteli információk

Családi adókedvezmény élettárs esetén

SzJA

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 1:25 pm

Ildikó! Az azért nem derül ki nekem, hogy élettárs apuka csak a saját gyerek utáni kedvezményt kérte, vagy a "másik" gyerekek utáni kedvezményből is? Mert erre kíváncsi lennék.

És volt-e kiutalás előtti ellenőrzés?

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: korati » hétf. ápr. 07, 2008 1:37 pm

ok. a magzati kedvezményt értem:)

 a családi adókedvezménynél pedig a két nevelt gyerek "nem számít" , tehát az adókedvezmény szempontjából nem 2+1=3 gyermekem van, hanem csak egy, magyarul azt nem vehetem igénybe. Csak az élettársam igényelhetné, ha dolgozna, vagy ha gyorsan elvenném feleségül:) Ha jól értem így áll ez a helyzet.

korati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 1:59 pm

Igen, jól érted. De az élettársad táppénznél is igényelheti, ha elég magas volt a jövedelme - azaz a táppénze is elég magas.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: korati » hétf. ápr. 07, 2008 2:05 pm

Húha, bonyolódik:) ez most mit jelent pontosan? nem az lenne a lényeg, hogy az alacsony táppénznél járjon? neki speciel alacsony, ha jól emlékszem 90 volt a bruttója.
korati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 2:08 pm

Akkor valószínűleg az adójóváírás "elviszi" az adót. De ha lett volna 120-130 ezer a bére, akkor már a táppénznél is lenne szja-levonás, amivel szemben lehetne kérni a családi kedvezményt.

Na, most el kell mennem. Este leszek legközelebb.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 2:09 pm

És addig találj valami magyarázatot arra, miért nem ér meg Neked évi közel százezer forintot, hogy a nevedre vedd az "asszonyt"??  :-))))

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. ápr. 07, 2008 4:43 pm

Ezt találtam egy másik fórumon:

http://www.csaladinet.hu/szakertok/8446/faq/

 

"Kedves I.....! Szeretnék tájékoztatást kérni arról hogy a családi adókedvezményt igénybe vehetem-e élettársam 3 gyermeke után is.(nevelt gyermekeim) Mi szükséges esetleg, vagy mit kérhet az Apeh? Egy háztartásban élünk, családi pótlékot az élettársam kapja a 3 gyermek után. Üdv.Tamás

Kedves Tamás! Amennyiben a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékot egyikőjük sem veszi fel, akkor a törvény lehetőséget ad arra, hogy megosszák az élettársak között az adókedvezményt, Azt, hogy nem veszik fel az egyedülállókat megillető családi pótlékot igazolniuk kell, melyhez a folyósító szerv igazolása szükséges. Természetesen amennyiben a családi póték az élettársa nevére érkezik, akkor a megosztás az év végi adóbevallással egyidejűleg lehetséges arra a részre, amelyet az élettársa nem tudott érvényesíteni megfelelő jövedelem hiányában, a többi korlátot is figyelembe véve. 2008. év elején megjelenik az adóbevallás kitöltési útmutatója, ahol közérthetően van megfogalmazva a levonhatóság feltétele. Kérem, hogy a kitöltés előtt ezt alaposan áttanulmányozni sziveskedjenek. Üdvözlettel...."(0753-ra vonatkozóan)

Ezt én tettem hozzá:(2008-ra is hatályos)

Részlet az szja-ból:

(3) A családi kedvezmény kedvezményezett eltartottakként és jogosultsági hónaponként 4000 forint, feltéve, hogy az adott hónap bármely napján az eltartottak létszáma a három főt eléri.

(4) E § alkalmazásában jogosultsági hónap az a hónap, amelyre tekintettel a családi pótlékot, illetőleg a rokkantsági járadékot folyósítják, magzat esetében a várandósság időszakában azon hónap, amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik. Az adóhatóság az ellenőrzés során kérheti a várandósság tényéről kiadott orvosi igazolást.

(5) A (3) bekezdésben megállapított összeg meghatározása szempontjából az eltartottak létszámába be kell számítani a kedvezményezett eltartottakon kívül azokat is, akiket rajtuk kívül a családok támogatásáról szóló törvény szerint a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vesznek (a továbbiakban együtt: eltartottak).

(6) A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult, továbbá a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa. Nem jogosult azonban a családi kedvezmény érvényesítésére az a magánszemély, aki a családi pótlékot mint vagyonkezelői joggal felruházott gyám, illetőleg mint vagyonkezelő eseti gondnok a gyermekotthonban, a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő, gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel kapja, valamint a szociális intézmény vezetője, ha a családi pótlékot az intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel kapja.

(7) Ha a kedvezményezett eltartott saját maga volna jogosult a (6) bekezdés rendelkezése szerint a családi kedvezmény érvényesítésére, illetőleg, ha a kedvezményezett eltartott rokkantsági járadékban részesülő magánszemély, akkor a vele közös háztartásban élő magánszemélyek közül - döntésük szerint - egy minősül jogosultnak.

(8) A családi kedvezmény érvényesítésének feltétele az eltartottak természetes azonosító adatainak vagy adóazonosító jelének feltüntetése az adóbevallásban, azzal, hogy magzat (ikermagzat) esetében az előzőeket a várandósság tényéről adott nyilatkozat helyettesíti.

 

 

(9) A családi kedvezmény ugyanazon kedvezményezett eltartott után egyszeresen érvényesíthető, azonban a jogosult a vele közös háztartásban élő házastársával, élettársával - amennyiben a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát az élettársak egyike sem veszi igénybe az adóév végén megoszthatja azt (ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni), feltéve, hogy a megosztás tényéről az adóbevallásukban nyilatkozatot adnak és egymás adóazonosító jelét feltüntetik

 

Ez utolsó bekezdés nekem azt támasztja alá, hogy a nevelt gyerek után is megoszthatják a kedvezményt az élettársak is, mint ahogy a családinet fórumán a szakértő válaszolta.

Üdv.

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 6:04 pm

Oké, ha a családineten találtad, akkor megadom magam :-)))

Az ottani TB-szakértő nagyon érti ezt a szakmát. Ha Ő mondja, akkor visszavonom, hogy csak a saját után kaphatja meg a családi kedvezményt.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: korati » kedd ápr. 08, 2008 9:53 am

itt most megint arról van szó, hogy elvileg jár, de csak visszamenőleg, ha jól értem, tehát évközben nem kell ezzel a munkáltatót zargatni.

az sem teljesen világos, mi az hogy "megosztani", mert ha a párom nem tudja érvényesíteni, csak én, akkor megosztjuk 100%ban:) felém.

 

ja azt meg végépp nem értem, hogy ezek szerint, ha valaki élettársi kapcsolatban él, ettől még felveheti az emelt összegű családi pótlékot? mert ha így van, akkor jó sok pénzt kidobtunk már...

(mi nem akartunk csalni, ezért úgy gondoltuk, ha már ketten vagyunk, akkor a párom már nincs egyedül, ezért nem vettük fel az emeltet)

 

(egyébként megházasodunk, csak épp most anyagiak hiányában nem megy... :(

korati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd ápr. 08, 2008 10:11 am

Szia!

Ami az emelt összegű családi pótlékot illeti, Ti gondolkodtatok jól. Élettársi kapcsolatnál nem jár.  (Csak sajnos sokan nem így gondolják.) Úgyhogy ha becsületesen akartok eljárni - márpedig nekem úgy jött le, hogy igen, - akkor ne bánkódj, nem dobtatok ki semennyit.

Ami a családi kedvezményt illeti: nagyon valószínű, hogy én kevertem össze az évközi előleget, meg az év végi bevallást. Tehát ezek szerint év végén visszamenőleg megkaphatod, akár a 100 %-ot is.

És örülök, hogy a végére azért számodra valamelyest pozitív eredmény született :-)))

Zsuzsa.  

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron