Adófórum

Adózási és számviteli információk

péztárkezelés

Számvitel

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: ortneri » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogyan oldjátok meg,ha egy cégnél a könyvelő végzi a pénztárosi feladatokat is meg minden kapcsolódó feladatot. A pénztárkezelési szabályzatba ugye nem lehet beleírni hogy a könyvelő a pénztáros.Ha mégis beleírják milyen következményekkel jár? Egyáltalán könyvelői programból lehet -e pénztárbizonylatot nyomtatni még? A könyvelő alkalmazott a cégnél ilyenkor kit vonnak felelősségre a könyvelőt vagy a cégvezetőt? Előre is köszönöm a válaszokat.

Üdv Ildi

ortneri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. feb. 04, 2008 5:55 am

A társaságnál azt kell pénztárosnak kijelölni, aki a készpénzt kezeli.Ha a könyvelő kezében van a kazetta, amiben mindig meg van az kp. aminek lennie kell, és ő kezeli a pénzt, ebből probléma nem lehet.

Egyéb esetben nem vállalnám a pénztáros szerepét.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. feb. 04, 2008 7:26 am

Szia!

Én sem látom akadályát, hogy a könyvelő egyben pénztáros is legyen. Kell egy külön személy, (mondjuk az ügyvezető), aki mindíg átnézi a pénztárt, és utalványozza a kifizetéseket. Ezt rögzíteni kell a pénzkezelési szabályzatban is.

Az én könyvelőprogramomból pl lehet(ne) pénztárbizonylatot nyomtatni. Ha a pénzkezelés párhuzamosan fut a könyveléssel - és szerintem ez lehetséges, ha a pénztáros és a könyvelő azonos, - akkor használható a könyvelőprogram ilyen funkciója is.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: thzs » hétf. feb. 04, 2008 7:36 am

 Szia!

A pénztárosi feladatok és a könyvelői feladatok összeférhetetlenek.

A számviteli politikában - pénzkezelési szabályzat - kell szabályozni a pénzkezelés körébe tartozó feladatokat, az ellenőrzést végzők személyét, felaladatait ...

Abban az esetben, ha az összeférhetetlenség nem áll fenn, a vállalkozás Gt. szerinti vezető tisztségviselői, és a felügyelő bizottság vezetői felelősek az okozott kárért.

A pénzkezelés szabályozását komolyan kell venni.(Mindaddig, amíg nincs a pénzkezelésből probléma, nem látják a szereplők a kockázatot.) Amennyiben munkavállaló látja el a pénzkezelést, akkor a munkaköri leírásában is szerepelnie kell az ezzel kapcs. feladatoknak, nyilatkoznia kell, hogy a pénzkezelési szabályzatot ismeri. 

 Ha másként nem oldható meg egy kisebb cégnél, akkor ajánlom azt a megoldást, hogy a pénzkezelést az ügyvezető végezze.

 Zs.

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 04, 2008 1:30 pm

Sziasztok!

<>Összeférhetetlennek kell tekinteni azokat a pénzügyi, a könyvelési, a bérelszámolási és anyagbeszerzési feladatkörben foglalkoztatott dolgozókat, akik utalványozási vagy ellenőrzési joggal vannak megbízva. Ugyancsak összeférhetetlen munkakörben dolgozónak kell tekinteni azokat a személyeket is, akiknek a bankszámla felett rendelkezési jogosultságuk van, továbbá a pénztárosnak és helyettesének a Ptk. 685. §-ának b) pontjában meghatározott közeli hozzátartozóit.

 A pénzkezelési szabályzatba bele kell írni, hogy ki látja el a pénztárosi teendőket, ki a helyettese, ki a pénztárellenőr és ki jogosult utalványozásra. 

Ha alkalmazott a pénztáros, csak a Munka Törvénykönyve rendelkezései szerint felelős. A munkakör leírásában benne kell lennie, a pénzkezelési szabályzatot ismernie, rendelkezésére bocsátani kell, és erről nyilatkoznia is kell. A programból lehet pénztárbizonylatot nyomtatni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: eszter101@netelek.hu » hétf. feb. 04, 2008 1:43 pm

Szia Böbe Kérdezem,hogyan tudtok pénztárbizonylatot nyomtatni aprogramból, az én kettős könyvviteles programomból a pénztár könyvelésekor nem lehet nyomtatni. Számlázás nem géppel történik,kézzelkell egyáltalán kitölteni én a kp fizetési számlán kontirozom és onnan könyvelem le,nincs mellette kiadási bizonylat csak akkor ha bankból teszek veszek ki pénzt,de az ügyvezető a pénztáros nincs külön. Köszi a válaszod Eszter
eszter101@netelek.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 04, 2008 3:23 pm

Szia Eszter!

Vannak olyan könyvelő programok, amelyeknek van házipénztár modulja, pl. amivel én is könyvelek egy céget, annak is. Ebben a modulban vezetem a pénztárakat (valuta is), kinyomtatom a pénztárbizonylatot, a pénztárjelentést, majd innen adom fel a főkönyvbe a tételeket.

Persze egy-két személyes kis cégnél nem kell írni pénztárbizonylatot azokról a tételekről, amiről van számla. De ezt a pénzkezelési szabályzatba bele kell írni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

péztárkezelés

HozzászólásSzerző: eszter101@netelek.hu » hétf. feb. 04, 2008 3:54 pm

Szia Böbe Köszönettel válaszod Eszter
eszter101@netelek.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég