Adófórum

Adózási és számviteli információk

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

SzJA

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: DNG » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az alábbi kérdésben szeretném a véleményeteket kérni hivatkozva az SZJA törvény XV. fejezetének paragrafusaira: 1. ESET Belföldi székhelyű részvénytársaság bizonyos feltételek teljesülése esetén részvényt juttat a vele munkaviszonyban álló magánszemélyeknek. a) mi a jövedelem keletkezésének helye?b) mi a jövedelem keletkezésének időpontja?c) kinek kell személyi jövedelemadód fizetni a jövedelem után? (munkáltató, munkavállaló)d) mekkora a juttatást terhelő személyi jövedelemadó mértéke? (összevont {sávos}, természetbeni {54%})e) a jövedelem keletkezéséhez képest mikor kell a személyi jövedelemadót megfizetni? (követő hónap 12. napja, követő negyedév 12. napja)f) milyen egyéb járulékok terhelik a keletkezett jövedelmet? (munkáltatói és munkavállalói oldalról egyaránt, EHO, TB járulék, egyéni EB és NYB járulék) 2. ESET Belföldi székhelyű részvénytársaság külföldi (EU) székhelyű anyavállalata bizonyos feltételek teljesülése esetén részvényt juttat a belföldi leányvállalatával munkaviszonyban álló magánszemélyeknek. a) mi a jövedelem keletkezésének helye? (külföld, belföld)b) mi a jövedelem keletkezésének időpontja?c) kinek kell személyi jövedelemadót fizetni a jövedelem után? (munkáltató, munkavállaló, külföldi anyavállalat)d) mekkora a juttatást terhelő személyi jövedelemadó mértéke? (összevont {sávos}, természetbeni {54%})e) a jövedelem keletkezéséhez képest mikor kell a személyi jövedelemadót megfizetni? (követő hónap 12. napja, követő negyedév 12. napja)

f) milyen egyéb járulékok terhelik a keletkezett jövedelmet? (munkáltatói és munkavállalói oldalról egyaránt, EHO, TB járulék, egyéni EB és NYB járulék)

Megtisztelő válaszaitokat előre is köszönöm!

üdvözlettel

dng

DNG
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 02, 2008 8:46 am

Szia!

Erre a személyi jöv.adóról szóló törvény 77/A.§ előírásai vonatkoznak.

77/A. § (1) A magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték esetében jövedelemnek minősül az értékpapírnak a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értékéből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított igazolt kiadás (érték) és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségek együttes összegét. A bevétel adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és az értékpapírt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszony és a szerzés körülményei figyelembevételével kell megállapítani, és ennek megfelelően kell a kifizetőt, illetőleg a magánszemélyt terhelő adókötelezettségeket (ideértve különösen a jövedelem, az adó, az adóelőleg megállapítását, megfizetését, bevallását, az adatszolgáltatást) teljesíteni. Az értékpapír formájában megszerzett vagyoni értékre a természetbeni juttatásokra vonatkozó rendelkezéseket nem lehet alkalmazni.
  

Azaz, ha a munkavállaló a munkáltatójától a munkaviszonyára tekintettel kapja, a magánszemély  nem önálló tevékenységéből származó jövedelmének számít, és aszerint kell adózni és járulékot fizetni.

Javaslom a 77/A.§ áttanulmányozását. A külföldi székhelyű anyavállalattól kapott értékpapírt ha a munkaviszonyára való tekintettel szerezte, akkor szerintem ugyanez a helyzet, de ebben azért nem vagyok teljesen bizonyos.

 Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: DNG » szer. ápr. 02, 2008 9:02 am

nagyon köszönöm, oda-vissza elolvastam, a belföldi tulajdonképpen tiszta számomra.

=============================

a helyzet az, hogy valszeg a külföldi anyavállalat fogja adni a juttatást, nagyobb gondban - természetesen - itt vagyok: "A külföldi székhelyű anyavállalattól kapott értékpapírt ha a munkaviszonyára való tekintettel szerezte, akkor szerintem ugyanez a helyzet, de ebben azért nem vagyok teljesen bizonyos."

Hát én sem vagyok benne bizonyos, de én is így gondolom.

kinek kéne itt járulékokat fizetni? és hát ugye jogviszonya sincs a külföldi anyavállalattal? semmi erre vonatkozót nem találok sajnos sehol.

DNG
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 02, 2008 10:04 am

Igen, de az adóztatás és a járulékok kérdésénél mindig vizsgálandó, hogy milyen jogviszonyra tekintettel kapja a jövedelmet. És a kérdésből úgy értelmeztem, hogy a munkaviszonyára való tekintettel kapja az értékpapírt. Viszont az anyavállalat  belföldön nem adóalany és nem munkáltató, hogy járulékot fizessen a juttatott értékpapír után (meg munkaadóit, stb).  A könyvvizsgálóitok nem tudnak ebben segíteni? Én sem találtam erre vonatkozóan semmit,  sajnos.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: DNG » szer. ápr. 02, 2008 11:17 am

Nagyon kutatok, ezt-azt találok, ezért tájékoztatok minden érintett kollégát erről az érdekességről.

 http://www.pwc.com/extweb/pwcpublications.nsf/docid/c3843f3df760a52d802570f40052571b/$file/newsflash_209.pdf

Kedves Böbe, erről mi a véleményed? Szerintem hasznos anyag a témát illetően, már csak a jogszabályi helyeket kell konkrétan megkeresnem.

 

DNG
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 02, 2008 2:13 pm

Csúcs, nagyon köszönöm! Erre a rendkívül egyszerű, ám annál költségesebb megoldásra nem gondoltam.  Én hiába kutattam, nem sikerült semmit sem találnom.  Végülis, a logikája - SZJA-t és járulékot tekintve - az, amire gondoltunk. Csak azt nem feltételeztem, hogy a munkavállalónak kell megfizetnie a 29%-ot is. Vagy átvállalja a munkáltatója. Átvállalja?

Meg kell nézni ezzel összefüggésben a munkaadói járulék fizetési kötelezettségre vonatkozó rendelkezéseket is, mert szerintem azt is fizetni kell utána. 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Értékpapír juttatás adó- és járulékterhei

HozzászólásSzerző: DNG » szer. ápr. 02, 2008 2:16 pm

Kedves Böbe, örülök, hogy ki tudtuk vesézni a témát.

Szerintem is csúcs.

A management majd dönt róla. Gyanítom, hogy igen. :-)

További jó munkát kívánok!

üdvözlettel

dng

kiegészítés: igen, minden teherrel számoltam, ami csak lehet, tehát a 1,5%-kal és a 3%-kal is, tekintettel arra, hogy ha áttételesen is, de munkaviszonyára tekintettel kapja.

 

DNG
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég