Adófórum

Adózási és számviteli információk

Naplófőkönyv kérdések

Számvitel

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: baumi67 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Adófórumozók !

2006 szeptemberében indítottam egy kis egyéni vállalkozást, 40 órás munkaviszony mellett. Beszélgettem egy ismerős könyvelővel, ő naplófőkönyv vezetését javasolta, szerinte az annyira egyszerű, hogy én is vezethetem. Nagyjából el is mondta, de sajnos nem minden lett tiszta számomra. Következő kérdéseim lennének:

1. Tagi betét és kivét esetén ( tehát amikor minuszba menne a pénztáram, és ezért befizetek, illetve a befizetett összeget később kiveszem - vagy ezt tőkebetétnekhívják ?? ) mely rublikákat kell vezetni ? Jómagam eddig a pénztár bevétel és a jegyzett tőke és tőketartalék oszlopokba írtam be az összeget (betét esetén). Ez így rendben van ? Mert ma letöltöttem egy demo naplófőkönyv programot, és az a pénztár bevétel és az adó alapjába nem számító bevételek oszlopba írta. Ezért vannak kételyeim.

2. ÁFA-körös is vagyok (azt hiszem így hívják, ha számolgatom az ÁFÁt). Év végén hogy kell ezt a naplófőkönyvben lekezelni ? ( kevés ÁFÁm van, így évente fizetem.) Ha jól értettem a könyvelőt, 2007 végén kell egy áfa elszámolás sort felvinni, ahol a Fizetendő Áfa és Felszámított Áfa oszlopokat lenullázom, és a különbséget ( esetemben befizetendő Áfát) a kötelezettségek növekedése oszlopba írom, és átviszem 2008-ra. Ott pedig a befizetéskor a banknál lesz kiadás, a kötelezettségnél pedig csökkenés. Ez így rendben van ?? Vagy ha nem, hogyan ?

3. Az év végi zárás - következő évi nyitáskor mely oszlop értékeit viszem át a  2007 évi zárásból a 2008-as nyitásba ? A pénztáramat biztos ami biztos nulláztam (betétkivét), a bankszámla átmegy. A jegyzett tőkét is tovább kell vinni ?(|| előző kérdés ÁFA kötelezettségét?) És a pénzügyi eredményt ( ami csökkenés, azaz veszteség ) azt is átvihetem ? És hogyan ?  Úgy rémlik, hogy az első egy-két évben igen, de most nem találtam meg pontosan, hogy meddig.

 

 Előre is köszönöm a választ, és elnézést, ha butaságot kérdeztem.

 

Baumi. 

 

baumi67
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. jan. 07, 2008 9:23 pm

Mielőtt neki állnánk a "segítésnek".

Csak készpénzes számláid vannak, vagy vannak átutalásos számláid is. Van-e dec-31-el olyan ÁFA bevallásban szereplő levonható ÁFA, vagy fizetendő ÁFA, amelyek nem szerepelnek a naplőfőkönyvben, mert azok nincsenek pénzügyileg rendezve?

A Naplőfőkönyv vezetésére, illetve az egyes oszlopok tartalmára vonatkozóan a számviteli törvény tartalmaz előírásokat.

1)  a vállalkozó által betett pénz  - ugye az egyéni vállalkozás az nem társaság tehát nincs tagja, nincs vagyoni betétje és nincs jegyzett tőkéje sem!- amit a (naplófőkönyv tartalmaz pénztár bevétel,kiadás, egyenleg részt, tehát nem mehet minuszba!) vállalkozó "úgymond a saját pénzéből kifizetett számlákkal minuszba tett pénztár/kvázi "saját vállalkozói kölcsönt tett be",  az pénztári bevétel és kötelezettség növekedés.  Amikor a pénzt visszaveszi  - minek legyen feleslegesen nagy pénztári egyenleg! - akkor pénztár kiadás/kötelezettség csökkenés.

A zárás nagyon durván - de az ÁFA bekavarhat!! - ami a bankegyenleg, azt beteszed a bakszámla kiadás rovatba (ezzel az egyenleg nulla), a pénztár egyenleg dettó.  A beszámító bevételeket minusz előjellel kivezetem a naplófőkönyv (már nem emlékszem, valami eredmény,vagy hasonló nevű oszlop) növekedése rovatba, az elszámolható költségeket mínuszolom és összesenben beteszem ennek az eredmény,vagy milyen rovatnak a csökkenés kockájába.  Ezzel ez a rovat növekedés csökkenés egyenlegét tekintve a pénzügyi eredményedet fogja mutatni.

Vannak a kötelezettségek, követelések rövatok. ezek egyenlegét, ha az ellenkező oldalra könyveled , s ezzel ez a rovat is nullázódik.

De mielőtt tovább törném magam, -  a jó zárás nem egy nagyon egyszerű menet -, először célszerű a pénzmozgásos gazdasági eseményeket a naplófőkönyvbe bevezetni,  összesíteni, s aztán leírod, hogy melyik oszlopnak van egyenlege és mennyi.  

Először csinálni kell egy olyan összesítő sort két sorosan, amiben csak a naptári év könyvelt adatai összegződnek.

Aztán egy olyan kétsorosat, amely már a nyitó+ éves mozgások összesen.  s ezután lehetséges a konkrét segítség .

A lényeg, hogy a zárásnál majd ellenkező helyre könyvelsz az adott oszloppárokon belül, hogy ott az egyenleg nulla legyen, s a következő évi nyitásként azzal ellenkező kockában nyitsz, mint ahol a záró volt.

Pld. ha a bankszáml oszlopot úgy teszem nullává, hogy az egyenleget beírom a kiadáshoz, akkor a következő évet úgy nyitom, hogy beírom mint nyitót a bevételhez.    Nem egyszerű sem a zárás, sem a nyitás, mert kötelező egyezősségnek is érvényesülnie kell.

Két sorosan célszerű zárni is és nyitni is, az alsó sorokat összeadva annyinak kell lenni, mint a felső sort összeadva.

 Előzetesen ennyi, - de ha kettőst nem könyveltél soha, vagy egyébként nem vagy könyvelő, akkor szerintem az évvégi záráshoz, s egyben a következő évi nyitáshoz, bevalláshoz célszerű lenne könyvelőt igénybe venni.

 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: adotanacs » hétf. jan. 07, 2008 10:01 pm

Szia! Ha saját magadnak könyvelsz, sokkal egyszerübb lenne  a pénztárkönyv vezetése, nem tudom mi okból választottátok a naplófőkönyvet. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: baumi67 » kedd jan. 08, 2008 2:12 pm

 

Sziasztok !

Tehát: Vannak átutalásos számláim. (Gyakorlatilag egy cégnek dolgozok, és ők így fizetnek.) A bevételem elég picike, így az ÁFÁ-t évente fizetem, tehát a 2007-ben összejött kb 38 ezer ft-nyi áfámat most kell majd befizetnem.

Az általad leírt összesítéseket megcsináltam ( a naplófőkönyvemet egy excelben vezetgetem átmenetileg, ott automatikusan el tudom végezni a szükséges ellenőrzéseket).

A következők jöttek ki:

Bankszámla nyitó 11948, bevétel 818893 (=830841), kiadás 660430 egyenleg 170411

Pénztár nyitó 0, bevétel 995354, kiadás 995354 egyenleg 0

Bevétel:Adó alapjába szám 791519, Fizetendő áfa 158303

Kiadás Anyag 568307, Egyéb 242194 Felszámított ÁFA 120283

Kötelezettségek: Az évet 5352 Ft (2006-ra) fizetendő ÁFÁ-val nyitottam, ebből 5000 Ft-ot befizettem (Növekedés - Csökkenés) Ezen kívül "tagi betét" volt nyitóban 97779, növekedés 244425, csökkenés 100000, egyenleg 242204

Előző évben a pénzügyi eredmény(telenség)em 91983 Ft csökkenés volt, a fenntiekből pedig idénre 19038 Ft növekedés jön ki.

Ami nem tiszta:

A 2007-ben összegyűjtött 158303 - 120283 (+352) Ft ÁFA tartozásomat hogy kellene kezelni a könyvben ? És az ÁFA beleszámít az eredménybe ??

Azt értem, hogy a pénztár és bank egyenlegem átmegy a következő évre nyitásként. És még mi ?

Előre is köszönöm.

Baumi.

baumi67
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd jan. 08, 2008 2:18 pm

Látod ha pénztárkönyvet vezetnél sokkal egyszerübb lenne az életed. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jan. 08, 2008 10:40 pm

ma már kétszer válaszoltam neked, mind a kettő elszállt!! Most már csak röviden:

A nyitó ÁFA tartozásod volt: 5.352 Ft, ami ezerben 5000 Ft, tehát a 352 Ft az kerekítési bevételed Kötelezettség csökken/adóalapot képező bevétel

A mostani ÁFA fizetési kötelezettséget 38.020 Ft, ami ezerben 38.ooo Ft, tehát a 20Ft kerekítési bevétel, de ezt le kell vezetned:

  leminuszolod a fizetendő áfát és a levonható Áfát, s egy összegben beteszed a kötelezettség növekedésbe.  Onnak kötelezettség csökkenés 20 Ft/és adóalapot képező bevétel, vagy értékesítési bevétel (már nem emlékszem mi a pontos oszlop név).

H a ezek a rendező könyvelési tételek megvoltak, akkor már sem a bevételek, sem a kiadások viszonylatában nincs egyenleget.

A kötelezettség egyenlegét ellenkező oldalra könyveled, ugyanígy a követelések egyenlegét.

Én annak idején a követelés, kötelezettség egyenlegét (amúgy is kell róla lenni valami kimutatásnak/nyilvántartásnak), mikor lezártam már a naplfőkönyvet, teljesen kötetetlen írásos formában kirészleteztem? hogy kötelezettségek: ÁFA tartozás,

                                                                                                                                                                                                                                            a te  esetedben pld. vállalkozói befizetés tartozás

A követeléseknél dettó: 

Remélem azért érthető. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Naplófőkönyv kérdések

HozzászólásSzerző: baumi67 » szer. jan. 09, 2008 6:39 pm

Köszönöm Melcsi, azt hiszem értem.

Baumi 

baumi67
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron