Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkáltatói támogatás vagy kölcsön

SzJA

Munkáltatói támogatás vagy kölcsön

HozzászólásSzerző: mopli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!


 


Kérdésem az lenne, hogy valóban megszűnt az idei évvel a munkáltató által adható végtörlesztési támogatás?


Vagy csak az adómentessége szűnt meg?


Kedvezményes kamatozású vagy kamatmentes munkáltatói kölcsönnek mi az adóvonzata? Tudom, volt már erről szó, de nem volt számomra egyértelmű...


 


Köszönöm szépen!


 


 

mopli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Munkáltatói támogatás vagy kölcsön

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. jan. 19, 2012 12:32 pm

Szia!


"



2012.01.04.

Tájékoztató a végtörlesztéshez adható adómentes munkáltatói pénzkölcsön, vissza nem térítendő támogatás kivezetéséről







Az állami adóhatóság honlapján 2011. december 12-én közzétett, a munkavállaló végtörlesztéséhez adható munkáltatói kamatkedvezményes hitelről, vissza nem térítendő támogatásról szóló tájékoztató - törvénymódosítás következtében - több ponton az alábbiak szerint módosul.


A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) a végtörlesztésre adómentesen adható munkáltatói pénzkölcsönre (Szja tv. 72. § (4) bekezdés o) pont) és vissza nem térítendő támogatásra (Szja tv. 1. számú melléklet 2.8. pont) vonatkozó rendelkezései jogszabályváltozás miatt (a módosítást a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvény tartalmazza) 2011. december 31-ét követően nem alkalmazhatók. Ez azt jelenti, hogy kizárólag az a juttatás minősülhet adómentesnek, amelyek folyósítása legkésőbb december 31-én megtörtént.


Nincs akadálya azonban annak, hogy a munkáltató 2012. január 1-én vagy azt követően adjon az Szja tv. 72. § (4) bekezdés f) pontja alapján kedvezményes hitelt a munkavállalójának (akár végtörlesztésre), feltéve természetesen, hogy az f) pont kritériumai maradéktalanul megvalósulnak. Kiemelendő, hogy ilyenkor figyelemmel kell lenni a méltányolható lakásigény mértékére.


Amennyiben a nyújtott munkáltatói hitelre, támogatásra a fentiek alapján kedvezményes adójogi szabály nem alkalmazható, úgy a kapcsolódó közterheket meg kell fizetni. Kamatkedvezményes pénzkölcsön esetén a személyi jövedelemadó a kifizetőt (a hitelt nyújtó munkáltatót) terheli, melynek alapja a kamatkedvezményből származó jövedelem 1,19-szerese, mértéke 16 százalék. Az adóköteles vissza nem térítendő támogatás a munkavállaló nem önálló tevékenységből származó jövedelmeként viseli az adót.


Természetesen adóköteles munkáltatói hitel, támogatás folyósítható 2011. december 31-ét követően is."


Üdv: Böbe





validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Munkáltatói támogatás vagy kölcsön

HozzászólásSzerző: mopli » pén. jan. 20, 2012 1:39 pm

Köszönöm szépen!


 


Kérdésem az még, hogy miből van jövedelme a cégnek ami után adót kell  fizetnie?


Vagyis ha nem 12 hanem 7%-ra ad nekem kölcsönt akkor az 5%? Mitől lesz ez neki jövedelem?


Mik a közterhek? Csak az adó? vagy más is? Azaz ha pl 1M Ft-ot ad a munkáltató akkor mennyit kell befizetnie?


 


Köszi előre is!

mopli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron