Adófórum

Adózási és számviteli információk

Beérkezett EURO könyvelése

Számvitel

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: SZESZE » csüt. nov. 15, 2007 6:53 am

Szia Böbe!

Köszönöm szépen a segítségedet, további szép napot kívánok Neked!

Üdv. SZESZE

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. nov. 15, 2007 2:35 pm

Sziasztok!

Zsóka61 kérdése volt A devizabetét értékelése lejáratkor. Abban már írtam, hogyha a devizaszámlára deviza érkezik, akkor mindig MNB-közép (ha azt választottad), ha kimegy róla a deviza akkor vagy FIFO, ahogy már írtátok módszerrel vagy az átlagos bekerülési árfolyam módszerével lehet árfolyamát meghatározni. Tehát ha számlát írsz, akkor a teljesítés idejei MNB-középpel könyveled. Kiegyenlítéskor az aznapi MNB-középpel. A kettő nem egyezik általában, az árfolyamkülönbözeti nyereséget vagy veszteséget pénzügyi bevételként ill. ráfordításként kell rendezni.

Ezt már ti is írtátok. Ami miatt ezt a hosszú litániát írtam mindössze annyi, hogy az átlagos bekerülési árfolyam módszerével könnyebb számolni, mert ahogy odaérek a könyvelésben, hogy terhelés van a devizabetétszámlán, akkor a pont rajtalévő HUF értéket elosztom a deviza értékével és ez adja az árfolyamot. Míg a FIFO-nál ennél bonyolultabb nyilvántartás szükséges és ráadásul, ha többféle árfolyamú devizából jön össze a terhelés összege, még átlagárfolyamot is kell belőlük számolni.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: SZESZE » csüt. nov. 15, 2007 9:22 pm

Szia Margit!

Köszönöm szépen a Te segítségedet is. Hát én bizony nélküled nem így könyveltem volna az biztos.  Már annyi felé kell figyelni, hogy ez eszembe sem jutott volna! De így sokkal könnyebb lesz!  Ismeretlenül is üdvözlöllek    SZESZE

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: SZESZE » csüt. nov. 15, 2007 9:22 pm

Szia Margit!

Köszönöm szépen a Te segítségedet is. Hát én bizony nélküled nem így könyveltem volna az biztos.  Már annyi felé kell figyelni, hogy ez eszembe sem jutott volna! De így sokkal könnyebb lesz!  Ismeretlenül is üdvözlöllek    SZESZE

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. nov. 15, 2007 9:27 pm

Szia Margit!

Igaz, átlag árfolyammal egyszerűbb dolgozni, mint FIFO-val, csak nem akartam nagyon bekavarni, hogy még ezt is részletezem. A FIFO egyébként akkor nagyon jó, ha nincs sok mozgás, és az árfolyam miatti mérlegfordulónapi átértékelés nem jelentős.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. nov. 15, 2007 10:41 pm

Sziasztok!

nem akarok szőrszál hasogatni, de szerintem az MNB-nek MNB napi (esetleg délelőtti, délutáni) árfolyama van, nincs un. középárfolyama.

Középárfolyama mondjuk a választott számlavezető banknak van, aminek van vételi és eladási árfolyama is.

Én a külföldinek devizában kiállított számlát a számla telj.dátumának napján, a számv.politikában rögzített árfolyamon (nálam a devizaszámlákat vezető bank középárfolyama!)  könyvelem  (árbevK/külf.vevőT, ha export, ami mentes), amikor megérkezik a pénz devizában, akkor a jóváírás napján érvényes szintén számv.pol.választott bank középárfolyamával átszámolva forintra könyvelem ( külf.vevő K/ EUR bank T). 

Ha a vevő kifizette a teljes EUR összeget, akkor a számla rendezett lenne ugyan, de mivel forintban könyvelek, a vevő analitikában és a vevő főkönyvi számlán ennek a követelésnek egyenlege van, hacsak nem pont annyi a jóváírás napján is az EUR árfolyam, mint amennyi volt a számla felkönyvelésekor, ami nálam soha nem fordult még elő.  Ezért vagy realizált árfolyam nyereség számlával szemben könyvelem a vevő követelés számlát, vagy a realizált árfolyam veszteséggel szemben. A technikai megoldás a számítógépes könyvelésnál más és más lehet. Nekem csak akkor fut ki egy vevő, vagy szállítói számla, ha az valamilyen teljesítéssel bank/pénztár/beszámítás/egyéb vegyes teljesítés - sel kerül teljesítésre.

Én ezért a szokásos bank és pénztárnaplók mellett nyitottam un.vegyes teljesítés bankot, amin keresztül könyvelem a realizálódott árfolyam különbözeteket, úgy számlánként, mint minden más számlának a rész, vagy teljes teljesítését.

Több bankszámla naplóm van: Deviza számlánként, tehát tényleges bankszámlánként külön, külön , plusz a nem pénzbeli teljesítések könyveléséhez. A banki főkönyvi számlákat a tényleges bankszámlánként külön-külön főkönyvi számlán vezetem. A devizás tételeket mindig úgy könyvelem, hogy a szöveges megnevezésben első tételként mindig a deviza összeget írom,utanna az anznapi dev.egyenleget s így gyakorlatilag akár az adott devizás banknaplóban, akár az adott főkönyvi számlán látom folyamatosan a Ft egyenleget, látom a deviza mozgást, az utolsó devizában meglévő egyenleget, s így folyamatosan tudom az átlag árfolyamomat. Ha erről a devizaszámláról mondjuk devizában leemelik a kezelési költséget, akkor ezt a dvizában leemelt összeget az adott bankszámlám átlagárfolyamán fogom Ft-ban költségként,stb. elszámolni.

Így külön nyilvántartást nem vezetek. A realizált árfolyamkülönbözetet minden esetben számlánként könyvelem.

Évvégén/mérlegfordulónapon a devizás tételeket (a valutát is, de erre nem térek ki) értékelnem kell, úgy a devizában fennálló kölcsön tartozásokat, szállítói tartozásokat, stb kötelezettségeket/követeléseket, valamint a bankszámlán lévő deviza egyenlegekett. Ezekhez excell táblázatot szoktam készíteni, partner, gazdasági ügylet/számla megjelöléssel, feltüntetve a deviza nemét, a nyilvántartási Ft értékét, a nyilvántartási árfolyamot, a mérlegfordulónapi árfolyamot (választott számv.pol.) az azzal kiszorzott Ft  értéket , s a nyilvántartási és mérlegfordulónapi Ft érték különbözeteket,

összessítem az összes nem realizált árfolyam nyereséget, a nem realizált árfolyam veszteséget és a kettő különbözete adja az összevontan vizsgálandó év végi értékelésből adódó nem realizált összevont árfolyam különbözeti összeget, amely, ha jelentős, ha a főkönyvi könyvelésben is könyvelni kell, ha nem jelentős (számvit.szabályzat), akkor csak lerakom az elkészült kimutatást a leltárak mellé, de nem könyvelek semmit. Marad minden az eredeti összegében/értékében a főkönyvben és analitikában. Ha a különbözet jelentősnek minősül, s az árfolyam különbözet érinti a devizaszámlák (pénzeszközök!) egyenleg értékét is, akkor természetesen az adott banknaplón keresztül a bank számla egyenlege is módosításra kerül.  A jelentős nem realizált árfolyamkülönbözetet is tételesen egyenként pl.szállító/vevő számlánál számlánként kell egyenként könyvelnem, ahhoz, hogy a szállító vevő analitikában is az adott számla egyenlege már az új értékkel mutassa az adott számlára vonatkozó követelés/tartozás Ft értékét. 

Nyilván a technikai megoldásokat programja válogatja. 

Remélem segít valamit.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. nov. 16, 2007 9:05 am

Szia Melcsi!

A számlavezető pénzintézet középárfolyamán könyvelni igaz, hogy közelebb állsz a valóságos árfolyamhoz. DE annak az a hátulütője, hogy az áfabevallásban mindenféle áfát, akár bejövő, akár kimenő devizás számlánál az MNB-középen számolt forintértékben kell megadni. Így neked minden ilyen áfát a bevallás miatt kétféle árfolyamon kell nyilvántartanod és könyveidben rendezgetni. Elég ócska dolog. Emiatt célszerű egyből az MNB-közepet választani.

Az MNB-közép árfolyam minden nap egyféle árfolyam, ezt hívják MNB-középnek. Megtalálható az MNB honlapon is, én a www.iridium.hu-ról nézem. Kb.: délig az előző napi árfolyam szerepel, az aznapi délutántól van. Az ezt megelőző napiak értelemszerűen csak egyfélék. Ilymódon ha pl.: egy pont aznapi teljesítési idejű devizás számlát állítasz ki, vagy bejövőt könyvelsz mindig meg kell várni a délutánt, hogy megtudd az aznapi árfolyamot.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd nov. 20, 2007 4:18 pm

Szia Margit!

A szőrszálhasogatásom nem arra irányult, hogy melyiket jobb alkalmazni az MNB-t, vagy a választott pénzintézet közép, vagy akár vételi - eladási árfolyamát vegyesen az értékeléseknél, hanem arra, hogy ha nincs az MNBnek vételi és eladási árfolyama, akkor nincs MNB közép sem.  MNB árfolyam van mindenféle minősítés nélkül.

Egyébként úgy látom 2008-ra jól bekevernek nekünk. A számviteli tv. mód.még nem láttam, hogy továbbra is fenn áll-e, hogy ha valaki nem a valamely számláját vezető pénzintézet középárfolyamát használja az értékelésre, akkor a használt árfolyam, vagy MNB árfolyam hatásait a szöveges kieg.mellékletben valamilyen fokon ismertetni kell. Én azért alkalmaztam értékelésnél a saját pénzintézet középárfolyamát, hogy ne kelljen a szöv.kieg.mellékletben foglalkozni vele.

2008-ra az MNB árfoyam az ÁFA, ÁFA alap megállapításhoz  csak akkor lesz használható, ha azt előzetesen az adózó az APEH-hoz bejelenti. (hogy min és meddig, még nem derítettem ki.)  ÁFA szempontjából valamely pénzváltási jogosultsággal bíró pénzintézet eladási árfolyamát írja alapként a FT-ra történő átszámításhoz.

Pedig a napokban gondolkodtam rajta, hogy az összes devizás értékelésére az MNB árfolyamot fogom választani jövőre, de szerintem így is, legfeljebb bejelntem az APEH-hoz és módosíttatom  a számviteli poltikában is, mert az már sok lenne, hogy a számviteli politikában saját pénzintézeti közép árfolyam, a devizás számláknál eladási árfolyam.  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: MonokiM » kedd nov. 20, 2007 5:03 pm

Szia Melcsi!

Bevallom én még nem mélyedtem el semmiféle törvénymódosításban, mert már jártam úgy, hogy a tervezetet alkalmaztam és meg se szavazták. Így nem tudom, hogy mi lesz az áfa-bevallásnál alkalmazott árfolyam. Egyenlőre annyit tudok, hogy eddig azért kellett az MNB-árfolyamot alkalmazni, hogy a számlaadó részéről a befizetendő, a vevő részéről a visszaigénylendő áfa forintértéke azonos legyen. Elég furcsának tartom, hogy ezen a gyakorlaton változtatnának. Dehát minden lehetséges. Én - mindenesetre - az első 2008-as devizás számlánál nézek utánna, hogy milyen árfolyamon kell az áfa-bevallásba betenni. Köszönöm, hogy írtad ezt, legalább tudom, hogy itt is résen kell lennem.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd nov. 20, 2007 10:37 pm

Szia Margit!

Sajna, már nem tervezetről van szó. Nov. 12-én elgadták, a többi adótörvény módosítással együtt. Magyarközlöny 155 szám. A HVG adó különszámot ma reggel vettem a postán.

Bizony változtattak. A számlázási szabály is megváltozik 2008-ban. Azért reagáltam neked, mert azt mégnem találtam meg, hogy meddig én min kell bejelenteni az MNB választást az APEH-hez. Abban viszont igazad van és minden évben belesek a csapdába: elolvasom a törvénytervezetek, a hozzá fűzött kommentárokat, az elfogadott törvény, törvény módosítás aztán meg köszönő viszonyban sincs azokkal. Na így van ez most is. De ez már nem tervezet, s lehet, hogy még 2007-ben lépni kell. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 14 vendég