Adófórum

Adózási és számviteli információk

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

Számvitel

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: tneke » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A Kft 50-50 %-os tulajdonosai férj és feleség.A jegyzett tőke összege nem felel meg a törvényi előírásoknak, 50 % alá csökkent. Két éve működő kereskedő cégről van szó,készleteik megvásárlásához tagi kölcsönt kellett betenni. 2006-os évben is veszteségesek lesznek. Tagi kölcsönből,hogyan lehet korrigálni a saját tőkét ? Milyen nyilatkozat,vagy határozat,egyéb kell hozzá ? Könyvviteli elszámolása hogyan történik ? (rendkívüli bevétel) Hová kerül a saját tőke szerkezetén belül ? Mikor és hogyan lehet visszafizetni ? Visszafizetésnél adómentes, vagy adózni kell utána ?

Köszönettel: Tné Eszter

tneke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: obidu » szomb. dec. 02, 2006 6:11 pm

Eszter!

Lehet hogy nagy hülyeséget mondok, de a tagi kölcsön elengedésével,és leadózásával-10%- rögtön nőne az erdményed is, máris lehet hogy kijutnál az 50%ból..

Mit gondolsz?

obidu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. dec. 02, 2006 7:52 pm

Szia Eszter!

Saját tőke negatív összegének kezelése a kft-knél

A gazdasági társaságokról szóló törvény előírásai szerint a saját tőke összegének legalább a jegyzett tőke összegét el kell érnie. Ha ez a feltétel két éven át nem valósul meg, úgy a korlátolt felelősségű társaság választhat az átalakulás, a jegyzett tőke leszállítása, vagy a pótbefizetés között, mert valamit lépnie kell.

A gazdasági társaságokról szóló törvény 61.§-ának (1) bekezdése szerint, ha a gazdasági társaság a Számviteli törvény szerint készített beszámolójának adatai alapján egymást követő két évben nem rendelkezik a társasági formára kötelezően előírt jegyzett tőkének megfelelő összegű saját tőkével, és a társaság tagjai a második év Számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles elhatározni más gazdasági társasággá történő átalakulását.

A saját tőkének a jegyzett tőke alá csökkenésének következményei
A Társasági törvény 132. §-ának (1) bekezdése azt is előírja, hogy a társasági szerződés feljogosíthatja a korlátolt felelősségű társaság taggyűlését arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára, a pótbefizetés összege azonban az egyes tagok törzsbetétjét nem növeli.

A vállalkozás működése során felhalmozott jelentős veszteséget – a jegyzett tőke összegét több mint két évig el nem érő saját tőkét – a gazdasági társaságokról szóló törvény szerint pótolni kell, mert pótlás hiányában a társaságnak át kell alakulnia olyan társasági formává, ahol a törvény a jegyzett tőke legkisebb összegét nem határozza meg, vagy az olyan mértékű, amelynek a gazdasági társaság az átalakulással eleget tud tenni.

Ez azzal is jár, hogy tartós veszteség esetén a fizetésképtelenség veszélye is fennáll, ami csőd-felszámolási eljáráshoz vezethet.
Amennyiben a fizetésképtelenség nem áll fenn, akkor a társaság választhatja a végelszámolást is, mely természetesen a hitelezői igények kielégítésével jár együtt.

A Gt-ben előírt tőkekövetelménynek évközi saját tőkét érintő korrekciók nélkül is megfelelhet a korlátolt felelősségű társaság az üzleti év végén.

A helyzet megoldásának egyik lehetséges módja, hogy az alapító jelentős összegű kölcsönt biztosít a társaság számára, aminek visszafizetéséről lemond annak érdekében, hogy a társaság pótolni tudja a saját tőke hiányát.

Ennek alkalmazása esetén arra kell figyelni, hogy a tulajdonosi kölcsön elegendő legyen arra, hogy a visszafizetésről történő lemondást követően rendkívüli bevételi tételként elkönyvelt összeggel együtt a mérleg szerinti eredmény figyelembevételével a kft saját tőkéje elérje, vagy meghaladja a jegyzett tőke nagyságát.
Az ehhez kapcsolódó könyvelési tételek a következők:

A tulajdonosi kölcsön elengedése:

1.) A tulajdonosi kölcsön elszámolása a Kft-nél:
T: 38 Elszámolási betét
K: 43, vagy
K: 45

2.) A tulajdonosi kölcsön elengedésének elszámolása a Kft-nél:
T: 43, vagy
T: 45
K: 98 Rendkívüli bevétel.

A saját tőke korrigálása tagi kölcsön nyújtásával

A társasági adóról szóló törvény 7. § (1) ly), illetve az ehhez tartozó (8) bekezdés a, pontja. Ezek alapján az átengedett tagi hitelt a vállalkozás rendkívüli bevételként könyveli ugyan, de csökkentheti vele az TA adóalapját, hisz magánszemély engedte el a társaság kötelezettségét. Tehát nem kell leadózni, az adózás előtti eredményem igaz, hogy e miatt pozitív, de az adóalapom mégis negatív lehet. Így kerül át az elengedett tagi hitel az adózott eredménybe. Ha a saját tőke nagysága lehetővé teszi az osztalék kifizetést, (az elengedett tagi hitel nagyságáig ) 10%-kal kifizethetem.

( Ha a szokásos válallkozói eredményem mínuszos, a rendkívüli eredmény után, az adózás utáni eredményem úgyis kisebb lesz mint az elengedett tagi hitel. Más tényezőt a példa kedvéért most nem vettem figyelembe.) Ha mínuszos a saját tőkém, a pozitív mérleg szerinti eredmény feljavíthatja akár a jegyzett tőkére is a saját tőkémet, ami a következő évek osztalékfizetésénél, egy pénzintézeti hitelnél már jól jöhet. Nem volt tőkeemelés, az évem lehet, hogy veszteséges volt, mégis jelentősen javítottam (visszapótoltam) a saját tőkémet. Nem mellékes az a tény sem, hogy ha ilyenmód legállissá tettem a tagi kölcsönt, eltünt a kötelezettségeim közül, és talán nem kérdezi meg senki miből is került ez befizetésre. Szerintem ez eddig is így működött, a mostani módosítás csak a kedvezményes adókulcsot hozta be, azért, hogy a tulajdonosok ne adó és járulék nélkül vegyék vissza a kölcsönt, így vannak érdekelté téve osztalék felvételére. Ezáltal az állam is bevételhez juthat, és én is jól jártam a lehetőségekhez képest.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. dec. 02, 2006 8:44 pm

Sziasztok!

Esztenek írt válaszomhoz több fórumon keresgettem a kérdéshez  esetlegesen még hozzákapcsolható információkat. A válasz utolsó bekezdése: A saját tőke korrigálása............. nem az én szellemi munkám,  és nem áll szándékomban a más munkájának gyümölcsét learatni ezért kérem a moderátort, hogy amennyiben a kérdés feltevője esetlegesen jutalmazza válaszomat, a nekem ítélt pontszám 1/3 részét pp528-nak a másik 1/3-át pedig tepimailnak szíveskedjen jóváírni. Nem tudom ez lehetséges-e, ha nem akkor a kérdés feltevőjét kérem, hogy hagyja figyelmen kívül az adott válaszomat.

Köszönöm: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: Rozalinda » vas. dec. 03, 2006 11:41 am

Kedves   Eszter!

A  Kft saját  tőkéjének  a minimális szintre  emelésének - a többiek  által irtakkal ellentétben - legegyszerübb módja a vagyonfelértékelés.  A  KFT  vagyona  nyilvánvalóan  eszközökben testesül  meg,  vannak  gépei, ingatlanai:  1 számlaosztály szerint.  A vagyon  felértékelést  szakértővel  kell végeztetni, szakvéleményét a Cégbiróságon letétbe  kell helyezni.  Ügyvéd késziti el  a szükséges  iratokat, kérelem taggyülési jegyzőkönyv, amivel  bejelentjük  a Cégbiróságon a vagyon  piaci értékre  való felértékelését.  Közbenső  mérleget  kell  késziteni, letétbe  kell helyezni

Könyvelési tétel:  vagyonértékelésből  veszem az  eszközök felértékelt  értékét  levonom  a nyilvántartási értéket,  ezt  számot könyvelem: T 127 vagy 137 Ingatlanok, Gépek értékhelyesbitése  K  417  Értékelési  tartalék.   Ebből  látod, hogy a saját  tőke azonnal megemelkedik.  Nincs  adófizetési  kötelezettség. A  felértékelt eszközérték  nem  képezi  értékcsökkenési  leirás  alapját, csak az  eredeti.  Az eszköz  kivezetésekor  ugyanigy  kel  megszüntetni, csak  ellenkező  előjellel.  

Az  eljárs  gyors,  korrekt és a Cégbiró hamar rábólint,  adózási szempontból  senki  nem vitathatja.

Mi rákényszerültünk a gyors megoldásra,  kaptunk egy cégbirói  végzést,  ha a  tőkét nem emeljük  30 napon belül az  előirt szintre 1) át kell alakulni, mondjuk BT-vé, 2) hivatalból  elinditja a  végelszámolási eljárást.  Egyébkén, ha  kicsi az  eltérés a pótbefizetés is  megoldás. 

Mi  megkaptuk  a cégbiró végzését,  hogy a törvényes állapotot  helyre  állitotata, az  eljárást  megszüntette.

Üdvözlettel:  Rozalinda 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. dec. 03, 2006 12:55 pm

Szia!

Rozalinda által javasolt megoldás is jó megoldás, de a vagyonértékelést ebben az esetben minden évben el kell végeztetni. Mi is csináltunk ilyet, igaz nem a jegyzett tőke védelmében. De: minden évben fogalkozni kell a felértékelésbe bevont vagyontárgyak piaci értékével,  minden mérlegnél hitelesítetni kell azokat. Még egyet kell tudni róla, hogy gátja az esetleges osztalékfizetésnek is, mert az értékelési tartalékkal, ..... stb. növelt jegyzett tőke összege alá nem süllyedhet a saját tőke.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: Rozalinda » vas. dec. 03, 2006 7:59 pm

Mit  gondolsz  Zsuzsa? 

A  következő  évek vagyonértékelését elvégezheti-e a  társaság könyvvizsgálója is, vagy  külső  szakértő  kell... 

A vagyonértékelés nem  olcsó  dolog, kb 50 milliós  vagyonért elkérnek 150-200 ezer Ft dijat. A  következő évek  ujraértékelése ennek 20 %-a.   

Osztalékfizetés  meg csak akkor van,  ha  nyereségágról  nő  a  vagyon.  Ugyhogy igy  nem  akadája az  osztalékfizetésnek, szerintem.    Üdv  Rozalinda

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

saját tőke negatív összegének kezelése a kft-nél

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. dec. 03, 2006 9:37 pm

Szia Rozalinda!

 Az általam könyvelt cégben hivatalos (bejegyzett) vagyonértékelő  végezte a felértékelést és az azt követő években, amíg volt a 417-nek értéke, mindig a könyvvizsgáló hitelesítette ( vállalta a hitelesítést) a mérlegben kimutatott értéket.

Az osztalékfizetési gátat pedig úgy értettem, hogy akkor lehet osztalékot fizetni, ha a lekötött tartalékkal és az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege az osztalékfizetést követően sem csökken a jegyzett tőke alá.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég