Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mezőgazdaság könyvelése

Számvitel

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: Marcsi83 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Mezőgazdasági Bt-ém van, saját magam könyvelem két éve vagyok könyvelő! Nem sok tapasztalatom van, de nem igazán akartam máshoz vinni a cégünket. Egy éve alakultunk!

Tanácsotokat szeretném kérni egy-két kérdésben. Röviden a mi cégünk Bt. egész évben nincs sok munka ezzel a cégel, év vége felé mikor vannak a betakarítások/eladások akkor van könyvelni való is, 4-5 számla, megtermeljük a búzát, árpát azt el is adjuk, nem marad leltáron semmi, mivel nincs tároló helyünk. Jelenleg most abban bizonytalanodtam el, hogy mikor meg veszük a magot, permetező anyagot azt én lekönyvelem az 51-re. igen ám de év végén maradt veszteségünk nem sok, de lehet ettől van, hogy nem jó helyre könyvelem! Viszont 2-be sem célszerű könyvelni mert ha el adom a termékeket már nem lehet készleten semmi. Ugyan ott van a veszteség!

Nagyon várom a segítségeteket!

Marcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szomb. dec. 29, 2007 2:55 pm

Szia Marcsi!

Egy kicsit összetettebb ennél a dolog, minthogy év közben lekönyvelünk mindent a költség számlákra év végén pedig az árbevételt, és a kettő különbsége lesz az eredmény. Ugyanis itt saját termelésű készletekről van szó. Év közben helyesen a költség nemekre (anyag, igénybevett szolgáltatás, bér stb) lekönyveled a számlák alapján a kiadásokat. Év végén (azt írod késztermék nem marad, tehát ennek a leltárértéke=0) viszont ún. mezei leltárt is kell készíteni, ami a befejezetlen termelést mutatja, és itt az 581-gyel szemben vesszük készletre. A mezei leltárba az őszi vetéseket, a tavaszi vetések alá végzett talaj-előkészítést, trágyázást, … soroljuk. Ezek költségei a következő év, vagy évek termelését terhelik.

Ha műtrágya, üzemanyag egyéb anyag is maradt év végén, mérleg fordulónappal leltározni kell és ezt is készletre venni a költségnemmel szemben.

Tehát év közben:

T5  K 3 vagy 4 (gondolom 6-os ,7-es számlaosztályt nem használsz)

Év végén:

T 2 (anyag) K5 (pl. ha maradt felhasználatlan vetőmag, műtrágya stb)

T 2 (befejezetlen termelés) K 581 STKÁV (mezei leltár alapján)

T2 (kész termék) K 581 (letár szerint, ha maradt volna eladatlan áru, de itt most nincs, tehát ezt a tételt nem kell könyvelni)

Az 581, mivel K egyenleg van ennyivel fogja az eredményt javítani tárgyévben, és ez az összeg a következő évet fogja terhelni.

Következő év elején a készleteket vissza kell vezetni (anyag, befejezetlen termelés)

T5 (anyag) K 2 (anyag)

T 581 K 2 (befejezetlen termelés)

T 581 K 2 (kész termék ha volt, de itt kimarad ez a tétel)

(Év végén ugyanúgy mindent, mint előzőben készletre vétel, köv. év elején visszavezetés)

Természetesen az is elképzelhető, hogy ennek ellenére is negatív az eredmény, a tárgyévben felmerült költségeket nem fedezi a bevétel egy rossz termésátlag, kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Hozzájárul még az écs is főként ha nagy értékű eszköz állományról van szó.

 

„SPECIÁLIS MEZŐGAZDASÁGI ELSZÁMOLÁSOK

vissza a kezdő lapra

MEZEI LELTÁR

 

A mezei leltár a mezőgazdaság sajátos befejezetlen termelése: a következő év(ek) növénytermesztésének érdekében felmerült közvetlen költségeket jelenti. Ide tartoznak pl.

-            az őszi szántás költségei,

-            az őszi vetések költségei,

-            az őszi műtrágyázás költségei,

-            a szervestrágyázás költségei,

-            az évelő pillangósok telepítésének költségei stb.

 

A felsorolt költségek között vannak olyanok (pl. az őszi gabonavetés költségei), amelyek csak a következő év növénytermesztése érdekében merültek fel, de vannak több évre kiható költségek is (pl. a szervestrágyázás költségei), amelyeket a hatás évei között majd fel kell osztani.

 

A felsorolt munkáknál felmerült közvetlen költségeket év végén a 2311. Mezei leltár számlára könyveljük (mint a saját termelésű készletek növekedését, hiszen erről van szó) az 581. számlával szemben (azaz aktiváljuk a mezei leltárt: T 2311 - K 581). Év végén tehát a mezei leltár a mérlegben - mint sajátos vagyontárgy - a B.I/2. Befejezetlen termelés és félkész termékek sorban fog szerepelni.

 

A következő év elején "kiemeljük" a mezei leltárból, azokat a költségeket, amelyek az ezévi termelés érdekében merültek fel (ez lesz a mezei leltár tárgyévi felhasználása: T 581 - K 2311), a későbbi évek növénytermesztése érdekében felmerült költségek pedig a mezei leltárban maradnak.”

Itt találod:

http://www.mtk.nyme.hu/~szampenz/gy/gy12.doc#01000001

Nagyjából ennyi! Üdv:Nelly

 

Azzal még kiegészítem, hogyan jelenik meg az eredménykimutatásban.

Feltételezem öszzktg A tipúsút készítesz.

Az Ért. nettó árbevétele alatti sorban a Saját.term. készletek állományváltosánál szerepel az 581 egyenlege. Ha év végén K egyenlege van, akkor növeli az eredményt, ebbe a sorba || előjellel írjuk, ha viszont T egyenlege van, akkor viszont csökkenti, tehát - előjellel . Növeli, ha a saját termelésű készletek  értéke több, mint év elején,csökkenti, ha a készlet(késztermék, befejeztlen term.)értéke kisebb, mint az év eleji nyitó

   
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: HIDNA » szomb. dec. 29, 2007 5:07 pm

Csatlakozom Kornéliához, a tárgyévi nyereség megállapításánál, csak a tárgyévhez kapcsolódó költségeket szabad kimutatni.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: Marcsi83 » vas. dec. 30, 2007 10:31 am

Köszönöm a válaszotokat! Viszont nálunk csak tárgyévi költségek merülnek fel, így még mezei leltárt se tudok készíteni, őszel nem ültetünk el semmit, csak tavaszal /dinnye, kukorica, búza stb/ földet megszántjuk mi magunk, így költségünk sincs. Viszont az a problémám egyik ismerősöm ajánlására csinálom így de szerintem ez az eljárás nem helyes. VPOP-tól kapunk támogatást-elküldjük az üzemanyag számlát és az után kapunk bizonyos összeget Azt a tanácsot kaptam,/lassan 10 éve könyvelő barátnőmtől/ hogy ezeket az üzemanyag számlákat nem kell könyvelni! Mert az eredetit elküldjük,még attól a fénymásolatot én lekönyvelhetném, nekem ez így nem teljes, szívem szerint könyvelném! Nálatok van ilyen támogatás?
Marcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. dec. 30, 2007 1:50 pm

Szia Marcsi!  Nellytől olyan részletes magyarázatot kaptál, ami ha gyakorlott könyvelő lennél már bőven sok is lenne, természetesen ezt most semmiképpen nem bántónak szánom. Amit írt Neked , ahogy olvasom a válaszodat nem biztos, hogy értelmezted. Gondold át mégegyszer az általa leírtakat, illetve a mezei leltár fogalmát is. Rá fogsz jönni, hogy Ti is végeztek talajelőkészítő munkálatokat, melynek költségei nem a 2007.évet terhelik, hanem már a 2008.évet, azt írod az őszi szántással kapcsolatban sem merül fel semmilyen költség ?

A VPOP -tól gondolom a jövedéki adó visszatérítést kéritek, a gázolaj számla eredeti példánya a kezetekben ban amikor megvásároljátok, később kerül a VPOP felé benyújtásra, így először természetesen könyvelni kell, majd amikor elküldjük célszerű másolatot hagyni, ha amíg a VPOP vissza nem küldi , ha közben más hatóság ellenőrizne, addig a másolatot elfogadja.

Ami még eszembe jutott, hogy Bt-é formátumot írsz, tehát a házipénztár megléte is fontos, tehát miből és ki fizeti a társaság üzemanyag költségét? ha nem könyveled ez nagyon sántít.  Mint társaságnak függetlenül, hogy kicsi nagyon sokféle előírásnak kell még megfelelni. A társaság hiába családi esetleg, attól a pénzkezelés szempontjából, olyan elszámolással tartozik a tagjai felé, mintha egy nagy cég lenne, nem a saját pénzüket használják, hanem a cégét. Üdv:Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: Marcsi83 » vas. dec. 30, 2007 2:10 pm

Szia Márta!

Át tanulmányoztam Nelly által leírtakat. Mezei leltárba
 - az őszi szántás költségei /itt csak üzemanyag merül fel/ de itt is írtam, hogy egy könyvelő tanácsára nem könyveltem még üzemanyagot, azért is voltam kíváncsi más véleményére mert én se értettem ezzel egyett, még pótolhatom mert éves áfásak vagyunk! Áfásan kell lekönyvelhetem az üzemanyagot? 
-
az őszi vetések költségei /nincs/ tavaszal vetünk
-
az őszi műtrágyázás költségei,/tavaszal trágyázunk/
-
a szervestrágyázás költségei /nincs/
-
az évelő pillangósok telepítésének költségei stb./nincs/

ebből maximum az üzemanyagot tudom fel vinni mezei leltárba, nem nagy mezőgazdaságról van szó! Vagy most se gondolom jó? Sajnos nem sok tapasztalatom van még de valahol el kell kezdeni! Hibákból tanulunk!
Ahol dolgoztam ott nem is volt mezőgazdaság!

Marcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. dec. 30, 2007 2:23 pm

Szia Marcsi!

Amit megnéztél jól gondolod. Az üzemanyag költséget áfásan el lehet számolni, gondolom attól hogy kicsi a gazdaság gépek vannak benne, vagy használatra kölcsön adva amivel a mgi munkákat el lehet végezni.  Még egyszer mondom, hogy nem bántónak szántam, valahol el kell kezdeni és még mindig jobb, hogy felvállalod azt hogy teljesen kezdő vagy. Csak az egyszerűnek tűnő kicsi mgi Bt-ével is annyiféle szabálynak kell megfelelni, erre próbáltam rámutatni, nem az a sok amit könyvelni kell, hanem az amíg a végén eljutsz oda, hogy le tudd könyvelni . A könyvelő ismerősöd könyvel mezőgazdaságot? Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: Marcsi83 » vas. dec. 30, 2007 2:38 pm

Nem vettem bántásként, egyáltalán. Igen könyvel mezőgazdaságot is, ezért nem is igazán értettem, hogy mért mond ilyet, tudom hogy a házipénztárt is vezetni kell az a pénz kimegy a pénztárból, miért ne kellene akkor könyvelni. Nem tudom az én tapasztalataim azt mutatják, akikel eddig együtt dolgoztam, nem szívesen segítenek abban, hogy kitanuljam minden csínját bánját a könyvelésnek, igaz szerintem teljesen megtanulni nem is lehet, eddig még úgy láttom! mindig van valami új! magamból kiindulva amit én tudok, tapasztaltam azt szívesen megosztom mással, örülök ha segíthetek, de sokan nem így vannak vele!

Marcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: N.Kati » vas. dec. 30, 2007 2:50 pm

Nem minden az évek számán múlik/ gondolok itt a 10 éves gyakorlatra/ Nem rég vettem át én is egy mezőgazdasági bt-ét. Akitől átvettem tapasztalt könyvelőnek gondoltam, főkönyvet december elején megkaptam /időbe/ amiből a 2007-évet meg kellett volna nyitni 2006-ban nem volt könyvelve bank, csak pénztár, visszamenőleg is átnéztem 2005-ben sem volt bank könyvelve, itt is volt VPOP-tól jövedéki adó visszatérítés, az se volt könyvelve,hozzáteszem itt sem volt könyvelve üzemanyag sem, járulék befizetések vevő/szállító rendezések stb. Föld alapú támogatás sem! Ilyenre nem is gondoltam! Újra kellene könyvelni ránézésre visszamenőleg 2 évet, visszamenőleg nem találtam főkönyvet sajnos ott nem tudom mi a helyzet! segtség elől elzárkózik, azt mondja ő nem tud segíteni és nem is fog! Számítógépén elvesztek az adatok!

 

N.Kati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mezőgazdaság könyvelése

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. dec. 30, 2007 4:05 pm

Szia Kati! Igazad van nem csak a tapasztalat számít (habár én úgy gondolom , ha ebben a káoszos világban ha van már mire építeni talán kicsivel könyebb közelebb kerülni az értelmezésekhez) az is fontos lenne, aki ezt a szakmát próbálja folytatni , nem árt ha érdekli konkrétan a munka is. Sajnos ezt a szakmát pont olyanok járatják le , akik úgy könyvelnek ahogy Te is láttad az átvett anyagnál.Üdv:Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron