Adófórum

Adózási és számviteli információk

Lekötött tartalék

Számvitel

Lekötött tartalék

HozzászólásSzerző: csondornemariann » szer. okt. 24, 2007 3:14 pm

Szia Juli!

Idézek neked egy szakkönyvből:

"A lek.tartalék olyan vagyonrészek saját forrása, amelyeket a mérlegkészítékor nem lehet kivonni a vállalkozásból.Célja, hogy  a fiz. kötelezettségek fedezetét elkülönítse a szabad forrásokból. 

 A lekötés történhet: Jegyzett tőkéből,tőketartalékból,eredménytartalékból, valamint a veszteségek fedezetére kapott pótbefiz. miatt.

A lek.tartalék feloldása: a már nem szükéges pótbefiz. öszegét a tulajdonosoknak vissza kell fizetni, ha már nem állnak fenn a lekötés okai. "

A fentiek alapján szerintem valami visszamenőleges határozatot kéne írni , hogy milyen kötelezettségre fizették be, és ha ez már nem áll fenn, és van rá pénz is, akkor vissza lehet fizetni. Illetve akár betehetik újból tagi kölcsönnek is , ha ez jobban tetszik nekik.

Egyébként szerintem mindenről papírt kell kérni ezentúl tőlük, mert nehezen hiszem el, hogy a könyvelő csak úgy magától, megbeszélés nélkül vezetgeti át az ő pénzüket.( Bár ez is előfordulhat.). 

Üdv.Mariann 

csondornemariann
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Lekötött tartalék

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. okt. 24, 2007 6:34 pm

Ha a könyvelő magától vezet át bármit bárhová, akkor megsértette a bizonylati fegyelmet. Ennek az átvezetésnek ugyanúgy kell hogy legyen bizonylata, például taggyűlési határozat, mint bármi másnak. A tagi kölcsön elengedése azt jelenti, hogy a tag maga írásban lemond a számára meglevő követelésről. Szintén van bizonylat. Ha nincsenek ilyen bizonylatok, a könyvelés formailag hibás, tessék javítani.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lekötött tartalék

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. okt. 24, 2007 6:50 pm

Szia!

Egyetértek Anikóval és a mondatai tanulságul is szolgálhatnak - akár mindenkinek! (bár tudom, hogy kínszenvedés kivárni a vállalkozást tanuló vállalkozóktól az összes szükséges papírt!!!)

Nem lehet "majd megírom, csak könyveld le nyugodtan"....-ra könyvelni. Egy könyvelőről én nem képzelem el, hogy magától rendezget dolgokat. De  ha nincs papír akkor mindenki azt mond amit akar és a védekezés: (bár megszokni nem akarjuk) a könyvelő a hunyó - akkor meg főleg, ha semmi nem támasztja alá a könyvelését - mint a kérdésbeli esetben.

Ezzel persze nem azt akarnám mondani, hogy minden vállalkozó ilyen, de....

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lekötött tartalék

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. okt. 24, 2007 7:30 pm

Sziasztok! Én itt inkább arra gondolok, hogy a tagi kölcsön elengedésével a (veszteségesnek mutatkozó) cég  eredményét akarták növelni (helyrehozni), de ha Juli azt mondja hogy Lekötött tartalék, akkor biztosan az!

A könyvelő védelmében meg csak annyi, hogy "saját eszétől" egyikünk sem tesz ilyet, csak gondolom a cégvezetőkre jellemzően (tisztelet a kivételnek) pont akkor nincsenek ott, amikor alá kellene írni. Később meg elmarad. (természetesen a könyvelő hibázott, amikor lekönyvelte az "ígéretet"  az aláírások nélkül)

Most meg amikor vizsgálgatják a vagyonokat, "utólag elhatározzák",  hogy inkább lett volna a cég veszteséges, csak ők ne kerüljenek bajba.  JULI!  2x gondold végig, amit 1x lekönyveltetnek veled! Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Lekötött tartalék

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. okt. 25, 2007 8:17 am

A tagi kölcsön elengedését a könyvelő valamilyen vegyes bizonylat alapján könyvelte le, nem csak úgy a levegőből. Azd kell megnézni, mi volt ez a vegyes bizonylat. Ha a könyvelő önmaga készítette bizonylat alapján könyvelt, akkor a leadott mérleget önellenőrizni szükséges, mert ez a bizonylat alkalmatlan bármiféle esemény könyvelésére. Ha a vegyes bizonylat a tagi kölcsönt nyújtó lemondó nyilatkozata, akkor a mérleg marad az eredeti tartalmával.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Lekötött tartalék

HozzászólásSzerző: Mazurka » pén. jan. 29, 2010 3:54 pm

Sziasztok,

látom régi a kérdés, de:

tagi kölcsönt akkor most át lehet vezetni lekötött tartalékba tulajdonosi döntés alapján, vagy nem? Tagiból jegyzett tőke lehet utólag is, azt tudom, de én úgy tudom, lekötött tartalék csak akkor, amikor a befizetés történik. Hogy van Ez? Köszönöm: Mazur

Mazurka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 5 vendég