Adófórum

Adózási és számviteli információk

Előző évek könyvelési hibái

Számvitel

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: litkeieszter » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az alábbiakaban kérném a segítségeteket. 2007.01.01-vel kaptam meg egy Bt. könyvelsét, melyet 1996. alakulás évétől egy könyvelő könyvelt. Már ránézésre nem volt jó a mérleg és a hozzá tartozó "záró" főkönyvikiv.sem. Nyitó mérleg és az átvezetési számlának egyenlege volt 2006.12.31-vel. A 2006.évi zárófkv-t  és a kartonokat átnézve készítettem egy feljegyzést és azt átadta az ügyvez. a könyvelőnek mi kis naívak annak reményében, hogy kijavítja ill. módosítja. Ő visszaadta és közölte az ügyvez-vel, hogy ő már  nagyon sok könyvelést rendbe hozott. Nos Én átnéztem a 2006 és 2005. évet teljesen rossz az egész semmi nem egyezik semmivel. Van olyan vevő számla, melynek az ÁFA-t a bevallásba beállította, de az alap bevételkéánt nincs lekönyvelve. Az ÁFA sem szerepel a 467-en gondolom kézzel írta oda, mert ÁFA analitika sincs. Az egészkönyvelésre a hozzánemértés és a felelőtlenség jellemző. Szerintem az egyszeres könyv.szerint könyvelt csak kettős programmal. Pl. écs nincs lekönyvelve csak az eredm.kimut. odaírva.Nyitás egyik évben sincs csak a pénztár és bank esetében. Arra gondoltam, hogy évenként 2004-2006-ig levezetem az eltéréseket és 2007.01.01-vel lekönyvelem és háromoszlopos mérleget készítek. a gondom "csak" az, hogy pénztár tételeket is érint a javítás pl. kp.számla nem került bevételezésre a pénztárba. szerintetek ilyen lehet, hogy most fogok 2005.évi kb 4000 E Ft bevételeznia pénztárba. A pénzkezelési szabályzat szerint ugye ez helytelen, de szabályzat mint olyan 2006.12.31-ig nem is létezett a Bt-nél. Az ügyvez. csak most ámul, mivel Ő azt gondolta, hogy minden rendben van.

Köszi! 

 

litkeieszter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. nov. 04, 2007 12:04 am

Eszter!

nem biztos, hogy három oszlopos mérleget kell készítened. Az a számviteli politikában írtak függvénye. Ha nem jelentős a hibahatás, akkor a tárgyévi tételek között könyvelendő.

Egyáltalán nem helyes, hogy nem volt bevételezve a pénztárba a kp-ben befizetett összeg, de ha így történt, akkor utólag azt meg kell tenni. Az előző könyvelő nevethet a markába, hiszen a készpénz befizetést nem neki kellett nyílván bizonylatolnia.  Azért az ügyvezető sem teljesen vétlen e dologban. Nem hiszem, hogy a könyvelő kezelte a pénztárt. Persze, ha a kp.-es számlák hozzá leadásra kerültek, akkor nyílván neki is keresnie kellett volna a kiegyenlítetlenség okát.

 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: krekati » vas. nov. 04, 2007 7:24 am

Szia!

Én is belefutottam egy ilyenbe 2005-ben, 5 évet kellett önrevíziózni.

Mindenképpen (akár papíron, akár a valóságban) hívjatok össze egy taggyűlést, ahol elhatározzák a tagok, hogy a Te javaslatod alapján a  x-y. évekre teljes körű önrevíziót hajtanak végre.

Én évenként újrakönyveltem az egészet, mert ha tételenként csak a különbözeteket könyveltem volna be a 2005-be, akkor átláthatatlan lett volna.

2005-be évenként nyitottam főkönyvi számlákat, és az éves különbözeteket oda könyveltem le. Nálunk volt 3. oszlop, mivel a számviteli politikánkban az áll, ha a 500 e Ft-ot meghaladja módosítás, akkor kell 3. oszlop.

A pénztárral nem tudsz mást csinálni, azt le kell könyvelni.

Az  önrevíziókat úgy csináltam, hogy a régi könyvelés adatait hasonlítottam össze az újrakönyvelt adatokkal, és azt állítottam be az önrevízióba. (áfa, tánya, helyi adó) Közben kaptam egy APEH ellenőrzést is, ahol az új könyvelést mutattuk.  Szerencsésen átment rajta mind az 5 év.

Az adónemenkénti önrevíziót viszont akkor is el kell végezni, ha nem lesz 3. oszlopod.

krekati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: kati1012 » vas. nov. 04, 2007 9:03 am

Sajnos én is belefutottam egy ilyen esetbe. Azt tapasztalom, hogy a könyvelő van kikiáltva vétkesnek. Én megcsináltam a három oszlopos beszámolót, igaz 2005 évit , nem volt megcsinálva és közzé sem lett téve. Jelenleg felszámolás van folyamatban.
kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: litkeieszter » hétf. nov. 05, 2007 7:31 pm

Szia krekati!

3 oszlopos mérleget mindenképpen csinálnom kell, mivel az eltérs több millió Ft. 2005.évben. Az éveket átnézve készítettem feljegyzéseket a hibákról megindokolva, hogy az miért is rossz és hogyan is kellett volna helyesen. Nos arra goddoltam, hogy megpróbálok 2004.01.01.-től elindulni (mikor is az áttérés volt a Bt-nek) minden évet lekönyvelek úgy hogy, a könyvelő által adott záró fkv.adatait felviszem és az eltéréseket hozzá könyvelem és évente megcsinálom a leltárt és az önellenőrzéseket.(Ezt a könyvelést csak magamnak készítem. Most 2007.évben természetesen az éveket elkülönítve lekönyvelem az eltéréseket 2007.01.-vel és így  egy normális 2006.évi záró ill. 2007.évi nyitófkv-t kapok és így már "gyerekjáték lesz" a 2007.évi zárást és leltárt elkészíteni. Azt nem is említettem, hogy tárgyie. nyilvántartó lapok szörnyűek. A cég különben családi vállalkozás. 

Üdv. 

litkeieszter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: krekati » hétf. nov. 05, 2007 9:40 pm

Szia Eszter!

Közben eszembe jutott, hogy volt mégegy ilyen cégem, az pont hasonló volt, mint a tiéd (2003-ig egyszeres, 2004-től kettős). 2003-ig én megcsináltam az áfát magamnak, mert ugyebár még ellenőrzést kaphatsz 2004. előttre is. itt nem volt nagy eltérés (1-2 eFt), ezért ezt nem bántottam, kell vmit hagyni az ellenőröknek is:)  Én a helyedben ezt megcsinálnám a, és ha nagy az eltérés, akkor nem hagynám ki az önrevíziót , mert boríthatja az utána lévő éveket, amiket lekönyvelsz.


Mielőtt újrakönyveled, nézd át az összes számlát, mivel előfordulhat, hogy egy adott évben benne van előző évi számla, persze nem elhatárolva, azt egyszerűbb átrakni az előző évbe. Esetleg hiányoznak számlák (közüzemi, szállító), amelyek a ki vannak egyenlítve (bankkivonaton, pénztárban), ezekről másolatot kérni. A közüzemektől és a szállítóktól én kértem folyószámlakivonatokat, ezen szépen lehetett követni mindent. Számviteli tv-nek már amúgy sem felel meg az egész, akkor legalább legyen minden a helyén.
2004. nyitásánál egyezzél az adófolyószámlákkal (APEH , helyi adó).

Kati 

 

krekati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. nov. 05, 2007 10:28 pm

Szia Eszter!

Nem irigyellek, szörnyű nehéz dolgod lesz szerintem, főleg hogy semmi sincs rendben. Valószínűleg a kettősre áttérés könyvelési tételei is hiányoznak, pedig annak is vannak eredményre gyakorolt hatásai. Jó ötletnek tartom, amit írtál, hogy évenként hozzákönyveled a szükséges javításokat, talán így könnyebb lesz. Az önrevízió lekönyvelésénél nyiss a különböző évek bevételei-ráfordításai számára külön főkönyvi számlákat, hogy így jobban el tudd különíteni a tárgyévitől. Biztos, hogy ezt még idén meg akarod csinálni? Mert nagyon sok munkád lesz vele, az idő meg év végéig elég kevés.

A műszaki eszk. écs-je azért is lehet több, mint a bruttó, mert - találkoztam már ilyennel - arra a fkvi szlára lett könyvelve egyéb tárgyi eszközök écs-je is.

A házipénztári tételeket is kénytelen vagy korrigálni, nyilván nem tudod elkerülni - esetleg vevőket, szállítókat is érinthet, ha kiegyenlítettek valamit kp-ben. Kissé sziszifuszinak tűnik számomra a munka, amit vállaltál, sok sikert és kitartást hozzá.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző évek könyvelési hibái

HozzászólásSzerző: Kata2 » csüt. dec. 13, 2007 11:56 am

Sziasztok! Hasonló problémával küzdök én is! Átvettem egy céget márciusba, 2006 évről nem kaptam semmit mert azt mondta a könyvelő, hol van még május. Novemberbe nagy nehézségek árán megkaptam a főkönyvet, hát nagy meglepetés ért mindennek egyenlege van, nincs écs elszámolva, átvezetési szálnak egyenlege van, bér májustól nincs kifizetve, nincs előírás/társasági adóra, iparűzési adóra stb./ folyószámlát se kaptam amiből a vevő/szállítót ki lehetne egyenlíteni. Itt van év vége és ez a könyvelő miatt nem tudok előre haladni, nem veszi fel a telefont, kinyomja. Nyitáshoz szkséges adatok nincsenek meg! Segítsetek ilyen estbe mit lehet tenni?
Kata2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron