Szia!
Épp most kötött az én egyik ügyfelem is egy biztosítást az alkalmazottak nevére. Elég sok kitétel van, hogy mikor számolható el költségként, s miként jövedelem a magánszemélynek (pénzügyminisztériumi állásfoglalás szerint) :
A cég csak egy esetben számolhatja el költségként az életbiztosítást, ha az élethosszig tartó és az egyedüli biztosítási esemény a biztosított halála. További kitétel, hogy a magánszemély biztosított és a cég egy harmadik (természetes)személyt határozzon meg kedvezményezettnek. Tulajdonképpen a cég semmiképp ne juthasson a pénzhez, sem visszavásárlással, sem a biztosítási esemény bekövetkezésekor. Ebben az esetben a cégnél "végleges vagyonvesztés" történik, s ebben az esetben számolható el költségként (személyi jellegű ráfordítások között).
Abban az esetben, ha az idő folyamán a biztosított magánszemély átveszi a díjfizetést (azaz ő lesz a szerződő is), akkor ő dönthet úgy, hogy visszavásárolja a biztosítást, s akkor keletkezik a magánszemély részére jövedelem (egyéb jövedelem), mely az összevont adóalap része, s utána a biztosítónak,mint kifizetőnek kell megfizetni a %-os EHO-t. (jelen szabályok szerint).
Minden más ettől eltérő életbiztosítást a cégnél az állásfoglalás szerint nem lehet költségként elszámolni, a befizetett összeget követelésként kell nyilvántartani, s a díjátvállalásig, vagy visszavásárlásig ott kell tartani. Kivezetésekor kell a díjösszeget és a felhalmozódott kamatot kettévenni, a biztosító által kiadott elszámolás alapján.
Üdv: Viki