Adófórum

Adózási és számviteli információk

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

SzJA

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: kutacska » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok. Sajnos, nekem elég nehezen megy kihámozni a kitöltésiből, hogy mikor van helyesbítés és mikor önellenőrzés. 2db 0753-at szeretnék javítani. Az egyiknél későn került ide a táppénzről az igazolás, és végül kiderült, még 01.15. előtt kifizették, vagyis 2007. évi. Mivel erre jár neki az adójóváírás, így a fizetendő adója nem változik, csak a 4-es sorba kellene beírni || az adójóváírást beírni.

A másik esetet én szúrtam el, ingatlaneladása is volt az ev-nek, szépen ki is számoltam, be is írtam, aztán valamit elbénáztam, és mégsem lett bevallva, teljesen kimaradt. Fizetendő adója nem keletkezik emiatt több, mivel teljes egészében lakáscélra használta.

Segítsetek nekem, most ez a két eset helyesbítésnek, önellenőrzésnek, vagy mindkettőnek minősül? Köszönöm.
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: simke » hétf. márc. 17, 2008 12:24 pm

Szia Kutacska!

Ha számadatot is érint a változás akkor önellenőrzés, ha csak név elírás, téves szül. dátum stb. akkor helyesbítés.

Nálad mindkét esetben önellenőrizni kell szerintem.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. márc. 17, 2008 12:24 pm

Szia!

Ha adót nem érint, akkor helyesbítés. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: kutacska » hétf. márc. 17, 2008 12:28 pm

Na, most már végképp padlót fogok. Számadatot érint, de adót nem, mert a fizetendő adója nem változik. Ketten kétfélét mondtatok, úgy látom, úgyhogy innen megint nem tudom, hogyan tovább. :-(
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. márc. 17, 2008 12:38 pm

Szia!

Helyesbítés szerintem, mert kötelezettsége nem változik.

A folyószámlára nem kell újra könyvelni.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. márc. 17, 2008 1:41 pm

Szerintem önellenőrzés, mert adóalapot mindenképp érinteni fog.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: simke » hétf. márc. 17, 2008 2:03 pm

Sziasztok! 

Helyesbítés


A helyesbítő bevallás lényege, hogy adózói szintű kötelezettség változást nem érint az adattartama, azaz nem tartalmaz olyan tételt, amelyet az adófolyószámlára könyvelni kellene.
Helyesbíteni már beküldött, feldolgozott bevallást lehet. Ebben az esetben vonalkódot nem kell feltüntetni, viszont jelölni kell a H- helyesbítés tényét a bizonylat főlapján.

Önellenőrzés

Az önellenőrzés lényege, hogy olyan hibát tár fel az adózó a már benyújtott bevallásához képest, ami adózói szintű kötelezettségváltozást is eredményez, azaz érinti az adófolyószámlát is. Ebben az esetben a H – helyesbítés és az Ö – önellenőrzés X-et is jelölni kell a bevallás főlapján. Önellenőrzési melléklet kitöltése ilyen esetben mindig szükséges, mert az előzőekben bevallott összeghez képest történő kötelezettségváltozást az önellenőrzési mellékleten kell szerepeltetni.

Minden esetben az előzőleg beadott bevallást kell alapul venni. és ahhoz képest kell a módosítást elvégezni. 

A magánszemély a jövedelemadójának önellenőrzését a helyesbítést tartalmazó bevallás benyújtásával teljesíti, ez esetben nem kell a feltárt hibát nyilvántartásba venni.

Forrás: önadózó 

De a lényeg:

Art.
50. §
(1) A helyesbített adóalapot, adót és költségvetési támogatást a helyesbítéstől számított 15 napon belül az erre a célra szolgáló nyomtatványon (önellenőrzési lap) kell bevallani.

 

 U.i: Klárinak!. Ismét tudnám szerkeszteni a kérdésedet. Ma is volt egy kérdés, amire szerettem volna válaszolni, és a te válaszod jelent meg vagy ötször, úgyhogy fel is adtam.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. márc. 17, 2008 2:40 pm

Szia Etus!

Nem tudom miért lehet ez, de azt állíthatom nem én csinálom.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Helyesbítés, önellenőrzés vagy mindkettő???

HozzászólásSzerző: kutacska » kedd márc. 18, 2008 9:05 am

Sziasztok!

Mivel én változatlanul úgy éreztem, nem lettem okosabb a sok válasz ellenére sem, végül felhívtam az apeh-ot. Egyértelműen helyesbítés mindkét esetben, mert az adófizetési kötelezettsége nem változik. Köszönöm mindenkinek a válaszokat.

kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég