Adófórum

Adózási és számviteli információk

támogatások elszámolása periodusok között

Számvitel

támogatások elszámolása periodusok között

HozzászólásSzerző: junge » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Bár soha nem fordultam ilyen forumhoz, de ez is eljött. Kérdés: A pályázati pénz lehívása két szakaszban történt, januárban és júniusban. A tv szerint a véglegesen kapott pénzeszközt elsőkörben elhatárolom, majd a pályázatból megtörtént beruházás écs elszámolásával oldom fel úgy, hogy a támogatási intenzításnak megfelelő écst úgymond kompenzálom a feloldással. (támogatott beruházás / támogatásként kapott összeg) Példával: támogatott beruh 10 000 FT leírássa 12 % vagyis 100 Ft / hó kapott támogatás 3 000 Ft intenzítás 3000/10000 = 30 % vagyis havonta 30%*100Ft= 30 Ft-ot oldok fel. Így az elhatárolt támogatás és az eszköz egy időpontban, ugyanakkor fog "elfogyni". Mi történik, ha kétszer kapok pénzt ugyanarra a projektre? vagyis a példában mondjuk januárban kaptam 3000 FT-ot majd februárban ujabb 2000 Ft-ot. Ekkor az intenzítás januárban 30% volt februárban viszont 50%-ra ment fel. Mekkora összeget kell januárban , februárban feloldanom? A támogatás intenzítását mindig kumuláltan kell figyelnem, vagy csak az adott hónapra? A második esetben az eszköz előbb fogy el, előbb irom le, minthogy a támogatást feléltem volna. Ez nem tetszik nekem, de a könyvelő nagyon ragaszkodik hozzá, hogy januárra 30%nak megfelelő összeget azaz 30 ft-ot, és februárra az 50%nak megfelelő összeget vagyis 50 Ft-ot oldjon fel. Szerintem pedig februárra összesen 70 Ft-ot kellene feloldani. A fenti példa csak hónapokat tartalmaz, de vajon mi van az évvekkel? Köszönöm a segítséget. Üdv, Gesler Áron
junge
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

támogatások elszámolása periodusok között

HozzászólásSzerző: monili » hétf. okt. 08, 2007 12:18 pm

Kedves Áron!

Amit elviekben leírtál az szerintem is így van. De nem teljesen értem a példádat.

Az első kérdésem az lenne, hogy mikor aktiváltad az eszközt? Ha nem csal az emlékezetem, akkor támogatás utólag jár (ugyan lehet előleget is kérni), természetesen több részletben, de akkor is a már kifizetett számlákra. Tehát ha jól gondolkodom akkor a példád alapján én csak februárban aktiválnám az eszközt.

A második az, hogy ragaszkodsz a havi elhatárolás feloldáshoz? Mert evvel kicsit bonyultá teszitek az életeteket. De a ti döntésetek természetesen.

 Üdv: Mónika

 

monili
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

támogatások elszámolása periodusok között

HozzászólásSzerző: junge » hétf. okt. 08, 2007 1:01 pm

Szia, köszönöm

az eszköz aktiválása már korábbi évben megtörtént, a támogatás utólag jött (pénzügyileg teljesült).

Szerintem az eszköz attól függetlenül, hogy támogatott e vagy nem mindenképpen a használatbavételkor kell aktiválnom.. nem?

Igen ragaszkodom hozzá, mert vállalaton belüli belső jelentéshez kell.

Nos, ha például az adott projekt támogatási intenzítása egymást követő években változik, akkor is mindig a kumulált támogatási intezítás és a kumulált, már elszámolt écst kell figyelembevennem és nem csak havonta.

Még valaki?

 

 

junge
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

támogatások elszámolása periodusok között

HozzászólásSzerző: monili » hétf. okt. 08, 2007 1:51 pm

Kedves Áron!

Ránéztem a számviteli törvényre, de sajnos nem találtam sokkal többet.

 

"45. § (1) A passziv időbeli elhatárolások között halasztott bevételként kell kimutatni a rendkívüli bevételként elszámolta) fejlesztési célra - visszafizetési kötelezettség nélkül - kapott, pénzügyileg rendezett támogatás véglegesen átvett pénzeszköz összeget,

... (2) ... halasztott bevételt a fejlesztés során megvalósított eszköz, ....  47-51. § szerint meghatározott bekerülési értékének, illetve bekerülési értéke arányos részének költségkénti, illetve ráfordításkénti elszámolásakor kell a rendkívüli bevételekkel szemben megszüntetni."

Mindesetre ajánld a könyvelődnek, hogy vezesse végig az értékcsökkenéseket, illetve az elhatárolások visszavezetését és rá fog jönni, hogy a végén a példád szerint 20 ft lógni fog neki a passzív időbeli elhatárolás számláján. Avval mit akar csinálni 2015-ben?

Üdv: Mónika

monili
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron