Adófórum

Adózási és számviteli információk

Maradványérték módosítása

Számvitel

Maradványérték módosítása

HozzászólásSzerző: rigozsuzsanna@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Maradványértékkel kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket. Szgk maradványértéke közel 60% ban lett meghatározva(elég soknak tartom)az öt év letelt az adótörvény szerint a teljes écs 2006-ban el lett számolva. Az egyik autót most el akarják adni 2008-ban, a másikat megtartják. Ebben az esetben a maradványértéket meg lehet e újból határozni,  terven felüli écsét kell elszámolni? Vagy elég csak az értékesítéskor kivezetni? Maradvány érték alatt fogják eladni az autót.  Jól gondolom, hogy a  kivezetett maradványértéket TA növelő tételbe be kell majd tenni?

Köszönöm

Zsuzsi 

 

rigozsuzsanna@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Maradványérték módosítása

HozzászólásSzerző: andulka » kedd márc. 11, 2008 4:43 pm

Szia!

 

Szerintem egyszerűen ki kell vezetni.   T 139,149 - K 13,14,  T 86 - K 13,14 

 

Terven felüli écs-t biztosan nem számolnék el.

Szerintem a maradvényérték egy kb. meghatározás, ha az eladási ár nem sokkal kevesebb ennél (piaci árnak megfelelően), akkor nincs teendőd.

 

Mivel egyszer már csökkentetted a TAO alapját az écs-vel, ezért jól gondolod, most meg kell növelni az adóalapot a maradványértékkel.

De ez az én véleményem.

 

Üdv. Andi

                                                 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Maradványérték módosítása

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd márc. 11, 2008 5:02 pm

Sziasztok!

Valami nem jól működik változatlanul a fórumon, mert az előttem szóló válaszát törölhetem, módosíthatom - számomra érthetelen módom. Ez a hiba napok óta előfordul, remélhetőleg megszüntetik.

Amit én szerettem volna írni:

Maradványérték: a rendeltetésszerű használatbavétel, az üzembe helyezés időpontjában – a rendelkezésre álló információk alapján, a hasznos élettartam függvényében – az eszköz meghatározott a hasznos élettartam végén várható realizálható értéke. Nulla lehet a maradványérték, ha annak értéke valószínűsíthetően nem jelentős.

A maradványértéket eszközönként kell meghatározni az előbbiek figyelembevételével és a kérdést a számviteli-politikában kell szabályozni.

Az adótörvény szerinti értékcsökkenés alapja az aktíválási érték.

Értékesítéskor a bruttó érték és az értékcsökkenés számlát összevezetjük és az egyenleget a 861 főkönyvi számlára vezetjük át. (Az értékesítés napjáig elszámoljuk a tárgyévi szv.szerinti értékcsökkenést és ezt még az 57-re könyveljük)

Év végén a társasági adónál a számvitel szerinti értékcsökkenés és a számvitel szerinti nettó érték (jelen esetben a 861-es számlán lévő összeg) adóalap növelő tétel, míg az adó törvény szerinti nettó érték - jelen esetben ez egyenlő nullával-, adóalap csökkentő tétel. 

Üdv: P.Zsuzsa

                                          

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Maradványérték módosítása

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 11, 2008 5:04 pm

Szia!

Andival egyetértve, én is simán kivezetném. A maradványérték pontos megjósolásához jósgömb is szükségeltetik :-)

A tao.alapját növeli a kivezetett tárgyi eszköz nyilvántartás szerinti értéke, azaz a maradványértékkel növelni kell.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Maradványérték módosítása

HozzászólásSzerző: rigozsuzsanna@freemail.hu » szer. márc. 12, 2008 3:16 pm

Köszönöm szépen a válaszokat az eladásra váró autónál világos a történet maradványérték a 8-ra és ta növelő, mit csináljak a másik autóval ez akkor lenne érdekes, ha átszeretnénk térni evára akkor a számviteli tv szerint el nem számolt écs ott van az eredménytartalékban és azt ugye le kell adózni, és egy 8 éves autó 60%-os értéken az sok. (bevételis evát nem válaszhat a cég.)
rigozsuzsanna@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Maradványérték módosítása

HozzászólásSzerző: validitas » szer. márc. 12, 2008 3:36 pm

Szia!

Arra mérlegkészítéskor van lehetőség, hogy ha a nyilvántartási érték eltér a piaci értéktől, akkor a piaci értékre kell hozni, pl. terven felüli écs-vel. A számviteli politikában ennek is benne kell lennie, hogy milyen szempontok szerint, mennyire tartós esetben, és mekkora az az eltérés a két érték között, amelynél már módosítani kell a nyilvántartási értéket. A számviteli tv. szerint:

53. § (1) Terven felüli értékcsökkenést kell az immateriális jószágnál, a tárgyi eszköznél elszámolni akkor, ha
a) az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ide nem értve a beruházást) könyv szerinti értéke tartósan és jelentősen magasabb, mint ezen eszköz piaci értéke;
  
Az, hogy mi minősül tartósnak és jelentősnek, a számviteli politikában benne kell lennie, ennek megfelelően  tudod a  terven felüli écs-t elszámolni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron