Adófórum

Adózási és számviteli információk

Beérkezett EURO könyvelése

Számvitel

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. nov. 25, 2007 3:53 pm

Szia! Ezt nem értem! Ha VÁSÁROL  bármit is az ev Euróért, azt valamilyen árfolyamon forintosítani kell (szerintem). Az APEH árat én csak az üa.átalánynál használom (itt nem kell és nem is lehet üa.számla költségként beállítva). Azt pedig fönntartom, hogy  valutapénztárt külön vezetni kellene. Ha én mint ev. számláznék  Euróban  is, biztosan így tenném. A kettősben ez nagyon szigorú, kizárt hogy az egyszeres csak úgy ide-oda költhesse, átváltás és árfolyam használata nélkül. Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. nov. 26, 2007 6:24 pm

Szia Napraforgó!

Teljes mértékben helyes.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. nov. 26, 2007 6:28 pm

Utóirat: mikor eurós külföldi részvényt usd-s fix kamatozású értékpapírra cseréltünk, végülis a tényleges eredményben semmi változás nem történt. A könyvelési lépések következetes árfolyam-alkalmazásával 500ezer Ft árfolyamkülönbözeti nyereség keletkezett. Hát, mit mondjak, ettől rendesen kiakadtam.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd nov. 27, 2007 10:32 pm

Köszi a válaszokat! Gondolom Te is főleg  kettősben  könyvelsz. De az egyszeresre sem lehet más szabály, vagy igen? Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 7:28 am

Szia Napraforgó! Szeretném ha más is megerősitene engem, hogy az egyszeresnél ez másképp van. Ott a bevétel és a kiadás is SZJA -hoz az előző hó 15-én érvényes MNB árfolyamon számolandó. ÁFA alapjánál pedig a teljesités napján érvényes árfolyamon. Tovább az egyszeresben nem foglalkozunk semmivel. Lehet hogy én tévedek? Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 28, 2007 8:58 am

Sziasztok!

Az Szja tv. nem tartalmaz előírást az árfolyam-különbözet elszámolására.

Értékesítés esetén én a köv. szerint járok el, ha a számlázás EURO-ban történik.

Az Szja tv. 5 & (2) bek. alapján, a megszerzés napját megelőző hó 15.i  MNB

árfolyamon értékelem bevételként. Az áfa bevalláshoz pedig az Áfa tv. 20/A & (3) bek. alapján a számla kiállításának a napján érvényes MNB-t használom. ( ha a számla rendelkezésre áll)

A két érték szinte soha nem fog egyezni, ezért mindig az áfánál alkalmazott értéket módosítom az előző havi 15.-i értékhez (természetesem más áfa kóddal, hogy az áfa bevallás is helyes legyen) A különbözetet, pedig adóalapba beszámító bevétel vagy költség.

Amennyiben utalással bankon keresztül  történik a kiegyenlítés, akkor szintén lesz eltérés,

ebben az esetben pedig már a különbözet adóalapba nem számító bevétel, vagy kiadás.  

Kíváncsian várom én is azok véleményét, akik könyvelnek e. vállalkozót ilyen témában.

Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. nov. 28, 2007 10:11 am

Szia Mária! Elnézést, hogy ismét én reagálok, de egy kicsit bővebben irom le az én gyakorlatomat: Bevételt EURó-ban kapja, német cégnek fuvaroz, a számlán nincs ÁFA. Ekkor a vállalkozó csekket kap, a német bankba átváltja EURó-ra, az előző hó 15-én érvényes árfolyamon bevétel.

Az Uniós adószámával vásárol terméket Németországban. Az Eurós számlát szintén előző hó 15-én érvényes árfolyamon kiadásként könyvelem. Az ÁFA bevallásnál számolom ÁFA alapként a telj.idő szerinti árfolyamon, ezt állitom be az ÁFA bevallásba. Ekkor én az árkülönbözettel nem csinálok semmit, mivel ez csak egy technikai megoldás.

Egy pár héttel ezelőtt a nálam előforduló harmadik esettel kapcsolatban  tettem fel a fórumon kérdést, amely szerint itt lép be az árfolyamkülönbözet. Ekkor egy magyar speditőrcég adja a fuvart, ÁFÁ-s, a számla Ft-ban kerül kiállitásra, de a fuvardij összege EURÓ-hoz kötődik, de a speditőrcég közli az árfolyamot, amelyen kéri a számlát. A fizetési határidő 60nap, de mivel havi ÁFA bevalló, 30nap után az ÁFA bevallásba be kell állitanom. Addig nerm is volt gond, amig FT-ban fizette a számlát, hanem az utóbbi időben EURÓ-ban utal. Az SZJA szerint szintén az előző hó 15-én érvényes árfolyam lenne, az azonban mindig eltér a korábban kiállitott számla összegétől. Nálam itt lép be az árfolyamkülönbözet az eredeti Ft-ban kiállitott számlához képest.

Várom én is a véleményeket. Köszi Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Beérkezett EURO könyvelése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. nov. 29, 2007 10:15 pm

Sziasztok! Minden elismerésem az ilyen bonyolult ev-k könyvelőinek. Ugyanez kettősben sokkal egyszerűbb (szeritem). Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron