Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adójóváírás értelmezése

SzJA

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: kardi » csüt. máj. 15, 2008 2:16 pm

Szia!

 Nagyon köszönöm a választ. A múlt évre vonatkozólag már úgysem tehetek semmit, bár szerintem az akkor is etikátlan, hogy úgy adnak, hogy nem kérdezik meg. Viszont idén is kapok, és ez úgy tudom, hogy már nem járna, és most igyekszek is szólni(hisz a bruttóm évvégére bőven 1,5 millió felett lesz)...viszont ha szólok, akkor biztosan vissza kell majd fizetnem azt, amit már kaptam...Egyszerűen nem értem, hogy ezt hogy teheti meg egy cég...no mindegy...morgok még magamban egy kicsit..:)

kardi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: kila59 » hétf. máj. 19, 2008 12:17 pm

Sziasztok!

Én azért megkérdőjelezem az "... etikailag nem kifogásolható" részt a válaszodból, - persze onnantól kezdve más értelmet kap az eljárás.

Ha nettó bérben egyeztél, akkor értelemszerűen a cég által adott nettóbérben egyeztetek. Az adójóváírás nem a cég által  nyújtott kedvezmény vagy jövedelem, tehát azt nem építheti be a kialkudott nettóbérbe.

Tehát! A dörzsölt munkáltató az  Állambácsi pénztárcáját is kinyitotta és onnan pótolta ki a pénzedet, akkor, amikor azt Te nem kérted. Te  jogosan gondoltad, hogy évvégén (adóév) a neked járó (törvényi szabályozás) összegre jogosult vagy.

Összegezve:

Az adójóváírás nem eleme a munkabérnek, tehát azt nem is lehet beleépíteni.

Az adójóváírás igénybevételéről az adóalany nyilatkozik, azt a más nem teheti meg helyette.

 Ezeket figyelembevéve, amennyiben írásos szerződésed van, visszamenőlegessen is követelheted a különbözetet.

Persze vedd figyelembe, hogy a különbözet a bruttóbéredet is  növelni fogja...

üdv

kila59

kila59
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd máj. 20, 2008 6:12 am

Kila! Írd már meg nekem légszíves, hogy hol van az leírva, hogy érvényesen nettó bérben is meg lehet állapodni?

Nekem erről eddig nem volt tudomásom. 

Egyébként szerintem sántít az érvelésed. Az adójóváírás ugyanolyan része lehet a munkabérnek, mint pl. a 2 % pénzbeli ellátásokat biztosító eb járulék.  

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: andulka » kedd máj. 20, 2008 6:27 am

Szerintem Kila arra gondol, amikor megállapodnak pl. havi 150 ezer nettóban, de bejelentve csak bruttó 80 ezerrel van...

 

Mondjuk én ebben az esetben nem tartom fair dolognak, hogy még adójóváírást is visszaigényelne a munkavállaló :(

 

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd máj. 20, 2008 6:32 am

Na de hát ez maximálisan illegális megegyezés. 

Én legális nettó megállapodásra lennék kíváncsi. Ha már Kila ennyire munkavállaló párti...

Zsuzsa 

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: andulka » kedd máj. 20, 2008 6:38 am

Persze, hogy illegális, de ettől függetlenül rendszeresen bevett gyakorlat :(((
andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: kardi » kedd máj. 20, 2008 3:51 pm

Sziasztok!

Csak arra reagálnék, hogy milyen is volt ez a megegyezés: megkérdezték mennyit szeretnék keresni, és én mondtam, hogy nettóban mennyit - számítsák ki ennek a bruttóját. A szerződésemben is bruttóbér van - amennyit azóta sem kaptam a jóváírások miatt. És dühös leginkább azért voltam, mert idén úgy adták eddig a jóváírást, hogy a bruttóm miatt már nem vehetném igénybe. Azt hiszem az illegális csak ez lehet.

kardi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásSzerző: kila59 » kedd máj. 20, 2008 6:12 pm

Sziasztok!

Itt a válasz a legális nettós megállapodásra! Ezt hívják béralkunak és technikailag igy vitelezhető ki,- bruttó kiszámítása és szerepeltetése a szerződésben.

Az adójóváírás továbbra sem etikus,...és persze nem is törvényes, mert azt nem a munkáltató adja.

Ráadásul a munkáltató nem rendelkezhet és nem nyilatkozhat az adóalany helyett! Ha a munkavállaló nem nyilatkozik, akkor azt NEM-nek kell tekinteni és NEM érvényesíteni az adóelőleg vonásánál a jóváírást. Azt majd a munkavállaló igényelheti vissza ( vagy nem, ha túllépte a törvényben meghatározott értéket) az adóbevallásában.

kila59

kila59
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Előző

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron